Наши изселници в Турция винаги си идват по избори, за да гласуват. Казват, че не им е евтино, но пристигат всеки път, за да гласуват, ако и да са забравили вече българския език. Казват, че носят България в сърцето си, искат живота тук да стане по-добър и отново застанаха пред урните.
Туристи от цялата страна посетиха исторически места и природни феномени в региона. Някои пристигнаха след като гласуваха, други първо се насладиха на забележителностите, но бяха категорични, че ще гласуват.
Тихо и кротко вървеше изборния ден в кърджалийското село Повет. Около обяд хората масово бяха по градинките си в хубавото пролетно време. При пристигането на екипа ни и в трите секционни комисии, разположени в кметството, стояха и чакаха избирателите да дойдат да гласуват. Но наплив нямаше.
Дочка Краева, председател на 74-та секция, където гласуват хората, живеещи в с. Повет, оцени ситуацията като нормална. Не за първи път е председател в тази секция и винаги активността не е висока, просто защото хората ги няма в селото.
Според Веселин Коджаманов пък, който за първи път е председател в секцията, където гласуват живеещите в с. Зимзелен, хората предпочитали да гласуват с хартиена бюлетина. Той нямаше тревоги и за видеонаблюдението в края н изборния ден.
В третата секция, където гласуват хората, които живеят в с. Панчево се срещнахме с един от най-младите председатели на секционна комисия Георги Батуров. Едва на 23 години той сподели за вече сериозен опит в правенето на избори. Лесно е да се работи с грамотни хора, каквито са колегите от избирателната комисия. Въпреки че са на по-зряла възраст, добре са се сработили, поясни младежът.
А докато комисиите чакаха избирателите да упражнят правото си на глас, те пък, имащите право, пийваха кафе и се разговаряха преди да застанат пред урните и да дадат глас за „по-добър живот в България“.
Докато едни копаеха по градинките, други правеха избори, трети, голяма част от хората у нас, решиха да се възползват от хубавото пролетно време и да се разходят сред природата със семействата си, да посетят исторически места и природни феномени в област Кърджали, каквато е Вкаменената сватба
Природният феномен Каменна сватба се намира наблизо до Кърджали, край село Зимзелен. Най-впечатляващи са две 10-метрови скали, наподобяващи прегърнати младоженци. Според научните хипотези е започнала формирането си преди 40 милиона години.
На подхода към Каменната сватба се срещнахме с туристи. Първо с Нели Тодорова и Юлиян Стоенчев. Те бяха отделили уикенда, за да разгледат забележителности в Кърджали и региона. Бяха впечатлени от пещерата Утроба. Препоръчаха обаче обекта да се социализира, за да привлича още повече туристи. Тръгваха към Каменната сватба, за да видят прегърнатите скали-младоженци. Знаеха легендата. Програмата им предвиждаше да се изкачат и разгледат и Перперикон, а в късния следобед да се приберат в Пазарджик и отговорно да упражнят правото си на вот. За ред в държавата давал гласа си Юлиян, "най-накрая да се сглоби едно нормално правителство, което да извади държавата от кризата, в която се намира в момента“, въпреки че надежда е минимална. Нели беше по-голям оптимист. Искането на младежите към бъдещите управляващи беше да се замислят и "да спрат да крадат животи“.
Семейство, идващо от Асеновград, с гости от Турция също се беше запътило към Каменната сватба. Те вече бяха гласували със заръка към бъдещите управляващи: „Стига безвремие“.
Репортажа можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..
Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура. По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..
На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват в хармония, без значителна човешка намеса. Това се дължи не само на благоприятните климатични особености, но и на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478