Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборната неделя не спря потока от туристи в Кърджалийско

3
Нели и Юлиян първо се насладихана природата, след това обещаха да гласуват
Снимка: Георги Аргиров

Наши изселници в Турция винаги си идват по избори, за да гласуват. Казват, че не им е евтино, но пристигат всеки път, за да гласуват, ако и да са забравили вече българския език. Казват, че носят България в сърцето си, искат живота тук да стане по-добър и отново застанаха пред урните.

Туристи от цялата страна посетиха исторически места и природни феномени в региона. Някои пристигнаха след като гласуваха, други първо се насладиха на забележителностите, но бяха категорични, че ще гласуват.

Тихо и кротко вървеше изборния ден в кърджалийското село Повет. Около обяд хората масово бяха по градинките си в хубавото пролетно време. При пристигането на екипа ни и в трите секционни комисии, разположени в кметството, стояха и чакаха избирателите да дойдат да гласуват. Но наплив нямаше.

Дочка Краева, председател на 74-та секция, където гласуват хората, живеещи в с. Повет, оцени ситуацията като нормална. Не за първи път е председател в тази секция и винаги активността не е висока, просто защото хората ги няма в селото.

Според Веселин Коджаманов пък, който за първи път е председател в секцията, където гласуват живеещите в с. Зимзелен, хората предпочитали да гласуват с хартиена бюлетина. Той нямаше тревоги и за видеонаблюдението в края н изборния ден.

В третата секция, където гласуват хората, които живеят в с. Панчево се срещнахме с един от най-младите председатели на секционна комисия Георги Батуров. Едва на 23 години той сподели за вече сериозен опит в правенето на избори. Лесно е да се работи с грамотни хора, каквито са колегите от избирателната комисия. Въпреки че са на по-зряла възраст, добре са се сработили, поясни младежът.

А докато комисиите чакаха избирателите да упражнят правото си на глас, те пък, имащите право, пийваха кафе и се разговаряха преди да застанат пред урните и да дадат глас за „по-добър живот в България“.


Докато едни копаеха по градинките, други правеха избори, трети, голяма част от хората у нас, решиха да се възползват от хубавото пролетно време и да се разходят сред природата със семействата си, да посетят исторически места и природни феномени в област Кърджали, каквато е Вкаменената сватба

Природният феномен Каменна сватба се намира наблизо до Кърджали, край село Зимзелен. Най-впечатляващи са две 10-метрови скали, наподобяващи прегърнати младоженци. Според научните хипотези е започнала формирането си преди 40 милиона години.

На подхода към Каменната сватба се срещнахме с туристи. Първо с Нели Тодорова и Юлиян Стоенчев. Те бяха отделили уикенда, за да разгледат забележителности в Кърджали и региона. Бяха впечатлени от пещерата Утроба. Препоръчаха обаче обекта да се социализира, за да привлича още повече туристи. Тръгваха към Каменната сватба, за да видят прегърнатите скали-младоженци. Знаеха легендата. Програмата им предвиждаше да се изкачат и разгледат и Перперикон, а в късния следобед да се приберат в Пазарджик и отговорно да упражнят правото си на вот. За ред в държавата давал гласа си Юлиян, "най-накрая да се сглоби едно нормално правителство, което да извади държавата от кризата, в която се намира в момента“, въпреки че надежда  е минимална. Нели беше по-голям оптимист. Искането на младежите към бъдещите управляващи беше да се замислят и "да спрат да крадат животи“.

Семейство, идващо от Асеновград, с гости от Турция също се беше запътило към Каменната сватба. Те вече бяха гласували със заръка към бъдещите управляващи: „Стига безвремие“.

Репортажа можете да чуете в прикачените звукови файлове.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Комисар Сергей Заимов

Имаме само 2 минути, за да се спасим при пожар

От началото на годината до края на месец ноември на територията на област Кърджали са регистрирани 416 пожара, като 103 от тях са с нанесени преки материални загуби. Загиналите са двама , а пострадалите са осем души, повече отколкото за същия период на миналата година, когато загиналият е един, а пострадалите – двама. Пожарите са главно в бита...

публикувано на 02.12.24 в 23:04

1655 лв. е средната заплата в Кърджали през 2024

През третото тримесечие на тази година средната работна заплата в страната е 2 275 лева, което представлява нарастване с 13,8% в сравнение със същото тримесечие на предходната година. Въпреки това, заплатата отбелязва спад от 0,9% спрямо второто тримесечие на текущата година. В периода юли - септември се наблюдава намаление с 1% на броя на наетите по..

публикувано на 02.12.24 в 18:40

„Подай ръка“ – дар за децата

От 01 декември 2024 г. стартира традиционната коледна дарителска акция "Подай ръка" за събиране на дрехи и лакомства за децата сираци. Дарителската акция се провежда всяка година от женски клуб при читалище "Юмер Лютфи" - Кърджали. За първи път "Подай ръка" бе организирана от "Клуб на младата интелигенция" към читалище "Юмер Лютфи" в Кърджали през..

публикувано на 02.12.24 в 16:44

150 години отбелязва църквата „Св. Николай“ в Арда

На 6 декември Арда отбелязва 150 г. от построяването на църквата „Св. Николай“ и храмов празник. На Никулден родопското село празнува годишнина от първата служба в църквата, издигната от арденски християнски родове, отстоявали през вековете българщината и православната вяра. В 9:30 часа е празничната литургия, която ще оглави отец Димитър Куцев в..

публикувано на 02.12.24 в 16:22
Трактор разчиства след буря на о-в Родос.

Наводнени и затворени са пътища след буря в Гърция

Буря засегна цяла Гърция. Свлачища затвориха пътища. Наводнени са приземни етажи. Водата отнесе автомобили. В засегнатите райони е прекратено движението. Тежка е ситуацията на Халкидики, в Солун и по островите в Егейско море. От силните дъждове има срутване на скали по пътищата, наводнени участъци, изкоренени дървета и потънали във вода приземни етажи...

публикувано на 01.12.24 в 13:15

Голяма част от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 11:45

С най-голям скок в цената тази година са маслото и олиото

Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси..

публикувано на 29.11.24 в 17:16