Спектакълът "Шахнаме: сказание за Зал" започва от Кърджали своето национално турне. Това каза за Радио Кърджали Елена Панайотова, режисьор на спектакъла. Представлението ще гостува в 9 града на страната.
Спектакълът е носител на редица награди и номинации, сред които "Аскеер“ 2022 и ИКАР 2022 за авторска музика. Поставен е за първи път на българска сцена от Елена Панайотова и е вдъхновен от древния персийски епос "Шахнаме" или "Книга на царете".
Авторът на иранската национална поема "Шахнаме" или "Книга на царете" – Фердоуси, е един от най-именитите поети на Персия, известен като персийския Омир.
"Това е изключително известен персийски епос, който е по-голям от "Одисея" и "Илиада" взети заедно. Той е под закрилата на ЮНЕСКО за нематериално наследство на човечеството." Каза Елена Панайотова.
В основата му е една от най-красивите любовни истории от древен Иран за принц Зал, отхвърлен от баща си и отгледан от митичната птица Симург. По-късно е реабилитиран, но се влюбва в индийска принцеса и е принуден да се бори за любовта си, преодолявайки редица политически препятствия.
"Шахнаме" е спектакъл, разказан с великолепни актьори, танци и музика на живо, спектакъл, който повдига актуални теми за любовта, истината, властта и отговорността да управляваш, за изчезващия свят на човечността.
Участват актьорите Добрин Досев, Велислав Павлов, Севар Иванов, Жана Рашева, Васил Ряхов, Ралица Стоянова, Росен Михайлов, както и студентите по актьорско майсторство от НБУ Веси Методиева, Габриела Ганчева, Йоана Сиракова, Мария Игнатова, Никол Милевска, Михаил Иванов, Никола Куцев, Тони Николов, Павел Събев.
"В годините на пандемията и в годината, която беше посветена на "Шанхаме" (2020), с един прекрасен звезден екип създадохме този невероятен мега спектакъл, който има 18 актьори. Музиката, която е на Николай Иванов (създател на група "Ом") получи всички театрални награди. Имаме Марина Великова, също от група "Ом", която свири на 10 различни източни инструменти." Допълни още режисьорът Елена Панайотова.
Костюмите за спектакъла са дело на Юлиян Табаков, който е сценограф и художник. Той получи номинация „Аскеер“ 2022 за костюми.
"Това са много автентични материали, някои от саритата, примерно ние сме пътували с него из Индия, някои са били до нас и на много специфични места, така че има една автентичност. Цялата сценография са персийски килими. Има направено пространство с тях, които определят различните места, в които попадат героите. Самите сцени приличат на персийски миниатюри."
Преди и след спектакъла зрителите ще могат да се насладят на традиционно персийско и иранско изкуство, традиционни занаяти, картини. Експозицията ще бъде изложена във фоайето на кърджалийския театър, а музиканта Марина Великова ще демонстрира някои от инструментите.
"Това не е просто един спектакъл, а покана за едно културно събитие и размяна на мултикултурни ценности и запознаване." Каза още Елена Панайотова.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478