Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Танцовият състав е една от първите трупи на институцията, но днес е нейното сърце, казват Марияна Ликова, Гинка Захариева и Иван Гинев

Четири поколения излизат на сцената на Дома на културата в Кърджали

Марияна Ликова, Иван Гинев и Гинка Захариева (отляво надясно)
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Домът на културата представя на 28 април третият от серията концерти, посветени на 70-годишния юбилей на институцията. В два спектакъла – от 17 и от 20 часа, представителният танцов състав, народният оркестър и специалният гост на събитието народната певица Росица Пейчева, пресъздават най-доброто от репертоара на танцьори и инструменталисти. На сцената ще си дадат среща четири поколения танцьори. А любовта към фолклора върна и събра за тези концерти хора от Америка, Англия, Италия, Турция.

Танцовият състав е сърцето на Дома на културата в Кърджали! В това са убедени сегашните ръководители на трупата Марияна Ликова и Гинка Захариева и Иван Гинев, който е започнал своя професионален път на танцьор именно от Кърджали

"Не само творим с любов, но и създаваме емоции, които дават сила да се поддържа българския дух в Кърджали", допълва Гинка Захариева. Тя и Иван Гинев са деца на един от създателите на танцовия състав - Гинчо Гинев.

Началото е положено от Гинчо Гинев, Милчо Сиванов и Тодор Момчилов. Те започват репетиции с ученици в старата гимназия на пазара. След като се построява Дома на културата, който е бил предназначен за работещите и служителите в минната промишленост, репетициите се местят в новата сграда, която пък става център на културния живот в града. С времето основен ръководител на състава остава Тодор Момчилов, който остава начело на ансамбъла в продължение на 47 години, припомня част от историята Марияна Ликова. След "ерата" Момчилов, идва времето на още един хореограф, оставил 20-годишна следа в историята на танцовия колектив и Дома на културата - Васил Василев. "Той много умело съхрани наследството от Тодор Момчилов, а опитът му в Ансамбъл "Тракия" и контактите с Кирил Дженев са помогнали да продължи да твори и да направи много танци, които ние до днес продължаваме да танцуваме с желание", разказа Марияна Ликова.

"Танцовият състав е като първообраз в Дома на  културата, той е създал всички останали формации, защото от танцьорите, които са били в танцовия състав, от там са и музиканти. От там са и певиците, от там стават инструменталисти, които създават тази прекрасна симбиоза на това, което вие ще видите на концерта, което всъщност след 70 години е една среща на поколенията", казва Иван Гинев.

И той, и сестра му - Гинка Захариева, са закърмени с любовта към народния танц още на 6-7-годишна възраст, когато влизат в Дома на културата. Помнят и първия си танц: "Една ръченица, в която ние със сестра ми участвахме с още две момичета и понеже тогава нямаше момчета, тя играеше едната партия на момчето. И това беше първата ръченичка, която направи Тодор Момчилов за едно честване и всъщност това ни беше с нея първата поява на сцена и магията на тази сцена се оказа нашия живот в последствие", спомня си Иван Гинев.

"Това е живот, изпълнен с много емоции и чувства, тук се създават много близки приятелства, които продължават в годините и затова ние казваме, че танцовият състав е едно голямо семейство", казва Гинка Захариева. Докато брат й се установява в Пловдив, тя се връща в Кърджали, след като завършва хореография и оттогава е в Дома на културата.

Танцовият състав има изключително силни години, в които гастролира по целия свят - Италия, Турция, Мароко, Москва, скандинавските страни, Южна Корея. Незабравим ще остане успехът през 1982 година на фестивала в Плевен, където кърджалийската трупа взима голямата награда Гран при за танц на народите - емблематичния за състава Северо-осетински танц. "Цялото жури, което беше от тогавашния Съветски съюз, стана на крака и после във фоайето дойде и вдигна Тодор Момчилов на ръце. Беше незабравимо", спомня си Иван Гинев. Той припомни и друг факт - Ансамбълът към Дома на културата е бил Лауреат на всички републикански фестивали за български фолклор и за танци на народите.

Въпреки че в началото поставяните танци са базирани на автентичния български фолклор, в годините това се променя и постановките стават сценични и синтезирани. Сега това се променя и отново се набляга на автентичното, истинското и на онзи ентусиазъм, който Тодор Момчилов търсеше в първообраза, смята Иван Гинев.

Един от емблематичните танци на състава е Беломорският. "Тази "Мерджанка" - където и да я играем, хората толкова се докосват до нея, очите им започват да искрят и получаваме много аплодисменти, много награди", казва Марияна Ликова. Но в същото време в репертоара на колектива са танци от всички етнографски области. "Защото, където и да гостува състава, където и да изнася концерти, ние искаме да покажем красотата на цяла България", уточнява Иван Гинев.

Той обаче е категоричен, че културата трябва да е цел и политика на общинската администрация. Защото "нация без култура не е нация. Тъй че, за да може този дух да се съхрани, поддържа, развива от възпитаниците на Дома на културата в Кърджали, Община Кърджали трябва да обърне повече внимание на културата, която се създава тук", казва Иван Гинев. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Иво Инджов

Кабинетът "Желязков": Коалиция на страха или компромис в името на България

След девет месеца без редовен кабинет и седем парламентарни избора, България отново има правителство. Кабинетът "Желязков", съставен от коалиция между ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България", "Обединена левица" и "Има такъв народ", бе подкрепен и от Демокрация, права и свободи - ДПС, които ще участват в парламентарното мнозинство, но..

публикувано на 17.01.25 в 10:29

Радослав Милев: Кабинетът "Желязков" няма да изкара дълго

Предложеното правителство на Росен Желязков няма да изкара дълго време, смята областният председател на Демократична България в Кърджали Радослав Милев. Според него противоречията и несъвместимостите в това, което предлагат политическите формации, са твърде големи, за да съществува този кабинет за дълъг период от време. "Струва ми се, че малко..

публикувано на 15.01.25 в 17:37
Иво Маев, политолог

Иво Маев: Не съм оптимист за живота на това правителство

Като единствено възможен в тази ситуация на крайно политическо противопоставяне определи проекта за кабинет политологът Иво Маев в ефира на Радио Кърджали. "От гледна точка на идеологическия профил не бих казал, че това е най-добрия избор. По-скоро това е единственият възможен избор в такава ситуация на крайно политическо..

публикувано на 14.01.25 в 13:47

Четири села в Кърджалийско със смущения в електрозахранването

Две са селата със смущения в електрозахранването в община Крумовград - Ручей и Лимец, и две в община Кърджали – Орешница и Мургово. Това каза в ефира на Радио Кърджали Петър Костадинов, говорител на ЕВН. Той обясни, че  около 70 екипа на дружеството работят средно  на терен към момента.  Достатъчно са и аварийните екипи, и техника, но..

публикувано на 14.01.25 в 13:20

Билял Чауш: Трудоемко е да се отглеждат пчели

Билял Чауш от село Токачка отглежда над 100 кошера пчели, от които добива до 1 тон мед годишно. Но, както сам споделя, пчеларството е всичко друго, но не и лесна работа.   Освен с пчели, той се занимава и с дърводелство, изработвайки кошери както за собствените си нужди, така и за продажба. Какви са тайните на този занаят и какво изисква той, ще..

публикувано на 14.01.25 в 12:23

Ресторантьорите настояват за запазване на 9% ставка в бранша

Цените в ресторантите няма да бъдат повишени засега. Това обясни Кадир Мустафов, председател на местната структура на Българската асоциация на заведенията в Кърджали по повод връщането на 20 процента ДДС в бранша oт 1 януари.  Косвеният налог беше намален заради Covid-пандемията и запазен няколко поредни години. По думите му от Българската..

публикувано на 07.01.25 в 11:05
д-р Йорданка Господинова

Д-р Господинова: Важно е какво ядеш не от Коледа до Нова година, а от Нова година до Коледа

Коледните празници отминаха, Нова година дойде, изядохме вече остатъците от богатите празнични трапези и вече започнахме да се питаме как да отслабнем и как да влезем във форма. Има ли лесни начини и какви са съветите на диетолозите за здравословно хранене? " Ако говорим за лесен начин за влизане във форма, лесният начин е да не излизаме от форма...

публикувано на 06.01.25 в 17:28