Семейството и образованието трябва да се променят, ако искаме България да тръгне по правилния път. Своята „рецепта“ за излизане от кризата предложи в ефира на предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали небезизвестният дисидент от близкото минало Николай Колев-Босия. Той гостува в студиото заедно с приятеля и сподвижника си отец Георги, който пък, по думите му, е строител на църкви и потомък на Дядо Добри.
Според Босия в България трябва да бъде сменен управленския модел – трябва да стане „демократичен, без задкулисие“. Той сподели своя идея за създаване на интернет кръгла маса, около която "да сядат" умните хора на страната ни, експертите, включително тези, които живеят и са се реализирали в чужбина, за да дискутират и намират правилните управленски решения.
Държавната администрация е прекомерна, а и некомпетентна, счита Босия.
Той разкри малко известен факт, прочетен в стари книги, че патронът на българския катедрален храм княз Александър Невски няколко пъти е променял религията си. Дисидентът обясни защо е писал многократно до клира с искане името на катедралния храм да бъде сменено.
Той разказа и за арестите си в годините на социализма, заради саркастичните си стиховете за управляващите и по-конкретно за Тодор Живков. „Още първият път, когато беше в домашен арест Живков и ме покани да се видим, аз имам близо 30 срещи с него, още първия път ми извади една папка, всички стихове, които съм му ги пращал, той ги пази“, разказа Босия.
Според него Живков е бил самокритичен. „Самият той оценяваше това, което е правил, негативно. Казва аз не исках да правя това, мен ме принуждават да правя това. И затова, казва, аз потърсих връзка, по една стара българска традиция, със Западна Германия, постепенно България да се отклони от Кремълския път. Затова беше и арестуван. Затова беше и свален от власт, тъй като той намали контактите с Кремъл и засили контактите с Германия. Той беше самокритичен в голяма степен. Тези решения, които сам взе, заради тях го наказаха. Сега такъв човек в България няма и не може да има, тъй като в България русофилството е една тежка болест и трябва поколения да минат, за да се стигне до истината“, каза дисидентът. Той допълни, че с това не казва, че българите трябва да са русофоби. „Макар че, добре би било в нашите учебници да влезе и книгата на Сергей Спиридонович Татишчев (б.а. руски дипломат, историк и публицист, работил в Азиатския отдел на Външното министерство на Руската империя) „История российской дипломатии“. Той е бил външен министър на Руската империя. Книгата е издадена през 1895 г. в Санкт Петербург, тогавашната столица на руската империя. В нея за България е написано дословно следното: България не трябва да съществува. Една широка ивица от Черно море до Горна Тракия, т.е. до днешен Пазарджик, трябва да стане част от руската империя, за да има империята пряка връзка по суша с новата столица Цариград. А останалите части, населени с българи, да се раздадат на нашите стратегически партньори Гърция и Сърбия. Това е едно към едно написано и това е било през цялото време и в Руската, и в Съветската империя, това е било истинското отношение към България“, коментира Николай Колев.
На въпрос какво да направим, за да престанем да се делим на всякакви -фили и да децата ни да израснат българофили, Босия беше категоричен: „Семейството и училището трябва да се променят“. Според него има надежда, защото днешните млади хора имат достъп до всичко чрез съвременните технологии и не могат да бъдат лъгани продължително време.
Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.
След девет месеца без редовен кабинет и седем парламентарни избора, България отново има правителство. Кабинетът "Желязков", съставен от коалиция между ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България", "Обединена левица" и "Има такъв народ", бе подкрепен и от Демокрация, права и свободи - ДПС, които ще участват в парламентарното мнозинство, но..
Предложеното правителство на Росен Желязков няма да изкара дълго време, смята областният председател на Демократична България в Кърджали Радослав Милев. Според него противоречията и несъвместимостите в това, което предлагат политическите формации, са твърде големи, за да съществува този кабинет за дълъг период от време. "Струва ми се, че малко..
Като единствено възможен в тази ситуация на крайно политическо противопоставяне определи проекта за кабинет политологът Иво Маев в ефира на Радио Кърджали. "От гледна точка на идеологическия профил не бих казал, че това е най-добрия избор. По-скоро това е единственият възможен избор в такава ситуация на крайно политическо..
Две са селата със смущения в електрозахранването в община Крумовград - Ручей и Лимец, и две в община Кърджали – Орешница и Мургово. Това каза в ефира на Радио Кърджали Петър Костадинов, говорител на ЕВН. Той обясни, че около 70 екипа на дружеството работят средно на терен към момента. Достатъчно са и аварийните екипи, и техника, но..
Билял Чауш от село Токачка отглежда над 100 кошера пчели, от които добива до 1 тон мед годишно. Но, както сам споделя, пчеларството е всичко друго, но не и лесна работа. Освен с пчели, той се занимава и с дърводелство, изработвайки кошери както за собствените си нужди, така и за продажба. Какви са тайните на този занаят и какво изисква той, ще..
Цените в ресторантите няма да бъдат повишени засега. Това обясни Кадир Мустафов, председател на местната структура на Българската асоциация на заведенията в Кърджали по повод връщането на 20 процента ДДС в бранша oт 1 януари. Косвеният налог беше намален заради Covid-пандемията и запазен няколко поредни години. По думите му от Българската..
Коледните празници отминаха, Нова година дойде, изядохме вече остатъците от богатите празнични трапези и вече започнахме да се питаме как да отслабнем и как да влезем във форма. Има ли лесни начини и какви са съветите на диетолозите за здравословно хранене? " Ако говорим за лесен начин за влизане във форма, лесният начин е да не излизаме от форма...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478