Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Юксел Йозкан: Турция е в дълбока икономическа криза

Снимка: Нахит Догу


В Турция гласуват за президент и парламент. Държавният глава Реджеп Тайип Ердоган, след 20 години начело на страната, е изправен пред най-трудното си изборно изпитание, защото вотът се провежда на фона на общественото недоволство от икономическите проблеми, последиците от големите земетресения през февруари и присъствието в страната на над 7 милиона бежанци, повечето от които са сирийци.

Над 64 милиона избиратели днес ще се явят пред урните, за да гласуват за 13-и президент и за 600 депутати в 28-ото Велико национално събрание на Турция, а 24 е броят на партиите, които участват в изборите.

Преди деня на вота повечето социологически проучвания дадоха преднина с няколко процента на основния опонент на настоящия президент Реджеп Тайип Ердоган - Кемал Кълъчдароглу, който е общият кандидат на алианс от шест опозиционни партии. Но имаше и прогнози в полза на Ердоган.

Професор Юксел Йозкан, депутат от опозицията в турския Меджлис, родом от Кърджали, напомня, че преди да дойде на власт през 2002 година, Ердоган е обещал, че ще се бори срещу бедността, корупцията и забраните. Но в продължение на 20 години по време на неговото управление нищо не се променило. Според Йозкан, даже тези проблеми още повече са се задълбочили.

„В индексите за върховенството на закона страната е на една от последните места в света. Турция е в дълбока икономическа криза и според експертите причината е лошото управление на икономиката.“

Ако Кълъчдароглу спечели президенсткия пост във външната политика Турция ще остане вярна на девиза на Ататюрк -„Мир в страната, мир в света“. Пълноправното членство в Европейския съюз ще е приоритет. Ще се разширят отношенията със страните от НАТО и особено със САЩ, но в същото време Анкара ще поддържа и добри отношения с Москва, защото двустранните отношения на Турция с Русия имат „историческа дълбочина“.

На днешните избори кандидатът за президент трябва да получи повече от половината гласове, за да спечели на първия тур, ако не успее, вторият тур ще се проведе на 28 май. Спечелилият ще бъде президент за срок от пет години.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любомир Колев събира живи свидетелства за миналото

Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..

публикувано на 09.05.25 в 12:05
доц. Владимир Бозуков

Магнолии и палми са растели в Източните Родопи, когато са били архипелаг

Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..

публикувано на 08.05.25 в 14:49

Защо 9 май остава важен за България и Европа

На 9 май, отбелязваме една многозначителна дата — Денят на Европа и Денят на победата. За нейното значение, исторически препратки и начините, по които се чества днес. „За мен всичко започва от победата, за да стигнем до Европа — едното без другото не може, те са взаимносвързани,“ казва историка и ръководител на клуб „Историка“ Димитър Димов. Той..

публикувано на 08.05.25 в 10:35

Отец Гарена: Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград

На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва  църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

Възродиха традицията "мартъфал" в Чернооченско

Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа  в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..

публикувано на 06.05.25 в 14:16

Изкуство с кауза: Надя Пеовска открива изложба в Свиленград

Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..

публикувано на 02.05.25 в 12:13
Мухарем Алиосман

С маето в Горна крепост започват пролетните събори на алианите

За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч.  "Това..

публикувано на 30.04.25 в 15:43