Нови изисквания на турските власти за влизане и пътуване в страната предизвикаха стотици споделяния в социалните мрежи. Те се появиха първо в групите за почивка в Турция във Фейсбук, където за източник на информацията е посочено Генералното ни консулство в Истанбул. Най-много коментари провокира следното разпореждане:
"При влизане на турска територия с автомобил, превозното средство се регистрира на водача и единствено той има право да го управлява и изнесе от турска територия. Не се разрешава преотстъпване или управление от друго лице, било то с пълномощно, дори регистрираният на влизане водач да се намира в същото МПС. При проверка от турските контролни органи и установяване на нарушение на горното изискване, автомобилът може да бъде задържан и след няколко дневна бюрократична процедура изпратен в офис на турските митници към съответното населено място, след което върнат на водача след заплащане на солидна глоба…"
Хиляди потребители питат какво означава това и то точно в началото на активния туристически сезон, а коментарите във Фейсбук не спират дни след публикуването на разпорежданията. Някои задават въпроса какво ще се случи, ако на шофьора му прилошее или по някаква причина друг пътник в колата трябва да поеме управлението. Ще бъде ли задържан автомобилът? И как ще реагират туристическите агенции, в чиито автобуси пътуват по двама шофьори? Недоверието и неяснотата доведоха до съмнения за легитимността на информацията.
Изискванията за влизане с автомобил в Турция и пътуване в страната се появиха във Фейсбук страницата на Генералното консулство в Истанбул в късния следобед на 11 май. Почти светкавично постът беше разпространен в различните групи, основно в тези за почивки в югоизточната ни съседка. Само за няколко часа той събра стотици споделения и коментари от хора, на които предстои пътуване. В същото време в сайта на МВнР липсваше подобна информация. Малко по-късно постът беше "заключен", а впоследствие изтрит от администраторите на една от групите с мотива, че "новината е фалшива, защото няма официална информация".
Официалната информация се появи ден по-късно в сайта на МВнР в раздела за Практически съвети за Турция. От министерството заявиха за БНР, че забавянето на публикацията се дължи на изчакване на официалната грама. Писма с новите изисквания са получени в туристически агенции, които вече са разпространени на техните сайтове.
Българското външно министерство е предприело постъпки за отправяне на официално запитване към турските власти какво означават новите разпореждания. Отговорът се очаква в следващите дни. В Истанбул вече са получени 3 сигнала за задържане на регистрирани у нас леки автомобили, които са управлявани от лице, различно от това, на което при влизане в Турция е вписан автомобилът, въпреки че същото е било в колата. Има и случаи с официално упълномощени лица, казаха от МВнР. Публикуваните изисквания имат за цел да предупредят българските граждани, на които предстои пътуване в близките дни, докато се получи официалното тълкувание от турските власти, съобщиха за БНР от МВнР.
Твърдението, че публикуваните във Фейсбук изисквания за влизане и пътуване с автомобил в Турция са фалшива новина, е НЕВЯРНО. Страницата на дипломатическото ни представителство в Истанбул във Фейсбук, на която са публикувани изискванията към българските граждани за пътуване и пребиваване в Турция, е легитимна. Забавянето на информацията в сайта на МВнР се дължи на изчакване на официалната дипломатическа грама. Външното ни министерство очаква отговор от турските власти как да бъдат тълкувани новите разпореждания и при какви ситуации шофьор, различен от вписания на ГКПП, може да управлява автомобила.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Слаб югозападен вятър ще духа в Източна България. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в Кърджали – около -1°. Утре ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обед около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската..
Между 30 и 50 стотинки поскъпна хлябът в Смолян на фона на връщането на 20-процентовата ставка на ДДС, показа репортерска проверка на БТА. Най-масовият хляб, с тегло 650 грама, произведен от местните хлебопекарни "Чино" и "Анчев", от 1,40 лева вече се продава на цена от 1,70 лева. Ръчният хляб на потребителна кооперация "Устово" в..
10 тежки пътнотранспортни произшествия са станали в страната през последното денонощие. Четирима души са загинали, а други 16 са ранени, съобщиха от МВР. 31 са регистрираните леки пътни инциденти в столицата. Станали са и две тежки ПТП-та. Пострадали са двама души. От началото на годината в страната са настъпили 46 тежки катастрофи, при..
Няма проблем от това, че не е приет бюджет, тъй като първите три месеца държавата може да работи въз основа на правила по Закона за публичните финанси. Това коментира пред журналисти в Пловдив председателят на Народното събрание Наталия Киселова, която се срещна с представители на БСП в града. Киселова каза, че тъй като Законът за публичните..
През декември имахме по-малко разпространение на респираторните инфекции, очакваме сега едно увеличение. В Румъния има много увеличение на случаите на грип. Най-бързо се разпространява грипът в Русия, Молдова и Румъния и може би ще дойде и нашият ред.“ Това заяви в предаването „Тази неделя“ проф. Тодор Кантарджиев. „Пикът се очаква или..
Служебното правителство е изготвило стратегия за модернизиране на напоителните системи за срока от 2024 до 2028 г. Това става ясно от отчета на кабинета за миналата година. Там е записано намерение площите с изградена система за напояване да се увеличат с над 2,5 милиона декара. За тази цел в бюджета за 2025 г. трябва да бъдат заложени поне 400..
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478