Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешествие до люлката на цивилизацията - Месопотамия

Есен Устренска: Ирак не е това, което ни разказват

Иракчаните са гостоприемни хора, но рисковете съществуват

Поглед от улицата на книгите
Снимка: Личен архив

Винаги са ме привличали дестинациите, които са опасни и забранени, мечтала съм да видя люлката на цивилизацията – Месопотамия, в съвремието тази географска ширина е много демонизирана, а на мен това не ми харесва. Това са част от аргументите, с които адвокат Есен Устренска, един пътешественик не само по душа, но и в реалността, е тръгнала към поредното предизвикателство – пътуване до Ирак. Над 30 са вече държавите, много от които в или непосредствено след военен конфликт, които младата кърджалийка е посетила. Тя гостува в предаването „На чаршията, в чата“ и разказа за поредното си необикновено пътуване.

С точно толкова смелия й спътник, колкото е тя, самата, защото „не всеки се връзва на това предизвикателство“, кацнали на неработещото летище в град Басра, Южен Ирак, където ги очаквала първата изненада – млад македонец. Мъжът се оказал бивш военен от специалните части на съседите, който вече изкарвал прехраната си в арабската държава. „Много оправен млад човек, който търси прехраната си някъде далеч, извън родината си. В момента там заплатите са изключително добри за чужденци с определени професионални умения, които работят в Близкия Изток“, започна разказа си Есен.

Сред точките, които са успели да посетят със спътника й били най-големия стадион на Близкия Изток, където се игра Арабската лига, мястото, където се сливат реките Тигър и Ефрат и където, според преданието, се намира Райската градина, разбира се и митичния, библейски град Вавилон. „Вавилон изключително много ме впечатли. Хората са чели, но не се замислят, че това е може би най-великият град“, каза Есен. Освен древните останки, са имали възможност да видят и дворец на Садам Хюсеин.

Казват, че Кайро пише, Берут печата, Багдат чете. Там, в продължение на векове се е намирало най-голямото книжно тържище. Там имат една улица, кръстена на много древен поет и философ Мутанаби, на която търговците продават книги и вечерта ги оставят, не ги прибират, защото казват, че крадецът не чете книги, а този, който чете книги, не краде“, обясни пътешественичката.

В Ирак никой не би бил оставен гладен, жаден, без подслон, без да се появи някой местен, който да му помогне. Това е един от митовете, които е бил развенчан в това пътешествие, сподели младата кърджалийка. „И въпреки, че не говорят английски, не четат латиница, не сме изпитали никаква трудност да се придвижим от юг до север в продължение на десет дни и над десет точки, които искаме да видим, да посетим. Не сме оставали в нито един момент на произвола на съдбата. Напротив, програмата ни се преизпълни, благодарение на всички местни, които улесниха нашия престой там“, подчерта Есен.

Един от екзотичните вкусове, с които се е запознала в източната страна е млякото, млечните продукти, месото на по думите й „плуващи кравички, биволи“. Разбира се, че не е пропуснала да опита и местната алкохолна напитка – арак, която била подобна на българската мастика, на турското, на гръцкото анасоново питие. Тютюнът е част от тяхната култура, не може да се приключи хранене без да бъде поднесено наргиле с ароматен тютюн и черен чай, разкри Устренска.

Иракчаните не знаят нищо нито за България, нито за нас, българите, защото нямат туристи, констатирала е Есен. „За да знаеш и да опознаваш географията не е достатъчно да четеш за нея една-две години в училище. Трябва да си се сблъсквал с чужди народи, за да оставят те следа у теб“, категорична беше тя.

Въпреки че са много гостоприемни и посрещат радушно чужденците, посещаващи страната им, не бива да се забравя, че все пак рискът съществува в Ирак и опасностите въобще не са изключени, предупреди Есен Устренска.

Целият разговор е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комисия в НС проверява обстоятелствата около огнищата на чума и шарка по овцете и козите

НС създаде и Временна комисия, която да провери обстоятелствата около установените огнища на чума и шарка по овцете и козите. Предложението беше внесено от партия "МЕЧ". За председател на комисията беше избран Борислав Петков, който мотивира искането да нейното създаване:  "В публичното пространство се тиражират различни тези и версии, които объркват..

публикувано на 11.12.24 в 18:00

В НСТС не се разбраха за Бюджет 2025

Без единодушие приключи обсъждането в Националния съвет за тристранно сътрудничество на проектобюджетите на държавата, на Здравната каса и на държавното обществено осигуряване за 2025 г.  Предвижда се 3 процента дефицит, вдигане на максималния осигурителен доход на 4130 лева, на минималната заплата до 1077 лева, ръст на разходите за персонал с 10..

публикувано на 11.12.24 в 15:00
Иво Маев, политолог

Иво Маев: Минимална е надеждата за редовно правителство

Минимална е надеждата за редовно правителство, е мнението на политолога Иво Маев в началото на консултациите на президента с политическите партии преди връчването на първия проучвателен мандат зае съставяне на кабинет. "К ато гледам разположението на силите в Народното събрание, риториката, начина, по който общуват помежду си политическите..

публикувано на 10.12.24 в 17:21

Засадиха 19 смърча в Боровица в памет на жертвите от домашно насилие

19 сребристи смърча в памет на 19-те жертви на домашно насилие в последните две години засадиха активисти и сподвижници на Клуб "Доверие" в Кърджали в землището на ардинското село Боровица. Акцията е част от дните, посветени на борбата с насилието, основано на пола, и се проведе в международния ден за правата на човека 10 декември. Това съобщи..

публикувано на 10.12.24 в 14:56

Община Момчилград започва археологически разкопки на Харман кая

9 неизвестни археологически обекта откриха археолози в района на загадъчния мегалитен комплекс Харман кая, известен още като българският Стоунхендж. В продължение на седмица шестима археолози обходиха района, за да проверят на терен заснетите тази пролет с помощта на лидар изображения. Технологията, при която с помощта на лазерни лъчи се сканира..

публикувано на 06.12.24 в 17:55

„Да подарим надежда за Коледа“ стартира отново

Стартира 19-то издание на Благотворителната кампания „Да подарим надежда за Коледа". Инициативата набира средства за лечение и рехабилитация на деца с физически увреждания от социално уязвими семейства и се провежда по инициатива на областния управител Никола Чанев в партньорство с кмета на община Кърджали Ерол Мюмюн, Регионалното управление на..

публикувано на 06.12.24 в 15:39

Четвъртокласникът Николай Стоянов, вдъхновен от фолклора и гайдата /ВИДЕО/

Срещаме ви с един малък гайдар. Той е Николай Стоянов - ученик в 4 клас на СУ „Йордан Йовков“. В семейството му няма музиканти, но той се запалил по гайдата, защото гледал на живо концерти с изпълнения на този инструмент, добре познат в българския фолклор. Да свириш е нещо прекрасно, споделя Ники и смята да продължи още дълги години...

публикувано на 05.12.24 в 18:33