Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семейството създаде нов сорт ягоди, по-лековити, отглежда ги в Момчилград

Инж. Памук от Турция: Чувствам се длъжен да върна доброто на България

5
Ахмед Памук обяснява за увеличеното съдържание на антиракови вещества в новия сорт
Снимка: Галина Стефанова

Животът е маратон, трябва ни дългосрочна стратегия, трябват ни правила, които да се спазват. Ако държавата е добре и ние, хората, които живеем тук ще сме добре, затова тя трябва поне да ни защитава. Това е част от мъдростта, до която са стигнали за тринадесет години, в които се борят с различни трудности, докато се мъчат да създадат собствено производство семейство Айнур и Ахмед Памук.

Той е, както се шегува, „оригинален турчин“. Роден е в Турция. По професия е минен инженер и физико-химик . В България го е довела работата, но го е задържала любовта. Съпругата му Айнур е медицинска сестра. Имат две дъщери. По-голямата, Айтен, е в Германия. Завършила е индустриално инженерство. Малката – Муаззез, е десетокласничка в Езиковата гимназия „Хр. Ботев“ в Кърджали.


Освен че създава нов, местен сорт – „момчилградска ягода“, Ахмед е и консултант за това производство. Доказано е вече, че този сорт съдържа в по-голяма концентрация полезните вещества, с които ягодите подпомагат превенцията на ракови заболявания, обяснява инж. Памук.

Трудно скрива обаче огорчението си от лошото, обидното отношение на някои държавни чиновници към него и работата му. Не е далече даже от мисълта след година-две да се откаже от производството, което е наложил с толкова усилия. „Когато трябва не получаваме достатъчна подкрепа“, коментира Ахмед, но Айнур през цялото време се старае да е по-дипломатична. Подчертават обаче и не малкото хора, които във времето им подават ръка като служителите на общинската служба „Земеделие“ в Момчилград, проф. Бобев, производителите на яйца, които са им доставяли безвъзмездно птичи тор, за да се обогати неплодородната земя и т.н.

Айнур е главно действащо лице в прибирането и оползотворяването на реколтата

Хубави са ягодите, които и животните предпочитат. Случва се клиенти да се оплачат, че ягодата е нападната от мравки. Това е положително. Както когато червей наяде ябълката, това е добро, обяснява Айнур. Растенията усещат доброто отношение към тях и се отплащат. „Като малки деца са, е моето наблюдение. Растенията усещат общата добра аура на човека“, споделя Ахмед. „Момчилградската ягода съчетава в себе си труд, знание и обич“, посочва рецептата за успеха на фамилния бизнес главата на семейството.

Това е нежен плод, отглеждането на който изисква освен обич още и пъргавост, разкриват тайни производителите на ягоди.

Ако нямаме достатъчно подкрепа, поне да имаме защита, казва инж. Памук и обяснява за вноса от Гърция на дъмпингови цени, който убива родното производство. „Аз не съм видял никъде в Гърция ягоди на по-ниска цена от 1 евро. Как може внесени ягоди тука от Гърция, минали през две ръце на търговци, да се продават на крайния купувач за 1, 80 лв.?“, не крие възмущението си той. Хипотезата му е, че е възможно тези плодове, които идват у нас да са с прекомерно количество пестициди и заради това да не са допуснати до гръцкия пазар. Друга причина за вноса на дъмпингови цени може да е свръхпроизводство. Съседите вместо да харчат пари за унищожаването на тази стока, я предлагат на нас на крайно ниски цени. „В джунглата има само един закон – или си жив, или си мъртъв. Ние, земеделските производителите, сме вече като зомбита – движим се, ама сме умрели от финансова гледна точка“, старае се да е духовит Ахмед.

Разказва, че преди години е преживял сериозен здравословен проблем, но се е лекувал тук, в България. „Аз тук съм опериран и се чувствам длъжник към този народ и тази държава. Затова гледам да направя най-доброто. Иначе, ако потърся други варианти, по-лесно ще стане. Но тогава ще се чувствам виновен. Децата ми тука учиха, тука пораснаха, трябва да върна (на държавата полученото, бел. ред.)“.

Добре ще е, ако не се гледа на земеделския производител като на престъпник“, допълва и Айнур.

Ако България е добре и ние ще сме добре“, категоричен е Ахмед. Трябва да използваме по-високата степен на образованост на българския народ и да си изработим стратегия не за добив и износ на суровини и полуфабрикати, а за въвеждане на производства с висока добавена стойност. Това е работещото решение, което вижда за страната ни и в частност на земеделието ни инж. Ахмед Памук.

Музи се включва в работата винаги, когато има нужда от помощ на полето

А младата Музи признава, че тази работа не е нейната. Тя е по-креативна. Макар винаги, когато е необходимо, да се отзовава на помощ в работата на полето, не мисли да се посвещава на тежкия физически труд. И за добро или за лошо, също като сестра си, гледа в бъдеще към Германия.

Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комисия в НС проверява обстоятелствата около огнищата на чума и шарка по овцете и козите

НС създаде и Временна комисия, която да провери обстоятелствата около установените огнища на чума и шарка по овцете и козите. Предложението беше внесено от партия "МЕЧ". За председател на комисията беше избран Борислав Петков, който мотивира искането да нейното създаване:  "В публичното пространство се тиражират различни тези и версии, които объркват..

публикувано на 11.12.24 в 18:00

В НСТС не се разбраха за Бюджет 2025

Без единодушие приключи обсъждането в Националния съвет за тристранно сътрудничество на проектобюджетите на държавата, на Здравната каса и на държавното обществено осигуряване за 2025 г.  Предвижда се 3 процента дефицит, вдигане на максималния осигурителен доход на 4130 лева, на минималната заплата до 1077 лева, ръст на разходите за персонал с 10..

публикувано на 11.12.24 в 15:00
Иво Маев, политолог

Иво Маев: Минимална е надеждата за редовно правителство

Минимална е надеждата за редовно правителство, е мнението на политолога Иво Маев в началото на консултациите на президента с политическите партии преди връчването на първия проучвателен мандат зае съставяне на кабинет. "К ато гледам разположението на силите в Народното събрание, риториката, начина, по който общуват помежду си политическите..

публикувано на 10.12.24 в 17:21

Засадиха 19 смърча в Боровица в памет на жертвите от домашно насилие

19 сребристи смърча в памет на 19-те жертви на домашно насилие в последните две години засадиха активисти и сподвижници на Клуб "Доверие" в Кърджали в землището на ардинското село Боровица. Акцията е част от дните, посветени на борбата с насилието, основано на пола, и се проведе в международния ден за правата на човека 10 декември. Това съобщи..

публикувано на 10.12.24 в 14:56

Община Момчилград започва археологически разкопки на Харман кая

9 неизвестни археологически обекта откриха археолози в района на загадъчния мегалитен комплекс Харман кая, известен още като българският Стоунхендж. В продължение на седмица шестима археолози обходиха района, за да проверят на терен заснетите тази пролет с помощта на лидар изображения. Технологията, при която с помощта на лазерни лъчи се сканира..

публикувано на 06.12.24 в 17:55

„Да подарим надежда за Коледа“ стартира отново

Стартира 19-то издание на Благотворителната кампания „Да подарим надежда за Коледа". Инициативата набира средства за лечение и рехабилитация на деца с физически увреждания от социално уязвими семейства и се провежда по инициатива на областния управител Никола Чанев в партньорство с кмета на община Кърджали Ерол Мюмюн, Регионалното управление на..

публикувано на 06.12.24 в 15:39

Четвъртокласникът Николай Стоянов, вдъхновен от фолклора и гайдата /ВИДЕО/

Срещаме ви с един малък гайдар. Той е Николай Стоянов - ученик в 4 клас на СУ „Йордан Йовков“. В семейството му няма музиканти, но той се запалил по гайдата, защото гледал на живо концерти с изпълнения на този инструмент, добре познат в българския фолклор. Да свириш е нещо прекрасно, споделя Ники и смята да продължи още дълги години...

публикувано на 05.12.24 в 18:33