Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Два дни песните на Кичка Савова звучаха в роднотo ѝ село Сладун (снимки)

Снимка: Божидар Чолаков - БНР Радио Кърджали

Близо 100 групи и индивидуални изпълнители взеха участие в двудневния Международен фолклорен фестивал “С песните на Кичка Савова” в свиленградското село Сладун. Най-много бяха участниците от Хасковска област. Не липсваха самодейци от Пловдивско, Бургаско, Ямболско и Старозагорско. Там, в Сакарския край звуча и родопската песен и каба гайда благодарение на участниците от Смолянско и Кърджалийско. 

Всяка година фолклорен ансамбъл “Георги Чилингиров” изминава пътя от родното село Полковник Серафимово до Сладун, за да участва във фестивала. Тази година те бяха отличени със златен медал в категория “Певчески групи за автентичен и обработен фолклор под 18 години”.

Пламена Манолова и гайдарят Радостин Ислямов от кирковското село Дрангов участваха за първи път на фестивала. Двамата са възпитаници на Националното училище по фолклорни изкуства Широка лъка. Пламена впечатли журито освен с певческите си възможности и с автентичната носия с която беше облечена. Тя спечели златен медал и наградата на фондация Кичка Савова - “Майсторски клас” воден от Дарина Славчева Славова в Пловдив. Радостин спечели златен медал в категорията “Инструменталисти под 18 години”.

Носител на приза на фестивала “С песните на Кичка Савова” спечели тракийски хор “Яни Попов” от Ивайловград. Женската група за автентичен фолклор от ивайловградското село Свирачи спечели наградата на кмета на община Свиленград Анастас Карчев.

“Идваме за първи път в Сладун. Това ни е първото участие след пандемията. Ние винаги сме готови да участваме на фестивали, но проблем са средствата за пътуване. Защото всичко си плащаме ние, жените от групата, а всичко стана скъпо”, разказва Тянка Пехливанова, ръководителка на групата.

Камелия Койчева от Харманли спечели наградата на Радио Кърджали за звукозапис на песен в студио. Певицата изпълни песните “Марко Тодорка залюби” и “Хубава Минка”. Камелия Койчева е вокален педагог на шест деца в НЧ "Дружба - 1870" гр. Харманли.

На откриването на фестивала, дъщерята на Кичка Савова Стефка Здравкова представи сборник с 20 от най-популярните песни на майка ѝ, които са нотирани от диригента и композитор Георги Андреев. Той ще бъде предоставен на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в София, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство

"Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив, Национално училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“, Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел и други музикални училища в страната.

За втора година фестивалът е с международен статут. Миналата година имаше по един участник от Гърция и Турция, а тази година участниците са само от Република Турция - две танцови групи от град Одрин и един индивидуален изпълнител - Севим Куртулуш от Бурса, която е с български корени.

Дванадесетото издание на Международния фолклорен фестивал “С песните на Кичка Савова” завърши с изпълнения на стари градски песни, които самата изпълнителка приживе също изпълняваше.

Чуйте още в прикачения звук. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов пристига в Кърджали

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов пристига на 19 септември, четвъртък, в Кърджали по покана на Националната браншова организация „Обединени български животновъди“. Това съобщи председателят на организацията Бойко Синапов. С министъра ще бъдат негови заместници, изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ и изпълнителният..

публикувано на 17.09.24 в 17:02

Йозеф Бата: В Кърджали видях усмихнати хора

Йозеф Бата от три месеца живее в Кърджали. След пенсионирането си в Германия се настанява в родопския град. Работил е в Гражданска защита в Бон. Вече има българска лична карта, с която се гордее. За Кърджали казва, че е прекрасен слънчев град с усмихнати хора.  „За пръв път, когато излязох да се разходя в центъра на Кърджали, бях шокиран от уличните..

публикувано на 17.09.24 в 11:40
Снимката е илюстративна

Баба прекоси две държави заради първия учебен ден на внука си

Таня Типова, дългогодишен начален учител от град Хаджидимово, пропътува стотици километри между Югозападна и Южна България през Гърция, за да присъства на първия учебен ден на внука си Кристиян. Първолакът чу звънеца и пристъпи школския праг в средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Самата Таня Типова е отгледала три дъщери. Посрещала..

публикувано на 16.09.24 в 23:07

Теодора Богданова: Искам да остана Учител

Още по-вълнуващи празници и още по-успешни делници обеща новият директор на средно училище „Отец Паисий“ в Кърджали Теодора Богданова. Само преди дни тя пое поста от Златко Атанасов, след като спечели конкурс за директор на школото. „Вълнуващо“. Така с една дума определи началото на новата учебна година новоназначеният ръководител на..

публикувано на 16.09.24 в 21:57

Йовковци започнаха новата учебна година с благотворителност

Над 3 500 лв. събраха в благотворителната си инициатива за първия учебен ден "Вместо цвете, подари надежда" възпитаниците, учителите и родителите от средно училище "Йордан Йовков" в Кърджали, съобщи в ефира на Радио Кърджали директорът Людмила Чаушева. Тя припомни, че предложението е дошло от родители, учиници и учители, а точната сума,..

публикувано на 16.09.24 в 17:10
Добромир Добрев в момент, в който пуска черен лешояд в адаптационната волиера

До 60 черни лешояда се очаква да бъдат пуснати до пет години в Източните Родопи

Черните лешояди се завръщат в българската част на Родопите. След дългогодишна работа по опазването и възстановяването на белоглавия и египетски лешояд в България, сега няколко организации обединяват усилия черните или както популярно ги наричат - картали, отново да започнат да гнездят в региона и да създадат нова колония. Очакванията на..

публикувано на 14.09.24 в 11:38