Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карате ли колело?

Снимка: Нахит Догу

В Кърджали предимно децата карат велосипеди. Останалата част от населението се притеснява да управлява колело в условията на града. Това казаха кърджалийци, попитани дали карат колело.

"Условията в Кърджали изобщо не са подходящи, има само примерно 500 м в центъра на града, което е като велоалеи и оттам нататък са баири и чукари. Трябва да се направят велоалеи, да е обособено място, където всички които карат колела да не се блъскат в пешеходците, а да си имат място за това." Това отговори на въпроса "Карате ли колело" един от анкетираните, който караше своя велосипед.

"Напоследък не, първо защото градските условия не са достатъчно подходящи за каране на колело. Има една велоалея, която е на бул. "България", не е обозначена, че е велоалея и много често хората се бъркат, в същото време няма къде да си оставя колелото на работа. Няколко пъти съм поставяла това на въпрос, защо пред обществените сгради няма стойки за колелета. За момента няма и отговор на този въпрос", казват колоездачите.



Ако сте от хората, които не се притесняват да управляват своето колело, въпреки условията в Кърджали, но от друга страна велосипедът Ви не е бил в движение в студените месеци, важно е в началото на пролетно-летния сезон да се прегледа и обслужи. Това препоръчват веломеханиците като Георги Каракашев от Кърджали.

"Най-големите проблеми при всички колела това е влагата, когато стоят по мазета влиза влага, ръждясват жилата и всичко почва да отказва. Основно трябва се смажат. Смазване, изчистване и малко козметика, да няма прахоляци, кал, да е изсъхнала от миналата година. Като изсъхне калта по машинките и те спират да работят - обтегачи, дерайльори, декланшори. " Това каза за радио Кърджали Георги Каракашев.


По негови наблюдения кърджалийци карат предимно по-бюджетни колела, а основните велосипедисти са децата.

Чуйте звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Вечер с танцуващия с думи Николай Милчев в Момчилград

На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..

публикувано на 20.05.25 в 14:02
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..

публикувано на 12.05.25 в 23:00