"Тук ще направим виртуална разходка с робота, което е растерно изображение, но е обемно, а това е векторно изображение, триизмерно. Виртуалната разходка може да се постави на очила и с тях вируално да се разходите из крепостта в Храстово", обясни за Радио Кърджали гл. ас. Георги Евтимов от 3Д лабораторията.
Заснемането е част от археологическото изследване на обекта, който се работи за втора година от екипа на доц. Деян Рабовянов и също за втора година се финансира от Община Крумовград.
Гл. ас. Евтимов уточни, че файловете ще се държат в специален сървър в лабораторията на БАН. Виртуалната разходка ще бъде достъпна в интернет-пространството, когато специалистите я подготвят и завършат.
Специалистите ще направят и заснемане на крепостта, което ще е в полза на работата на археолози, изследователи и учени. То ще дава възможност да се правят разрези, план вю, ортогонални снимки и всичко, което е необходимо за работата на специалистите, обясни гл.ас. Георги Евтимов. Колегата му ас. Георги Василев уточни, че се снима от въздух и от земя: "Въздушната фотограметрия дава по-добър достъп до места, които не са достъпни или не могат да се видят от земята. Дронът ни позволява да обходим и да видим целия район на крепостта, която е над 8 дка."
Дигиталните колекции ще бъдат публично достъпни. А и сега работата на 3D лабораторията на БАН може да бъде проследена в канала им в Ютюб, обясниха двамата специалисти.
Досега те са направили заснемания на крепостите в Китен и Приморско. Тази в Храстово е третата в страната и първата в Източните Родопи, по която работят.
Днес отбелязваме Международния ден на незрящите и Световния ден на добротата. Двата дни са съвместени на една дата неслучайно , защото са свързани помежду си. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри хора винаги изпитват вътрешна потребност да помагат на нуждаещите се. Едва 15 % от трудоспособните незрящи у..
Туристическият информационен център в Кърджали ще отбележи Деня на четенето , 21 ноември, с две инициативи. В 14 часа актрисата Нихал Ибрям ще накара думите да оживеят чрез гласа и въображението. Тя ще поведе децата в света на поезията, гатанките и българските народни приказки, като покаже как всяка история може да се превърне в малко..
След като валежите спряха и времето застудя , дойде подходящият момент за приговяне на зимната туршия. Според агронома Антон Русчуклиев, ако сега подготвим киселото зеле, до Коледа ще можем да го сложим на трапезата. Най-подходящият сорт за туршия е зелето "кьосе", което в момента на пазара се продава за около 1.20 лв за килограм:..
Община Ардино получи одобрение за проект „Минало и съвремие на Родопите – културни мостове на Ардино“ от Национален фонд „Култура“ по Националния план за възстановяване и устойчивост. Ардино е сред малките общини, които ще получат безвъзмездна финансова помощ по програмата „Ново поколение местни политики за култура“. Проектът предвижда провеждане на..
В Момчилград стартира вторият етап от акция „Зима“, който преминава под мотото „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“ . По този повод инспектор Иван Георгиев и младши автоконтрольор Радослав Маринов от Районното управление на полицията проведоха урок по безопасност на движението с ученици от началния етап на ОУ „Д-р Петър Берон“. Под..
Гръцките фермери започват протести днес в цялата страна за неизплатени субсидии и обезщетения. Фермери от Крит пътуват с фериботи към Атина, за да участват в голяма протестна демонстрация. За подкрепа към тях се присъединяват и от други аграрни райони на страната. С жива верига и техника е блокирано летището в Александруполис, където днес се очаква да..
Ученички от Обединения детски комплекс в Ардино посетиха полицейското управление в града за пожелана от тях среща със служителки, които работят на различни позиции в полицията. Началникът на управлението главен инспектор Костадин Симитчиев посрещна групата и разказа накратко за основните полицейски дейности. Своята конкретна дейност представиха..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478