Пещерите в България се стопанисват незаконно, в грубо нарушение на закона, вече 30 години. За това алармира в ефира на Радио Кърджали адв. Радост Караиванова, председател на сдружение „Здраве“, с. Триград, област Смолян.
"Пещерите в България са публична държавна собственост и съответно, съгласно Закона за държавната собственост приходите от тях представляват частна собственост на държавата. Те трябва да влизат в бюджета на държавата или на общините, на чиято територия се намират, като трябва да се влагат в дейности за развитие на туризма, спорта, инфраструктура и други дейности с местно значение". Това обясни за Радио Кърджали адв. Караиванова. „Но, всъщност, нито една стотинка, от близо 30 години насам, не влиза нито в държавата, нито в общините, нито в населените места, в района на който се намират тези пещери, имам предвид от приходите на тези пещери, а те са доста големи, доста сериозни“, категорична беше Караиванова. По неофициални данни, реализираните приходи само от Дяволското гърло и Ягодинската пещера са от порядъка на 800 хил. до около 1 млн. лв., сочат изчисленията на неправителствени организации.
Най-нелепото е, че всичко това се случва от години наред и то заради бездействието на държавата, коментира юристът.
Юридически тези приходи отиват в Български туристически съюз, сдружение, в което държавата няма никакво участие. По думите на Караиванова от БТС пък „подаряват приходите на свои членове“, като са им ги преотдали за стопанисване.
От 1964 година с разпореждане на Министерския съвет всички български пещери са предоставени на БТС за стопанисване. Тогавашният законът е позволявал това. Но през 1996 г. с приемането на сега действащия Закон за държавната собственост, редът за управление на държавни имоти е променен.
В компетенциите на Министъра на регионалното развитие и благоустройството е да изпълни разпоредбите на сегашния закон.
От трите сдружения - „Здраве“, „Бъдеще за Триград“ и „Био Б еко“ от Борино са сезирали редица държавни институции, в чиито компетенции е решаването на проблема. Все още няма отговор с конкретни мерки, които ще бъдат предприети, въпреки изразеното съгласие, че проблемът реално съществува. От трите неправителствени организации са категорични, че ако се наложи, ще се обърнат към съда, за да бъде прекратена порочната практика.
Всички подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.
С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..
Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..
Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..
Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..
Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..
Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..
Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд, операта, в страната на Моцарт, известна с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478