Училищна Телерик Академия - една от най-мащабните IT инициативи за ученици от 3-ти до 12-ти клас, обявява нов прием за школите си през учебната 2023/2024 година.
За поредна година учениците от Кърджали ще имат възможност да се обучават безплатно на програмиране и дигитални технологии. Обученията ще се провеждат в рамките на учебната година и ще са с продължителност 72 часа. Програмата в гр. Кърджали се реализира в сътрудничество със СУ „Отец Паисий“. Това съобщи за Радио Кърджали Петър Шарков, изпълнителен директор на Училищна Телерик Академия.
"Нашата основна цел с програмите, които реализираме е да надграждаме и допълваме образователната система, така че учениците да имат още по-високи дигитални умения и да бъдат подготвени за професиите на бъдещето." Каза Петър Шарков за обучението, което инициира академията.
Всеки ученик, който желае, ще има възможност да стане част от тази инициатива, дори и без предварителни познания в областта на технологиите. Кандидатстването е отворено онлайн през сайта на Училищна Телерик Академия и включва попълване на форма за кандидатстване, както и приемен тест, който трябва да бъде решен до 5-ти октомври, а до 20-ти октомври кандидатите ще получат информация дали са приети.
Инициативата се реализира от 2011 година в Кърджали и близо 450 деца са се обучавали на дигитални умения. Тази година обаче за първи път се открива програма по разработка на игри за учениците от 5-ти до 7-ми клас.
"Програмата - Разработка на игри е много подходяща за децата, тъй като ги въвежда в света на програмирането през тема, която им е интересна. Учат се да създават компютърни игри, като по този начин ги превръщаме от консуматори на технологии в техни създатели и всъщност хубавото е, че те виждат резултата след всяка среща, напредват постоянно, т.е. те успяват да изградят нещо, което да видят как работи реално в интернет." Каза Петър Шарков и допълни, че програмирането развива още и аналитичното мислене, помага по-лесно да се разрешават проблеми, а самите игри развиват стратегическото мислене и креативност.
Какво се случва с учениците, преминали през школата на академията и какви перспективи в бъдеще им предлага обучението, чуйте в прикачения звуков файл.
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..
Пазарът на недвижими имоти в Кърджали остава динамичен и през лятото на 2025 година. Цените на жилищата продължават да растат, а търсенето изпреварва предлагането, особено в централната част на града. Това каза за Радио Кърджали Кадир Аптикадир – брокер на недвижими имоти. „Спрямо миналото лято има поскъпване от порядъка на 10%“, посочи Аптикадир...
На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен срещаме Петя Маринова, секретар и хореограф на най-новото читалище в Пловдив. То носи името на създателя на ансамбъл „Тракия“ – проф. Кирил Дженев. „Нашето читалище се казва ‘Професор Кирил Дженев’. Той е създател на ансамбъл ‘Тракия’ и един от първите преподаватели в Музикалната..
На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен, сред звуците на народни песни и многоцветни носии, срещаме Надя Щегрова, секретар на НЧ „Изгрев“ в село Сладун. Днес тя не е тук само като културен деятел, а и като майстор везбар, за да покаже друга своя страст – българската шевица. „Вече над 30 години бродирам, но с шевици се..
Дванадесет години след откриването на граничния пункт „Маказа–Нимфея“ собственици на имоти в Гърция, през чиито терени преминава пътят от българската граница до включването му в магистралата „Егнатия Одос“, все още не са получили обещаните обезщетения от отчуждителните процедури. Проблемът беше повдигнат в гръцкия парламент от депутата Йозгюр Ферхат..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478