Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната система 112 навърши 15 години

Инж. Паскалева: При сигнализиране, говорете конкретно и посочете точното място

Намаляват безпричинните позвънявания, глобите са сериозни

инж. Елена Паскалева
Снимка: Мехмед Реджеб


Националната система 112 навърши 15 години от създаването си. Тази годишнина беше отбелязана, като домакин беше Районният център 112 в Кърджали. Центърът отваря врати на 30 септември 2008 година и с неговия старт е финализирано изграждането на Националната система 112 в страната. Шест са районните центрове на територията на България - София, Монтана, Русе, Варна, Бургас и Кърджали.

Близо 70 млн. или по-точно 60 731 489, са сигналите, които са приети и обработени от служителите на Единния европейски номер 112 в България за времето от 2009 до 2022 г., съобщи началникът на Районния център 112 в Кърджали инж. Елена Паскалева, която гостува в сутрешния блок на Радио Кърджали.

за посочения период средно на денонощие на спешния телефон се приемат и обработват близо 12 хил. повиквания. В последните години чувствително са намалели злонамерените или безпричинни позвънявания. Това се дължи както на информационните кампании, които се провеждат сред населението, така и вероятно на сериозните санкции, предвидени в закона. „Глобите са от 2 до 5000 лв. за такъв сигнал, който не е по предназначение и има ангажирана служба, а когато се касае за посещение и на екип, то тогава глобите варират от 10 000 до 20 000 лв., като при повторно нарушение се плаща глоба в двоен размер. Това не е направено случайно. Идеята е гражданите да си дават сметка, че с тези си действия ограничават възможността на някой, който реално се нуждае от помощ, да я получи навреме“, коментира инж. Паскалева.

Почти половината от сигналите, които се подават са насочени към компетентността на органите на МВР. Другият много голям дял на обажданията са свързани със спешните медицински центрове.

Все още са избираеми и старите кратки спешни номера 160, 166 и 150. „Това не е случайно, защото хората, които дълго време не са били в България и не знаят, че работи система 112, звънят на тях. За да няма загубено такова повикване, автоматично от 2011 година тези повиквания се пренасочват за приемане в центровете 112“, поясни инж. Паскалева.

Работата на служителите в Центровете 112 е напрегната, изисква сериозна концентрация и бърза реакция. "Въведена е система за следене на качеството една част, на която са времеви показатели, другата е мониторинг на начина на обслужване на повикването. От 2 минути изискуемо време за приемане и предаване на информацията от оператор към координатор за приоритетен инцидент, когато се касае за живота и здравето на гражданите, го намалихме, като изискване, на минута и половина. И поздравявам операторите в цялата система, във всички центрове за положените усилия максимално бързо и адекватно да задават въпроси, да пишат едновременно, докато говорят, за да може сигнала по най-бърз начин да стигне до службите“, подчерта инж. Паскалева.

Все повече са младите хора, владеещи по два и три чужди езици, които се включват в екипа на Център 112. Мнозинството от служителите са жени и никак не е изненадващо, че за 15 години съществуване на службата са родени 33 деца. Инж. Паскалева изказа специална благодарност и на семействата на служителите за подкрепата, която е изключително важна.

Моля Ви, преди да вдигнете телефона и да изберете 112, да намислите на какъв адрес сте, защото в стресова ситуация хората не си помнят адреса, на който живеят 30 години, и да можете да кажете в какво състояние, колко е броят на пострадалите, да опишете с кратки ясни думи какво се случва при Вас. Това ще помогне на оператора да си свърши работата професионално и по най-бързия начин да предаде искането Ви за помощ на службите“, призова инж. Елена Паскалева. В края на разговора тя пожела хората да имат по-малко поводи за връзка със 112 и повече щастливи моменти.

Целия разговор можете да чуете в прикачените звукови файлове.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Марин Мухтаров: Зеленчуците могат да бъдат опасни или как помага една супена лъжица сол

Нискостеблените зеленчуци и плодове като марули и ягоди трябва да се измиват много хубаво, защото крият големи рискове. Това се отнася особено за дворните зеленчуци, до които достъп имат и домашни, и безстопанствени кучета, коментира в ефира на Радио Кърджали гастроентерологът д-р Марин Мухтаров. Той обясни и че марулите съдържат много полезни вещества..

публикувано на 10.05.25 в 17:57

Любомир Колев събира живи свидетелства за миналото

Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..

публикувано на 09.05.25 в 12:05
доц. Владимир Бозуков

Магнолии и палми са растели в Източните Родопи, когато са били архипелаг

Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..

публикувано на 08.05.25 в 14:49

Защо 9 май остава важен за България и Европа

На 9 май, отбелязваме една многозначителна дата — Денят на Европа и Денят на победата. За нейното значение, исторически препратки и начините, по които се чества днес. „За мен всичко започва от победата, за да стигнем до Европа — едното без другото не може, те са взаимносвързани,“ казва историка и ръководител на клуб „Историка“ Димитър Димов. Той..

публикувано на 08.05.25 в 10:35

Отец Гарена: Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград

На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва  църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

Възродиха традицията "мартъфал" в Чернооченско

Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа  в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..

публикувано на 06.05.25 в 14:16

Изкуство с кауза: Надя Пеовска открива изложба в Свиленград

Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..

публикувано на 02.05.25 в 12:13