Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Планетариумът в Кърджали - бижуто, което те потапя в Дълбокия Космос

Вече половин година Планетариумът в Кърджали привлича любознателни, малки и големи хора. "Интересът е голям, защото е уникално бижу - картината е с много добро качество и като е голям купола 7 метра по време на прожекция, посетителят има усещането, че е навътре в цялата картина, че около него се движат планетите, че се движи между мъглявини от дълбокото небе и галактики в космоса, близките околности на земята и много дълбокия космос около други галактики", каза за Радио Кърджали астрономът Бончо Бончев от Астрономическата обсерватория "Славей Златев" в Кърджали. 

На посещения идват ученици, родители с деца, любознателни хора, както от Кърджали, така и от други градове, дори от Русе и София, каза Бончев. Той уточни, че сега Планетариумът работи с предварителна заявка, но предстои да се обявят постоянни часове за граждани.

Най-честите въпроси на децата са свързани с извънземни. "Всякаква научна логика сочи, че трябва да има и то доста, но вероятно по доста причини не осъществяват контакт. Също разстоянията са огромни във вселената. Възможно е и другото, че докато една цивилизация се развие достатъчно много, за да може да преодолява тези разстояния, се самоунищожава или не иска да се меси в развитието на друга, ако те са по напред", коментира Бончо Бончев.

Освен с популярното знание, каквото се предлага в Планетариума, в Обсерваторията в Кърджали работят задълбочено с ученици и в няколко школи - по астрономическа фотография и за подготовка на ученици за олимпиади по астрономия с решаване на задачи по физика, астрономия и математика. Учебната година вече започна, записването е на място в Обсерваторията, а занятията се провеждат в удобно за кръжочниците време, каза Бончо Бончев. Една от радостите на учените в Обсерваторията е Атанас Митрев от Езиковата гимназия, който е златен медалист от националната олимпиада миналата година, а сега, в началото на следващия месец му предстои участие в Международната олимпиада по астрономия в Китай.

Бончо Бончев уточни, че интерес към наблюденията по астрономия проявяват дори ученици от 4 клас, но по-сериозните занимания започват от 6 клас нагоре. "Тези, които участват в лагер-школата по астрономия през лятото на Белите брези, пък са най-запалени, защото са имали достатъчно време през летните топли нощи да наблюдават с много сериозна техника", коментира Бончев.

Лагер-школата по астрономия на Белите брези се провежда от 1970 година и е "школа" за всички любители на астрономията и физиката от цялата страна. "Доста успешна беше това лято, защото с всяка изминала година все повече техника и все по-нова и професионална се качва горе на Белите брези, далече от светлинното замърсяване, където можем да наблюдаваме по-дълбоко небе. Наблюдават се доста интересни звезди, специфични галактики. Също се оказа, че е достъпно за нас наблюдението на екзопланети, планети около други звезди. Толкова се развива техниката, че дори стоейки си на земята, най-вероятно в близките години ще успеем да наблюдаваме, ако има цивилизация на някои от тези планети и имат нощно осветление, ние това ще можем да го засечем", каза Бончо Бончев. 

"Има над 4000 вече открити такива планети около други звезди, включително и доста подобни на Земята, от земен тип. Това, което беше преди години професионално достъпно като сериозна техника за професионални астрономи, сега е достъпно за нашите ученици. Те правят много сериозни наблюдения, включително някои от тях се публикуват в сериозни научни списания", коментира Бончев.


Цялото интервю може да чуете в прикачения файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимка Фейсбек

В ход е разработването на проект за бъдещето на територията на рудник „Ада тепе“

След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От  "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че  като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..

публикувано на 29.11.24 в 08:54

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00
Юлиян Петров

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..

публикувано на 22.11.24 в 23:52
Евгений Дайнов

Борисов не иска да направи правителство, не може да откаже на Пеевски

Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..

публикувано на 22.11.24 в 13:24

Бойко Синапов: Няма да поскъпнат изходните цени на месото, въпреки трудностите за бранша

Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..

публикувано на 22.11.24 в 10:12

Валентин Гемеджиев: Ние в Кърджали и Момчилград имаме много специфична техника и трудно се бият хората от този район

Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме  от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..

публикувано на 20.11.24 в 16:03