Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филиалът за медицински сестри в Кърджали ще обучава студенти от септември 2024 г.

3
В средата на септември кметът на Кърджали Хасан Азис показа на проф. д-р Христо Бозов няколко възможности за бази на бъдещия филиал за медицински сестри
Снимка: Община Кърджали

Най-рано следващия септември в Кърджали може да има Филиал за медицински сестри на Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Преди дни Академичният съвет на висшето училище взе решение да разкрие Филиал в Кърджали. Предстои да се започне процедура, която трябва да получи одобрение от Министерския съвет, Народното събрание, Министерството на здравеопазването, Националната агенция по оценка и акредитация. Това съобщи в интервю за Радио Кърджали проф. д-р Христо Бозов, ректор на Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“.

"Една такава процедура би отнела около година, така че най-оптимистичният вариант е следващата есен да започне обучението. Така че в рамките  а този период би могло това да се  случи. Разбира се, ако и Министерски съвет, Народното събрание, Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването подкрепят тази идея. А аз съм сигурен, че те ще подкрепят, защото има голяма необходимост от медицински сестри в нашата държава и във всеки регион, както и в Кърджали. И ангажимент на държавата е да се подготвят точно медицински сестри. Така че смятам, че ще мине през всички институции одобрението", каза проф. д-р Христо Бозов.

Той припомни, че в България има около 30 000 медицински сестри, което е два пъти по-малко от необходимия брой, за да има качествено лечение. "Освен това Кърджали е не малък регион. Има доста разпокъсани населени места и там също би могло да се позиционират медицински сестри, които да са от полза на населението, така че то да се запазва и да остава в тези райони, в които живее", коментира проф. Бозов.

Преди около месец ректорът на Бургаския университет и част от ръководството посетиха Кърджали и се срещнаха с кмета на общината, за да проучат възможността именно тук да се разкрие филиал за обучение на медицински сестри. "Тъй като има недостиг на медицински сестри, той не е само в Кърджали. Той е в цяла България.  Освен това има желаещи да учат за медицински сестри. Има и необходимата база. Има добра болница, където може да се практикува. Ние от своя страна имаме факултет по обществено здраве и здравни грижи, в който се обучават медицински сестри, акушерки и лекарски асистенти и той е вече с около 10-годишна история. Имаме необходимите кадри да проведем едно качествено обучение и затова решихме, ако академичният съвет на университета одобри това предложение да продължим с процедурата по разкриване на такъв филиал", обясни проф. Бозов.

В началото Филиалът ще приеме 40 студенти в специалност "Медицинска сестра", които ще се обучават четири години и ще се дипломират като бакалаври. В следващите години, в зависимост от интереса, може да се въведе допълнителна квалификация, напр. обучение за "операционна" сестра, за "психиатрична" сестра и т.н. Също за бъдещето ще остане засега обучение в други специалности, които Бургаският университет "Проф. д-р Асен Златаров" предлага - лекарски асистенти, парамедици.

Според проф. д-р Христо Бозов има възможности за реализация и развитие на такива специалисти в област Кърджали. "Лекарските асистенти, които са нещо като бившите фелдшери, могат да поемат грижите за хората в такива региони, както е Кърджалийска област... И освен това вече възможностите на медицината са много по-големи. Има възможност и за телемедицина и те, като имат нужда от консулт - може да направим един такъв център за телемедицина в самия град Кърджали, а и където и да е другаде, - и могат да получат консултации онлайн по всяко време. Така че това би било много сериозно предимство за оставането на хората от такива региони, а не да се местят в други региони, където има примерно медицинско обслужване", каза проф. Бозов.

Той има надежда за бъдещо въвеждане и на специалност "Парамедик" за системата на спешната и неотложната медицинска помощ, защото и там има глад за кадри. "Ние имаме такъв опит,  Бургаският университет "Проф. д-р Асен Златаров" от години обучава парамедици. И ги обучава до най-високата степен  - четвърта степен. Вече сме обучили около 80 парамедици и голяма част от тях работят вече на линейки в град Бургас и запълват съществена празнина в спешната помощ", коментира проф. Бозов.


цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ивелин Михайлов: Делян Пеевски унищожи тютюнопроизводството в България

Председателят на партия Величие Ивелин Михайлов, прогнозира, че отиваме на нови предсрочни избори, като се позовава на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят. Той не изключи възможността на някои от следващите вотове на МЕЧ или "Да, България" - "Продължаваме промяната"..

публикувано на 18.07.25 в 10:40

Голям интерес към безплатната подмяна на отоплението в Кърджали – кампанията продължава

Община Кърджали предлага на жителите възможност за безплатна подмяна на отоплителните уреди на дърва и въглища с по-екологични и икономични решения. Проектът цели да подобри качеството на въздуха и да намали разходите за отопление на домакинствата. „Абсолютно всичко е безплатно – от подаването на заявлението, през огледа на място, до монтажа на..

публикувано на 17.07.25 в 13:40

България тества нови сортове тютюн, устойчиви на климатични промени

Националната асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 в България, в партньорство с международни организации, стартира експериментален проект за отглеждане на нови за страната сортове едролистен тютюн. Инициативата цели да се адаптира тютюнопроизводството към климатичните промени и да осигури по-добра икономическа устойчивост за сектора. В интервю за..

публикувано на 16.07.25 в 12:05

22-ма подадоха заявления за директори на осем училища и институции в област Кърджали

22  заявления за участие в конкурса за директори на образователни институции са подадени до крайния срок - 17.30 ч. на 14 юли. Има интерес към някои от училищата, където подадените заявления са 3-4, но има и такива без нито един кандидат. Това съобщи за Радио Кърджали Ангелина Костова, началник на Регионалното управление по образованието в Кърджали...

публикувано на 15.07.25 в 17:05

100 деца се учат да плуват в Момчилград

Близо 100 деца се включиха в стартиралото „Плувно лято 2025“ в Момчилград. В  инициативата се включиха близо 100 деца на възраст от 7 до 12 години, които ще преминат напълно безплатен курс по плуване. Занятията ще се провеждат от 14 юли до 8 август под ръководството на опитния инструктор Янчо Станков, като през цялото време ще присъства и медицинско..

публикувано на 15.07.25 в 13:05

Цветомир Хаджиев: В област Кърджали има ръст на получените енергийни помощи

663 заявления за помощи за отопление са подадени в област Кърджали през първата седмица от началото на приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г..   Документите ще могат да се подават в дирекциите "Социално подпомагане" до 31 октомври. Въпреки това, пред гишетата на дирекция „Социално подпомагане“ в Кърджали се..

публикувано на 15.07.25 в 10:34
Живко Стойков

Двигател, климатик, радиатор и гуми - слабите места на колата през лятото

Влияят ли високите температури на автомобилите и как? Кои са най-уязвимите системи в една кола? Какво трябва да знаят шофьорите, когато тръгват на път в горещото време? И как да оцелеят в жежкия Кърджали през лятото, където основни улици и булеварди са разкопани и се ремонтират.  "Жегата може да окаже различни негативни ефекти върху автомобила...

публикувано на 11.07.25 в 13:43