Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Находки от тежки доспехи в крепостта край Храстово будят любопитството на археолозите

8
Източната част на крепостта край Храстово
Снимка: Радио Кърджали

Още първите находки от есенната археологическа експедиция на крепостта край крумовградското село Храстово поставят обекта сред първите три в страната по брой намерени елементи и части от тежка броня и воински доспехи. В същото време това е единственият обект, който разкрива повече за живота в периферията на Византийската империя през 13-14 век, тъй като, тъй като другите находки са от Царевец в Търново и Никопол край Дунав. Това разказа ръководителят на разкопките в Храстово доц. Деян Рабовянов. Той уточни, че проучванията в момента се правят със средства на Министерството на културата.

Повече от 20 са находките в първите два дни на разкопките. Има две сребърни монети, върхове на стрели, разчупени кръстове, керамика. По-важни са откритите вече седем нови пластини от брони от два различни доспеха на тежко въоръжение на кавалерист от епохата. "По-интересно може да се окаже, че откритите тук пластини от брони, поне аз като човек, който се занимава с този период и проблематика - това е третият обект в България, където се намират в такова голямо количество. Другите два са Търново - Царевец, като столица, и Никополската крепост край Дунав, която е много голяма и важна за периода на Второто царство. В нашия случай са даже по-важни тези находки. Защото това е една византийска провинциална крепост, а за тях знаем много малко", коментира доц. Рабовянов

Освен в горната, източна част на крепостта край Храстово, където са двете жилищни кули, разкопките продължават и в района на некропола, където археологът Милен Камарев от Регионалния исторически музей в Кърджали търси крепостната църква.

"Очакванията ни са свързани основно с храмовата постройка на крепостта. Имаме останки от зидове, доста разрушени. Сега правим проучване в източна посока с надежда да попаднем наистина на доказателство за съществуването на тази църква. Доказателство за нас ще се явява да открием нейната абсидна част - най-източната част, в която се разполага олтара", каза археологът Милен Камарев. 

Какви хора са живели в крепостта край Храстово, как са живели и как са изградили тези здрави крепостни стени и кули, които и до днес са запазени, се чудят и трима от трима от работниците на обекта – Киро, Юсеин и Рушен. Тримата мъже се удивляват и на майсторлъка на строителите, които са изградили толкова красиви и здрави стени, оцелели през вековете до днес и  изпитват вълнение при всяка находка, на която инструментите им попаднат - стрели, кръстове, керамика.

Археологическите проучвания крепостта край крумовградското село Храстово ще продължат до началото на месец ноември.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Петя Цонева

Петя Цонева представя новата си стихосбирка в Кърджали

Премиера на стихосбирката на Петя Цонева - "Люлката на живота" събира средства за за издаване на сборник на английски език на поета Ивайло Балабанов. Поетичната книга на младата авторка, излезе миналата година с финансовата подкрепа на община Ивайловград. " Люлката на живота е една книга,  която е вдъхновена от  посещението ми в село Хухла,..

публикувано на 17.05.24 в 11:00
д-р Димитър Димов

Педиатърът д-р Димов: Най-уязвими при коклюш са кърмачетата, ваксината е важна

Спад в заболеваемостта от остри респираторни заболявания наблюдава в последните дни педиатърът д-р Димитър Димов. Това не е изненадващо за края на зимния сезон и пролетта. Няма ръст и на заболеваемостта от коклюш, посочи още в ефира на Радио Кърджали специалистът с дългогодишна практика.  „ За съжаление в началния стадий коклюшът не се отличава..

публикувано на 13.05.24 в 23:40
Алириза Юсуф, кмет на с. Гургулица и с. Момина сълза

Алириза Юсуф - кмет на 50 души от две села

Гургулица е село в община Момчилград, разположено на западен склон на Източнородопския рид Стръмни рид. Къщите изградени от камък, каменни дувари ограждат дворовете. Еднолентов асфалтов път води до селската чешма, в центъра на селото. От там тесни пътечки водят до всяка къща. В селото някога е имало училище. Днес само сградата напомня за това. Къщите..

публикувано на 13.05.24 в 12:07

Възстановиха стар ритуал за гадаене около вековния дъб в Житница

Една вековна традиция се възроди по Гергьовден в Чернооченско.  Това се случва в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, както и в Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Местните жените празнуват Хъдърлез като възстановяват обичая "мартъфал". Още предната вечер, на 5 май, млади момичета разнасят..

публикувано на 06.05.24 в 12:24

Габриела Руменова: Срокът за рекламация на туристическа услуга е 14 дни

Хората винаги да проверяват туроператора в регистъра на Министерството на туризма , преди да реализират почивката си и да четат внимателно договора. Те трябва да проверят и дали търговецът има застраховка професионална отговорност. При съмнение за повече права на оператора за сметка на техни, да преговарят и едва при отстраняване на..

публикувано на 06.05.24 в 11:58

Поставиха 10 контейнера за стари дрехи и обувки в Кърджали

Десет контейнера за разделно събиране на дрехи и обувки са поставени от няколко дни в централната част на Кърджали и в кв. "Възрожденци".  В тях ще могат да бъдат изхвърлени дрехи, обувки и  текстилни изделия. Препоръчително е старите текстилни отпадъци да са чисти. Те трябва да бъдат опаковани в торба, която да може да премине през плъзгащия се..

публикувано на 02.05.24 в 12:23
Маймунски салеп

Разцъфнаха първите диви орхидеи в Източните Родопи

Започнаха да цъфтят едни от най-красивите и изящни цветя в Източните Родопи - дивите орхидеи. Заради климатичните си особености този район е един от най-богатите на видово разнообразие в цяла България. Голяма част от орхидеите са включени в Червената книга на страната.  Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и..

публикувано на 28.04.24 в 18:19