Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Николчовска - живот, посветен на етнографията и Източните Родопи

3
Библиотеката в Кърджали издаде библиография на Мария Николчовска
Снимка: РБ "Н.Й. Вапцаров" Кърджали

Наскоро Радио Кърджали поде инициатива да представи в поредица известни кърджалийци, хора, оставили следа в обществения, културния, изследователския и научния живот на Кърджали. След археолога Иван Балкански, разказваме за още един учен и изследовател на бита и историята на Източните Родопи - етнографа  Мария Николчовска

"Мария Николчовска е приемникът на делото на неуморната Мара Михайлова. Мария Николчовска е човекът, на когото дължим до голяма степен експозицията на Регионалния исторически музей", разказа историкът Георги Кулов, който е работил с изследователката.

Мария Николчовска е от ямболското село Тенево, където живее и в момента след пенсионирането си. Родена е на 2 септември 1942 г. Завършва Историческия факултет на Софийския университет. Идва в Кърджалийско като учител и преподава заедно със съпруга си в училища в в община Кирково. Когато се структурира Регионалният исторически музей, тя се посвещава на етнографията.

"Историческият музей даде на Кърджали много будители, един от тях е дългогодишният уредник и завеждащ отдел "Етнография" Мария Николчовска. Името ѝ се нарежда сред тези, на които дължим богатството на фондовете на музея и великолепната му експозиция, която очарова всеки посетител. Николчовска поставя начало на музейното дело, наред с Андрей Андреев, Христо Гълъбов, Иван Балкански и Мара Михайлова. Всеотдайността на универсалната личност и широчина на интересите на Мара Михайлова има продължител в лицето на Мария Николчовска. Тя е етнографът, на който Кърджали дължи перфектна експозиция, грабваща с пъстротата на шевиците и отразяваща целия спектър от общности в Източните Родопи. Можем да я оприличим на шарена черга, в която е втъкано многообразието на Кърджалийския край", пише преди време Георги Кулов в статия, посветена на Мария Николчовска.

"Разбира се, преподаването в селата ѝ дава възможност да контактува с местните хора, да вникне в тяхната душевност, в техния бит, фолклор. Това я грабва и я кара да бъде абсолютно всеотдайна в работата си като етнограф в музея", припомня Георги Кулов. Според него силата ѝ е в теренните проучвания, както и при Мара Михайлова, и при Иван Балкански. 

"Няма село в Кърджалийско, което да не е обходила и от което да не е взела етнографски материал. Няма село от Кърджалийско с принос в духовната култура, което да не е отразено в нейните публикации. Трябва да кажем, че тя прави няколко книжки, посветени на етнографията в общините Кърджали, Момчилград, Ивайловград, Ардино. Участва в Родопската експедиция от 1981-1985 година, която организира Етнографският институт с музей към БАН. Като набляга на традиционното земеделие в Родопите, събира изключително богат етнографски материал. В това отношение има десетки научни публикации, сборници - както регионални, така и национални. До ден днешен етнографската сбирка на Историческия музей е може би една от най-добрите в България с изключително богатство от експонати. Няма общност в региона, което да не е представена с носиите, сватбените обичаи с хлябовете, ритуалите, накитите", разказа още Георги Кулов.

Той е категоричен, че Мария Николчовска е спасила безценни неща и експонати от изнасяне в чужбина. И даде за пример колекция от пафти със седеф. Друга от историческите находки и попадения на етнографа е българска беломорска носия, собственост на възрастна жена, самоопределяща се като туркиня, в кирковското село Горски извор, която я облякла в очакване на сетния си час.

Сред приоритетите в работата на Мария Николчовска е приемствеността във фолклора в Кърджалийско - "приемственост във вековете, приемственост от дълбоката българска древност до наши дни със следите от османското присъствие, следите от асимилационната политика", спомня си Георги Кулов.

цялото интервю с Георги Кулов за работата на етнографа Мария Николчовска може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Възстановиха стар ритуал за гадаене около вековния дъб в Житница

Една вековна традиция се възроди по Гергьовден в Чернооченско.  Това се случва в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, както и в Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Местните жените празнуват Хъдърлез като възстановяват обичая "мартъфал". Още предната вечер, на 5 май, млади момичета разнасят..

публикувано на 06.05.24 в 12:24

Габриела Руменова: Срокът за рекламация на туристическа услуга е 14 дни

Хората винаги да проверяват туроператора в регистъра на Министерството на туризма , преди да реализират почивката си и да четат внимателно договора. Те трябва да проверят и дали търговецът има застраховка професионална отговорност. При съмнение за повече права на оператора за сметка на техни, да преговарят и едва при отстраняване на..

публикувано на 06.05.24 в 11:58

Поставиха 10 контейнера за стари дрехи и обувки в Кърджали

Десет контейнера за разделно събиране на дрехи и обувки са поставени от няколко дни в централната част на Кърджали и в кв. "Възрожденци".  В тях ще могат да бъдат изхвърлени дрехи, обувки и  текстилни изделия. Препоръчително е старите текстилни отпадъци да са чисти. Те трябва да бъдат опаковани в торба, която да може да премине през плъзгащия се..

публикувано на 02.05.24 в 12:23
Маймунски салеп

Разцъфнаха първите диви орхидеи в Източните Родопи

Започнаха да цъфтят едни от най-красивите и изящни цветя в Източните Родопи - дивите орхидеи. Заради климатичните си особености този район е един от най-богатите на видово разнообразие в цяла България. Голяма част от орхидеите са включени в Червената книга на страната.  Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и..

публикувано на 28.04.24 в 18:19
отец Николай Величков

Отец Николай: Лазаровден и Цветница са дни на надежда и истина, но и на равносметка

В събота и неделя православната църква отбелязва два от големите християнски празници - Лазаровден (в събота, 27 април) и Цветница или Вход Господен в Ерусалим (в неделя, 28 април).  Това са едни от най-заредените с вяра и оптимизъм дни, изпълнени с много духовност.  "Лазаровден е възпоменанието на възкресението на Лазар, който четири дни..

публикувано на 26.04.24 в 18:40
Проф. Емин Балкан

Проф. Балкан: Името на Делян Пеевски буди притеснения сред изселниците

На предстоящите избори 2 в 1, на 9 юни, най-голям брой секции в чужбина се очаква да се открият отново в Турция. В страната постоянно живеят стотици хиляди български изселници, които са с избирателни права.  Една от най-влиятелната изселническа организация, която оказва съдействие на българските власти при подготовката на изборите там е „Балгьоч“. В..

публикувано на 26.04.24 в 17:39

Георги Кулов: Генерират се политически скандали, които да ерозират управлението на страната

Политически страсти и скандали разтресоха България в последните 24 часа - служебният министър поиска смяна на двама министри, опозицията поиска вот на недоверие на служебния кабинет, ПП-ДБ обмисля да поиска оставката на председателя на Народното събрание, управителят на Здравната каса подаде оставка, бившият вече главен секретар на МВР Живко..

публикувано на 19.04.24 в 16:07