Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Николчовска - живот, посветен на етнографията и Източните Родопи

3
Библиотеката в Кърджали издаде библиография на Мария Николчовска
Снимка: РБ "Н.Й. Вапцаров" Кърджали

Наскоро Радио Кърджали поде инициатива да представи в поредица известни кърджалийци, хора, оставили следа в обществения, културния, изследователския и научния живот на Кърджали. След археолога Иван Балкански, разказваме за още един учен и изследовател на бита и историята на Източните Родопи - етнографа  Мария Николчовска

"Мария Николчовска е приемникът на делото на неуморната Мара Михайлова. Мария Николчовска е човекът, на когото дължим до голяма степен експозицията на Регионалния исторически музей", разказа историкът Георги Кулов, който е работил с изследователката.

Мария Николчовска е от ямболското село Тенево, където живее и в момента след пенсионирането си. Родена е на 2 септември 1942 г. Завършва Историческия факултет на Софийския университет. Идва в Кърджалийско като учител и преподава заедно със съпруга си в училища в в община Кирково. Когато се структурира Регионалният исторически музей, тя се посвещава на етнографията.

"Историческият музей даде на Кърджали много будители, един от тях е дългогодишният уредник и завеждащ отдел "Етнография" Мария Николчовска. Името ѝ се нарежда сред тези, на които дължим богатството на фондовете на музея и великолепната му експозиция, която очарова всеки посетител. Николчовска поставя начало на музейното дело, наред с Андрей Андреев, Христо Гълъбов, Иван Балкански и Мара Михайлова. Всеотдайността на универсалната личност и широчина на интересите на Мара Михайлова има продължител в лицето на Мария Николчовска. Тя е етнографът, на който Кърджали дължи перфектна експозиция, грабваща с пъстротата на шевиците и отразяваща целия спектър от общности в Източните Родопи. Можем да я оприличим на шарена черга, в която е втъкано многообразието на Кърджалийския край", пише преди време Георги Кулов в статия, посветена на Мария Николчовска.

"Разбира се, преподаването в селата ѝ дава възможност да контактува с местните хора, да вникне в тяхната душевност, в техния бит, фолклор. Това я грабва и я кара да бъде абсолютно всеотдайна в работата си като етнограф в музея", припомня Георги Кулов. Според него силата ѝ е в теренните проучвания, както и при Мара Михайлова, и при Иван Балкански. 

"Няма село в Кърджалийско, което да не е обходила и от което да не е взела етнографски материал. Няма село от Кърджалийско с принос в духовната култура, което да не е отразено в нейните публикации. Трябва да кажем, че тя прави няколко книжки, посветени на етнографията в общините Кърджали, Момчилград, Ивайловград, Ардино. Участва в Родопската експедиция от 1981-1985 година, която организира Етнографският институт с музей към БАН. Като набляга на традиционното земеделие в Родопите, събира изключително богат етнографски материал. В това отношение има десетки научни публикации, сборници - както регионални, така и национални. До ден днешен етнографската сбирка на Историческия музей е може би една от най-добрите в България с изключително богатство от експонати. Няма общност в региона, което да не е представена с носиите, сватбените обичаи с хлябовете, ритуалите, накитите", разказа още Георги Кулов.

Той е категоричен, че Мария Николчовска е спасила безценни неща и експонати от изнасяне в чужбина. И даде за пример колекция от пафти със седеф. Друга от историческите находки и попадения на етнографа е българска беломорска носия, собственост на възрастна жена, самоопределяща се като туркиня, в кирковското село Горски извор, която я облякла в очакване на сетния си час.

Сред приоритетите в работата на Мария Николчовска е приемствеността във фолклора в Кърджалийско - "приемственост във вековете, приемственост от дълбоката българска древност до наши дни със следите от османското присъствие, следите от асимилационната политика", спомня си Георги Кулов.

цялото интервю с Георги Кулов за работата на етнографа Мария Николчовска може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Народен представител се оказа „в окото на бурята“ в ромска махала

Област Кърджали е сред най-замърсените в страната. До тази констатация е достигнал като резултат от лична проверка депутатът от партия „Величие“ от региона Костадин Хаджийски. Само за два часа и на разстояние от около 15 км по трасето между Хасково и Кърджали се е натъкнал на 30 нерегламентирани сметища. Костадин Хаджийски стана депутат от..

публикувано на 05.04.25 в 19:20

Заедно за Симона Златкова: Благотворителна инициатива с Ваня Паскова

[/module Ваня Паскова организира благотворително събитие в помощ на 24-годишната Симона Златкова, която е в последна, 4та фаза на раково заболяване. Симона е много близка приятелка на Ваня, а целта на събитието е да се съберат средства за лечението й. Всеки, който иска да подкрепи каузата и да помогне на Симона в трудния й момент, може да..

публикувано на 04.04.25 в 16:30

Божидара Ангелова: Книгите са една провокация за израстването на подрастващите

Божидара Ангелова, която е автор на детски книги и поезия, а освен това по професия и специален педагог за деца със специални образователни потребности, разказа в ефира на Радио Кърджали за нейната работа, страстта към литературата и предизвикателствата, които срещат децата с различни потребности.  Срещата ни с нея е част от отбелязването на..

публикувано на 04.04.25 в 16:20

Очаква ли ни хаос и напрежение след старта на ремонта на бул. "Беломорски"?

Две символични първи копки белязаха вчерашния ден в Кърджали.  Започват ремонтите на булевард „Беломорски“ и на улица „Булаир“. Стартът на ремонтните дейности на участък от 2,400 км. от булевард „Беломорски“ бе даден от областния управител- Никола Чанев, кметът- Ерол Мюмюн, Петър Пешев- представител на фирмата-изпълнител, председателят на..

публикувано на 04.04.25 в 13:48

ДПС-ДПС задържа властта: Защо партията отказа да напусне управлението?

След последното заседание на Демокрация, права и свободи (ДПС-ДПС), в което участваха и областните председатели, стана ясно, че партията няма да оттегли подкрепата си за правителството. Това означава, че ДПС-ДПС няма да подкрепи и вота на недоверие, който ще се гласува днес. Въпреки напрежението в управляващото мнозинство и сигналите, че подписаното..

публикувано на 03.04.25 в 12:10
Иво Инджов

Иво Инджов: Вотът на недоверие няма да успее

Предстоящият вот на недоверие в България не се очаква да успее, тъй като в него участват три партии, които са се утвърдили като популистки или прокремълски, заяви в ефира на Радио Кърджали политологът доц. Иво Инджов.  Според него, въпреки това, тези партии имат легитимното право да искат вот на недоверие.  Гласуват вота на недоверие към..

публикувано на 03.04.25 в 11:55
Добромир Добрев в момент, в който пуска черен лешояд в адаптационната волиера

Още осем черни лешояда ще полетят над Източните Родопи до края на април

Осем черни лешояди ще бъдат пуснати на свобода в небето над Източните Родопи до края на този месец. Шест от птиците бяха докарани от Испания през август миналата година, а другите две са спасени от природозащитни организации в Турция и Гърция и докарани в България. В момента всички се намират във волиерата край Маджарово, където се адаптират..

публикувано на 02.04.25 в 17:04