Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Николчовска - живот, посветен на етнографията и Източните Родопи

3
Библиотеката в Кърджали издаде библиография на Мария Николчовска
Снимка: РБ "Н.Й. Вапцаров" Кърджали

Наскоро Радио Кърджали поде инициатива да представи в поредица известни кърджалийци, хора, оставили следа в обществения, културния, изследователския и научния живот на Кърджали. След археолога Иван Балкански, разказваме за още един учен и изследовател на бита и историята на Източните Родопи - етнографа  Мария Николчовска

"Мария Николчовска е приемникът на делото на неуморната Мара Михайлова. Мария Николчовска е човекът, на когото дължим до голяма степен експозицията на Регионалния исторически музей", разказа историкът Георги Кулов, който е работил с изследователката.

Мария Николчовска е от ямболското село Тенево, където живее и в момента след пенсионирането си. Родена е на 2 септември 1942 г. Завършва Историческия факултет на Софийския университет. Идва в Кърджалийско като учител и преподава заедно със съпруга си в училища в в община Кирково. Когато се структурира Регионалният исторически музей, тя се посвещава на етнографията.

"Историческият музей даде на Кърджали много будители, един от тях е дългогодишният уредник и завеждащ отдел "Етнография" Мария Николчовска. Името ѝ се нарежда сред тези, на които дължим богатството на фондовете на музея и великолепната му експозиция, която очарова всеки посетител. Николчовска поставя начало на музейното дело, наред с Андрей Андреев, Христо Гълъбов, Иван Балкански и Мара Михайлова. Всеотдайността на универсалната личност и широчина на интересите на Мара Михайлова има продължител в лицето на Мария Николчовска. Тя е етнографът, на който Кърджали дължи перфектна експозиция, грабваща с пъстротата на шевиците и отразяваща целия спектър от общности в Източните Родопи. Можем да я оприличим на шарена черга, в която е втъкано многообразието на Кърджалийския край", пише преди време Георги Кулов в статия, посветена на Мария Николчовска.

"Разбира се, преподаването в селата ѝ дава възможност да контактува с местните хора, да вникне в тяхната душевност, в техния бит, фолклор. Това я грабва и я кара да бъде абсолютно всеотдайна в работата си като етнограф в музея", припомня Георги Кулов. Според него силата ѝ е в теренните проучвания, както и при Мара Михайлова, и при Иван Балкански. 

"Няма село в Кърджалийско, което да не е обходила и от което да не е взела етнографски материал. Няма село от Кърджалийско с принос в духовната култура, което да не е отразено в нейните публикации. Трябва да кажем, че тя прави няколко книжки, посветени на етнографията в общините Кърджали, Момчилград, Ивайловград, Ардино. Участва в Родопската експедиция от 1981-1985 година, която организира Етнографският институт с музей към БАН. Като набляга на традиционното земеделие в Родопите, събира изключително богат етнографски материал. В това отношение има десетки научни публикации, сборници - както регионални, така и национални. До ден днешен етнографската сбирка на Историческия музей е може би една от най-добрите в България с изключително богатство от експонати. Няма общност в региона, което да не е представена с носиите, сватбените обичаи с хлябовете, ритуалите, накитите", разказа още Георги Кулов.

Той е категоричен, че Мария Николчовска е спасила безценни неща и експонати от изнасяне в чужбина. И даде за пример колекция от пафти със седеф. Друга от историческите находки и попадения на етнографа е българска беломорска носия, собственост на възрастна жена, самоопределяща се като туркиня, в кирковското село Горски извор, която я облякла в очакване на сетния си час.

Сред приоритетите в работата на Мария Николчовска е приемствеността във фолклора в Кърджалийско - "приемственост във вековете, приемственост от дълбоката българска древност до наши дни със следите от османското присъствие, следите от асимилационната политика", спомня си Георги Кулов.

цялото интервю с Георги Кулов за работата на етнографа Мария Николчовска може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кърджалийка бе жестоко нападната и нахапана от бездомни кучета

Още една кърджалийка пострада от скитащи кучета. Севгюзар Ходжа, психолог от ДГ "Чайка", е била нападната от глутница бездомни животни по време на своято рутинна вечерна разходка. Инцидентът се е случил на 2ри февруари, когато едно от кучетата я захапва за лявото бедро. Психоложката споделя с нас какво точно се е случило, как е преживяла..

публикувано на 06.02.25 в 18:04

Темата за заплатата е водеща в срещи на КНСБ с колективи в област Кърджали

Поредица от срещи провеждат тези дни представители на КНСБ в Кърджали с колективи от различни сектори на територията на областта. Тема номер едно на всички срещи и в реалния, и в публичния сектор е работната заплата. Всички се вълнуват от работната заплата, коментира в ефира на Радио Кърджали областният координатор на КНСБ Иванка Караколева:..

публикувано на 06.02.25 в 15:58

Златоград е готов за празника на виното „Трифониада“

Станалият традиционен за Златоград празник на виното и любовта "Трифонида" ще се проведе  тази година на 22 февруари /събота/ от 11:00 часа на мегдана в Етнографски комплекс . Събитието се провежда за 18 поредна година, като организатор е Етнографския ареален комплекс. Директорът му Александър Митушев е създателят на "Трифониада"-та и главен..

публикувано на 05.02.25 в 17:05

Ресми Мурад: Това правителство ще стопира политическата криза

Това правителство ще сложи край на политическата криза от послените години в страната ни. Това заяви в ефира на Радио Кърджали лиредаът на ДПС в Кърджали Ресми Мурад. „Трите партии, които участват, две от тях, като коалиционни партньори и ние, като подкрепяща политическа формация, сме с еднаква тежест в парламента. Едната политическа партия..

публикувано на 31.01.25 в 17:37
Регионален исторически музей - Кърджали

Музеите настояват за 20% увеличение на бюджета за 2025 г.

Сдружение "Български музеи" искат в новия бюджет на страната да бъдат заложени допълнителни средства за музеите и галериите, за да се увеличи финансирането им с около 20%.   “Регионален исторически музей - Кърджали е част от музейната мрежа в страната и е член на сдружението на българските музеи, така че категорично подкрепяме това искане”, заяви..

публикувано на 31.01.25 в 15:32

"Скритата реалност" вади на показ опасностите в интернет

Общинският съвет по наркотични вещества в Кърджали ще отбележи в аванс Международния ден за безопасен интернет с форум театър на младежите доброволци към институцията. Постановката е "Скритата реалност" и може да бъде видяна в петък, 31 януари, от 13 часа в залата на Общинския детски комплекс в Кърджали, каза за Радио Кърджали Валентина Грудева,..

публикувано на 30.01.25 в 16:40

Нериман Сали: До 31 януари самоосигуряващите се могат да променят вида на осигуряването си

На 31 януари изтича срокът, в който самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си.  Те задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”, каза за радио Кърджали Нериман Сали, директор на офиса на..

публикувано на 29.01.25 в 13:24