Тази вечер от 17.30 часа в Регионалния исторически музей в Кърджали е премиерата на документалния филм „Кръговратът на живота в Родопите“. 12-минутната лента разказва за усилията на Фондация „По-диви Родопи“ да върнат изчезнали и редки видове животни в Източните Родопи.
Нели Найденова, експерт комуникации във фондацията: "Ще покажем уникални и много впечатляващи кадри, които проследяват какво правим ние от фондация „По-диви Родопи“, за да върнем дивия облик на Родопите".
Късометражният документален филм е заснет от многократно награждавания френски режисьор Еманюел Рондо от White Fox Pictures, а 12 минутната лента показва дейността във времето на екипа на фондация „По-диви Родопи“. Лентата проследява историята на град Маджарово и неговия път от малък миньорски град до притегателен туристически център, който посреща любители на природата, птиците и фотографията от целия свят. Режисьорът, който е снимал по целия свят, е бил впечатлен от разнообразието на животински и растителни видове на такава малка територия, каквато са Източните Родопи, обясни Нели Найденова.
Филмът демонстрира как връщането на дивата природа дава възможност за нов и устойчив подход към нейното управление, който стимулира развитието на процъфтяваща икономика, основана на запазените уникални природни дадености.
Кадрите показват как екипът се свързва с местната общност и с най-младите ентусиасти и природолюбители, за да повиши осведомеността и да изгради ангажираност, за да гарантира, че възможно най-много хора ще се възползват от завръщането на дивата природа, обясняват от „По-диви Родопи“.
"Това, което искаме да покажем на хората, е какво имат на прага на дома си, защото има хора, които за съжаление нали не са имали възможност да обикалят. И ние искаме да доведем до прага им това природно богатство в Кърджали, за да могат те да го опознаят. Всички знаем, че за да опазиш нещо, ти трябва да го опознаеш, да го обикнеш", коментира Нели Найденова.
Фондацията работи вече 10 години в Източните Родопи с каузата за връщането на дивата природа. "Мисля, че последните няколко години отбелязахме изключителни успехи. Връщането на черния лешояд, за което работим с нашите партньори от Българското дружество за защита на птиците е едно огромно постижение за нашата природа. Завърнаха се и голяма част от благородните елени, лопатари, диви коне, зубрите вече са един емблематичен вид за Източни Родопи, така че те тези всички животни са част от естествените процеси... Според мен за 10 години наистина успяхме да свърши много добра работа и се надявам да се оценява от хората. Всъщност този филм е едно обобщение на това, което ние сме свършили последните години", разказа още Нели Найденова.
Цялото интервю на Станислава Георгиева с Нели Найденова може да чуете в звуковия файл.
Шестима турски граждани, издирвани с червена бюлетина на Интерпол и още четирима, издирвани с международна заповед, са върнати в Турция при провеждане на съвместни операции със страните, в които са се укривали, съобщи в профила си във "Фейсбук" министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая. Сред тях е и гражданин, задържан в България по..
70-годишна пешеходка пострада в Момчилград, след като 28-годишен с „Фолксваген“ я блъсна при движение на заден ход, съобщиха от ОДМВР Кърджали. Жената е получила фрактура на рамото и е настанена в болницата в Кърджали. На 15 август 32-годишен с „Хонда“ е загубил контрол над автомобила си до разклона за село Великденче, блъснал се в пътен знак и се..
55-годишен мъж е задържан в РУ-Джебел за противозаконно лишаване от свобода на 71-годишната си тъща. На 15 август около 23 часа той принудително извел жената от дома ѝ в село Устрен и я откарал в дома на родителите си, нанасяйки удари, за да я принуди да напусне собствеността си. По случая е образувана проверка по чл.142а, ал.4 във връзка с ал.1 за..
През периода 11 – 17 август 2025 г. в РЗИ Кърджали са регистрирани 27 случая на остри заразни заболявания. Най-много са случаите на ентероколит – 13, следвани от варицела – 7, хепатит Б – 4, туберкулоза – 2 и аскаридоза – 1 случай. Заболеваемостта от грип и ОРЗ остава ниска – общо 11 случая, като най-засегнати са малките деца до 4 години – 4 случая...
Жителка на община Джебел стана жертва на измама по сценарий с мними служители на ГДБОП и банков служител. Жената била убедена да изтегли онлайн кредит и да преведе сумата от 9700 лв. на посочени от измамниците сметки, с обяснението, че така ще има „чист кредитен рейтинг“. По случая е образувано досъдебно производство в РУ-Джебел, а работата..
Зрелостниците, които са завършили средното си образование тази година, но все още не са започнали работа, имат срок до 25 август да внесат здравната си вноска за юли. Това напомнят от Националната агенция за приходите. Задължението важи и за абитуриентите, които наесен ще бъдат студенти редовно обучение, но към момента не работят. Размерът на..
На 16 август около 13:00 часа във вход на жилищен блок в Кърджали чрез използване на сила от 84-годишен били отнети 100 лв. След подаден сигнал и започнато разследване полицейски служители задържали 34-годишен мъж, съпричастен по случая. Парите са намерени и иззети. По първоначални данни същото лице е автор и на грабеж в района на автогарата. По случая..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478