Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Ардино ще строи ваканционно селище и лифт край село Стар читак

Община Ардино ще строи ваканционно селище до село Стар читак и лифт над река Арда, който ще улесни достъпа на туристи до крепостта Патмос, която се намира на полуостров между реките Арда и Боровица и срещу новооткритата панорамна площадка над големия меандър на яз. Кърджали. Кметът на Ардино Изет Шабан обясни, че 
в момента върви пуп за направа на  кабинков лифт от Стар Читак до самия връх на Патмос. След това предстои  и да се обсъдят с археолози  последващите действия.
Община Ардино ще се търси финансиране за консервация и за реставрация на самата крепост: " Но първо  ще гледаме да осигурим достъпа до нея. Преди това,
разбира се, пътищата трябва да се оправят . Знаете, че този общински път тази година влезе в списъка на четвъртокласната пътна мрежа, така че в този район пътищата ще
бъдат рехабилитирани. Този път до долу ще бъде асфалтиран, до кабинковия лифт и площадката, и за след това там смятаме да направим един подробен устройствен план, и едно ваканционно селище.", каза Изет Шабан.

По публикацията работи: Гинка Динчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ново огнище на шарка по овцете е открито в Хасковска област

Ново огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в Хасковска област. И този път заразата е открита във ферма за овце в свиленградското село Капитан Андреево. Това е трети обект с констатирано огнище в района. Заради случая днес при областния управител Стефка Здравкова беше свикана епизоотичната комисия, която набеляза конкретни..

публикувано на 23.07.25 в 18:01

Жегите продължават, следващите три дни – около и над 40°

През нощта на места в Северна България ще има валежи от дъжд, в отделни райони придружени и с гръмотевици, докато в останалата част от страната ще преобладава ясно време, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Около и след полунощ увеличение на облачността ще има над източните райони. Ще духа слаб до..

публикувано на 23.07.25 в 17:44

Община Черноочене: Повече приходи от парцели и повече инвестиции

Общински съвет - Черноочене проведе редовно заседание днес, 23 юли. Съветниците актуализираха бюджета на общината за 2025 г., обсъдиха и взеха решения по редица ключови въпроси, касаещи развитието на общината. Кметът инж. Айджан Ахмед обяви, че поради повишен интерес към покупка на парцели за строителство, приходите от продажба на земя са..

публикувано на 23.07.25 в 16:31

Отборът на ОДМВР-Кърджали спечели футболен турнир, дари наградата за лечение на болен

Отборът на ОДМВР-Кърджали, участвал в турнир по футбол на малки врати, организиран от Община Джебел, спечели първото място. Полицейският тим се окичи със златните медали, след като на финала победи „Скуадра адзура“ от община Кирково. В състезанието, което се проведе в рамките на „Дните на джебелчани“ от 17 до 19 юли, се включиха 10 отбора,..

публикувано на 23.07.25 в 15:14

Промени в НВО-тата след 7. и 10. клас от догодина

От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи, учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки.  Целта е задачите да станат по-практични, без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът..

публикувано на 23.07.25 в 14:20

За четвърти път пръскат срещу комари в Кърджали

Община Кърджали съобщава на жителите на град Кърджали, че на 25 юли (петък) 2025 г. от 21:00 до 06.00ч. на 26 юли (събота) 2025г. ще се извърши пръскане срещу комари. Ще бъдат третирани площи на територията на целия град – паркове, междублокови пространства,  районите на религиозните храмове, терените покрай Водното огледало,..

публикувано на 23.07.25 в 13:37
В Солун, 12 юни 2024 г.

Пик на горещата вълна в Гърция с температури 45 градуса

Днес и утре / 23 и 24 юли/ е пикът на горещата вълна в Гърция с температури 45 градуса. Според прогнозите до петък ще продължи екстремното време с много високи температури. Правителството се събра на извънредно заседание, за да изготви стратегия за справяне с трайното засушаване. Само сутрин рано и вечер ходете на плаж, съветват..

публикувано на 23.07.25 в 11:57