Простреляният пеликан до село Завоя се възстановява в спасителен център за диви животни “Зелени Балкани” в Стара Загора. Това съобщи д-р Руско Петров. Сигналът за пострадалата птица е подаден от ветеринарния техник Павел Хайтов. От “Зелени Балкани” са изпратили екип на място, за да приберат защитения вид птица. При направения преглен лекарите установили, че пернатото е силно опаразитено, а в гръдната кухина откриват два броя сачми.
Пеликанът ще остане в спасителния център за диви животни в Стара Загора, докато приклчюи досъдебното производство образувано в Областна Дирекция на МВР - Кърджали с постановление на Окръжна прокуратура. След това той ще бъде пуснат до яз. “Розов кладенец” край град Гълабово, тъй като там има голямо струпване на пеликани в този период, поради топлите води на язовира от ТЕЦ-овете.
Според д-р Петров птицата е простреляна по време на миграцията ѝ, като не е успяла да долети до места където ятата правят почика, затова е останала крей водоема до село Завоя.
Розовият пелиокан в България е изключително рядък вид, включен в "Червената книга" като изчезнал вид. Това означава, че щом бъде установено гнездово находище в страната, то трябва да бъде обявено като защитена природна територия с най-строг режим на охрана.
Чуйте още в прикачения зувуков файл.
Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно..
Точката за създаването на "Магазин за хората", като държавно търговско дружество е оттеглена от министъра на земеделието от дневният ред на днешното правителствено заседание. По-късно ще стане ясно по каква причина. Идеята бе "Магазин за хората" да е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и..
В сърцето на Родопите, в град Ардино, се намира единственият по рода си Музей на тютюна в България. Той е разположен на втория етаж в сградата на Общинския музей. Музейната експозиция, носеща името „Тютюнопроизводство и манипулация на тютюн в Ардинско“, проследява целия път на тютюна – от обработката на земята и засяването на семената, през създаването..
Гръцките власти издадоха предупреждение за днес за температури до 45 градуса. Увеличиха броя на дежурните болници. От 40 градуса вчера днес се очакват 45 градуса на много места в страната. Дори през нощта температурите не се очаква да спаднат под 30 градуса. Гражданска защита изпраща съобщение по мобилните телефони на туристите за риск от високите..
До 2000 лева дневно може да изкара опитен събирач на трюфели в Родопите, съобщи Емин Еминчауш от село Паничково, община Черноочене. Въпреки тежката суша, която тази година почти унищожи реколтата от традиционни гъби като манатарки и пачи крак, черният трюфел се среща в изобилие и е с много добро качество. Според Еминчауш, изкупната цена на черния..
Два пожара възникнаха днес на територията на Смолянска област, като по първоначална информация причината за тях са мълнии, паднали по време на гръмотевични бури. Това съобщи комисар Чавдар Кичуков, директор на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Смолян. „Към момента имаме два действащи пожара на територията на..
От днес в страната започва национална кампания за безплатни и анонимни изследвания за хепатит B и C, организирана от регионалните здравни инспекции. Тестването не изисква предварителна подготовка или хранителен режим. В Кърджалийска област инициативата стартира седмица по-рано и ще продължи до 28 юли – Световния ден за борба с хепатита. „Смятам, че е..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478