Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът: Наско е нашият златен медалист, нашата гордост

Олимпийският медалист Атанас Митрев: Астрономията е велика

България има своето добро бъдеще в „нашите Насковци“, категоричен е Ерол Мюмюн

4
Бончо Бонев, Ерол Мюмюн, Атанас Митрев и Агоп Узунбохосян (от ляво надясно)
Снимка: Мехмед Реджеб

Бронзовият медалист от 27-та Международна олимпиада по астрономия, десетокласникът от Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали Атанас Митрев, беше поздравен за успеха си от кмета на общината Ерол Мюмюн.

Наско беше за поредна година част от националния отбор в астрономическата олимпиада и за поредна година се пребори в изключителна конкуренция за медал. Осем бяха участниците в българския национален отбор в тазгодишното издание на олимпиадата, която се проведе в Пекин от 6 до 14 ноември. Българите се окичиха с един златен, един сребърен и шест бронзови медала.

Наско сподели, че първоначално интересът към звездната наука у него и брат му е събудил баща им. „Като хоби е доста приятно да решавам, особено когато след много мъки успея да реша много трудни значи, това е много, много удовлетворяващо. Един вид надграждам в разбирането си за вселената, колкото и клиширано да звучи. И всъщност това е първопричината за интереса ми към астрономията, защото тя е от много по-голяма от нас“, обясни мотивацията си младежът.


Атанас посочи причините за успеха си: „Най психически устойчивите печелят най-добрите медали. Това е доста голям фактор, трябва да си много силен. Трябва си много решаване на задачи, несъмнено, но колкото човек е по-спокоен, толкова по-добре решава задачи“, поясни младежът.

Младият астроном сподели и част от преживяното в Пекин. „Отидохме буквално на другия край на света и беше много интересно. Имаше от Азия доста отбори. От Русия, от Китай бяха най-силните. Доста силни бяха румънците, по-специално в моята възрастова група. Имаше от много краища на света, което беше много интересно – непалци, руснаци, индонезийци. Според мен това общуване има много предимства, тъй като първо човек разбира за свят по-различен от неговия. Второ упражнява чужд език. И трето – много, много лесно и приятно се говори с хора със сходни интереси дори да е за нещо въобще не свързано с астрономия,  нещо ежедневно. И всъщност, ние не говорихме толкова много за астрономия, колкото за ежедневни неща“, разказа Наско. Плановете му за бъдещето категорично са свързани с науката за небесните тела.

На срещата при кмета присъстваха също директорът Агоп Узунбохосян и Бончо Бонев, старши учител в Астрономическа обсерватория с планетариум „Славей Златев“ в Кърджали и ръководител на Наско.

Той представи достиженията на ученика си до момента. „Първо в младшата група – златен медал има от националния кръг на олимпиадата по астрономия по-предната година. Два пъти бронзов медал от международна олимпиада, като точица и мъничко не му достига за сребърен. България задочно участва също така в международна олимпиада в Санкт Петербург по астрономия. Там също два пъти има диплом втора степен – и в младша, и в средна възрастова група. Така че тепърва още доста резултати ще има и ще става все по-добър“, убеден е Бончо Бонев.

Ръководителят очерта сериозния път, който е изминал Наско, докато стигне до медала тази година. „Подборният кръг, четвърти, който формира отбора за международната олимпиада, е много по-тежък, много по-сериозни задачи, повсеместно, разпитване из всички дебри на астрономията. Малко по-леко е дори в международната олимпиада. Въпрос на психика, на спокойствие, на мисъл, дори и екстремно“, посочи ученият. Тази година условията и задачите са били допълнително усложнени, разказа още той.

Според Бонев са нужни промени в образователната ни система, с които да се дава приоритет в развитието на талантите на учениците, а не да бъдат претоварвани с обща информация, което ги лишава от възможността да се развиват в това, в което са най-добри.

Директорът на Астрономическа обсерватория с планетариум „Славей Златев“ Агоп Узунбохосян подчерта значимостта на утвърдената вече школа по астрономия, която работи в Кърджали от години и подготвя успехите на младите любители на звездната наука. Целият национален олимпийски отбор по астрономия, с единични изключения, подготвят  наблюдателната си програма по време на традиционната Астрономическа школа, която се провежда от нашата Обсерватория в комплекса Бели брези от години. „Казвам го това нещо, защото това е мнението на ръководителите на националния отбор, че тази школа дава наблюдателната подготовка на учениците от цяла България“, подчерта Узунбохосян. Той припомни и други случаи на успели млади кърджалийци в областта на астрономията и физиката. „Градът ни има потенциал, просто трябва малко по-внимателно да се подходи към тези като Наско, които са мотивирани, които са решени да се реализират, като специалисти“, категоричен бе директорът на Обсерваторията.


За своя успех, Атанас Митрев получи и парична награда от кмета, както и пожелание за нови успехи. Пред присъстващите Ерол Мюмюн подчерта, че кърджалийци оценяват медала на Наско като златен.

Успехът на Наско е титаничен и аз го третирам като един вид надскачане на възможностите. Този успех е постигнат благодарение на много отделени часове, къртовски труд над предела на възможностите, с които те разполагат като база за подготовка“, каза кметът Ерол Мюмюн. „Наско в нашите сърца, като кърджалийци, е златен медалист. Той си е наша гордост и мисля, че заслужава подобаващо внимание“, емоционален беше градоначалникът. Той подчерта, че първи приоритет за него и екипа му е грижата за децата и в частност талантливите, тези, „които се открояват с талант и възможности. Това е божи дар и ние трябва да направим всичко възможно, което ни е по силите, тези талантливи деца да се развиват и да се реализират“, категоричен бе управленецът. „Аз съм убеден, че с талантливи деца, упорити деца като Наско, нашият утрешен ден е доста по-светъл, има надежда. Аз му пожелавам с всеки един ден да се развива, да надгражда и да не се отклонява от пътя, който е поел“.

Кметът изказа благодарност на преподавателя Бончо Бонев и на директора на Обсерваторията Агоп Узунбохосян за всеотдайността им.

Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Икономиката и поскъпването на живота остават основен проблем за турските граждани, сочат анкета

В Турция не вярват, че има партия, която да се справи с проблемите в страната

Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..

публикувано на 04.02.25 в 14:49
Снимката е илюстративна, архив

70-годишна жена пострада при роднински спор за земя

 Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура.  По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена.  Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..

публикувано на 04.02.25 в 11:39

платена публикация
"Монек България" АД стартира изпълнението на проект за енергийна ефективност

На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД  в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД  подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..

публикувано на 04.02.25 в 10:44

БДЖ въвежда по-ниски цени за пътуване между Кърджали и Подкова

От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..

публикувано на 03.02.25 в 11:38

Настояват за извънреден конвергентен доклад от ЕК с петиция

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 10:30

Депутат от ПП пита екоминистъра за въздуха в Кърджали

До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..

публикувано на 30.01.25 в 15:55
Египетски лешояд

Как Източните Родопи се превърнаха в модел за възстановена екосистема

Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват в хармония, без значителна човешка намеса. Това се дължи не само на благоприятните климатични особености, но и на..

публикувано на 30.01.25 в 13:10