Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двойно повече са кандидат-осиновителите, но има списък на чакащи за семейство деца

Сачева: Тайната на осиновяването не пада, гарантира се достъпа до информация за произход

| Интервю
Деница Сачева
Снимка: Личен архив

В последните години намалява броя на децата, които се осиновяват, а в същото време има списък на чакащи, в който към момента са около 960. Същевременно броят на кандидат-осиновителите е почти двойно по-голям –1700 души. Данните посочи депутатът от ГЕРБ/СДС Деница Сачева в ефира на Радио Кърджали, като част от мотивите за внасянето на законови промени в Семейния кодекс, които се отнасят до темите, свързани с осиновяването и които бяха гласувани преди дни в парламента.

Има големи трудности в самата процедура, която е административна, тежка и има необходимост от това да бъде оптимизирана така че, както децата да могат по-бързо да намерят своите семейства, така и кандидат-осиновителите да не бъдат оставени в дългата бездна на чакането, без да знаят какво се случва. Процесът на осиновяване трябваше да бъде оптимизиран. От друга страна това, което е важно да отбележим, че за всеки един човек е изключително важно да знае своя произход, да има информация за него, защото това му помага да се чувства по-сигурен, по-свободен и да живее психологически по-добре“, изброи Сачева част от причините за промените в Семейния кодекс, чийто съвносител е.

Тя припомни, че води „битката“ почти 7 години заедно с колегата си Екатерина Захариева още от времето, когато беше правосъден министър.

До момента хората, които са осиновени, можеха да търсят информация за своя произход, само след като докажат така наречените „важни обстоятелства“ и „в много случаи съдът, всъщност, не предприемаше действия по издирването на родителите на децата, защото не се вземаха под внимание аргументите“, допълни бившият социален министър от правителството на ГЕРБ.

Превенции на генетични заболявания, трансплантации, понякога дори и страхът от кръвосмешение, са също сред причините, довели до законовите новости. По думите на народната представителка в известна степен става въпрос и за „много сериозна културна промяна по отношение на начина на мислене, който имаме като общество, когато говорим за осиновяването“.

България е една от малкото държави, в които получаването на информация за произхода беше силно затруднено. „Това е едно право, което всеки един човек има. То е изведено и в Конвенцията за правата на детето, и в Хагската конвенция, и в редица международни документи“, посочи Сачева.

Искам много сериозно да обърна внимание на това, тъй като медиите разпространиха това, че пада тайната на осиновяването. Тайната на осиновяването не пада. Тя продължава да бъде в сила и в Наказателния кодекс продължават да бъдат в сила текстовете, които се отнасят до това, че който злонамерено разгласи информация, свързана с тайната на осиновяването, носи наказателна отговорност. Тук се улеснява получаването на информация за произхода, което означава, че вече хората, които са осиновени, след навършване на 18-годишна възраст, могат да потърсят такава информация за себе си през съда и отново ще се мине през съдебна процедура, в рамките на която ще бъдат изслушвани при закрити врати и самите родители, така че те да могат да дадат своите аргументи. Законодателството е такова, че уважава всички гледни точки и сме опитали да направим текстовете така, че те да създават възможно най-малки етични проблеми, когато говорим именно за тази система, която изисква наистина много, много висока степен на човешка и професионална етика“, подчерта още тя.

За да бъде максимално улеснен избора на най-подходящи родители за всяко осиновявано дете се създава електронна база данни, благодарение на която хартиените документи се минимизират като брой, а това пък от своя страна скъсява времетраенето на цялата процедура, поясни депутатката.

От друга страна въвеждането на Електронния регистър и Националната информационна система ще пресече всякакви възможности за незаконни и неетични практики, включително нерегламентирани плащания при осиновяване.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
с.Шумнатица. 2023

Празник на качамака събира гости в Шумнатица

Близо 1400 порции качамак ще бъдат раздадени на гостите на Празника на качамака в кирковското село Шумнатица, който ще се проведе на 1 юни, събота.  Родопският деликатес ще бъде приготвен по традиционна местна рецепта, а брашното за него ще бъде смелено във възстановената през 2016 година воденица в селото.  Заместник-кметът на Община Кирково..

публикувано на 29.05.24 в 10:29
Нашественикът

Нашествениците са победени поне за 10 години

Приключи пръскането срещу каламитета на намножаване на марокански скакалци и в община Кърджали.  С два вертолета бяха третирани 4 200 дка обработени площи, съобщи за Радио Кърджали д-р Георги Грозев, директор на областната дирекция на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Ден преди това приключи и пръскането с вертолети на..

публикувано на 28.05.24 в 01:58
Стилияна Николова

Шестият международен турнир по художествена гимнастика "Кралица на Аида" започна

В Хасково започна Шестият международен турнир по художествена гимнастика "Кралица на Аида". В него участват около 600 гимнастички. Те са от 23 клуба от страната, Босна и Херцеговина и Черна гора. Той се организира от Спортен клуб по художествена гимнастика Аида, към който тренират и кърджалийските гимнастички. Около 80 от тях взимат участие в през..

публикувано на 25.05.24 в 12:35

Започна Фармфест "Момчилград"

Близо 50 фермери и производители вземат участие във втория Фармфест "Момчилград". Той беше открит в 10 ч.  с изпълнението на гайдарски състав "Войводите" в подножието на лесопарк "Момчил юнак". В началото на Фармфест "Момчилград" беше раздаден курбан за здраве и берекет.  Посетителите могат да видят отблизо местни породи..

публикувано на 25.05.24 в 11:15
Мира Нико и Руси Ников

Писателката Мира Нико и баритонът Руси Ников за романите, операта, сцената и живота

30 години след първите си изяви на сцената на Дома на културата в Кърджали оперният певец Руси Ников отново пя в родния си град. Баритонът, участвал в над 4700 спектакли и концерти по целия свят, докосна с гласа и песните си публиката по време на представянето на книгата "Ерата на Шестото слънце" на писателката Мира Нико в дните на фестивала..

публикувано на 24.05.24 в 16:14

Туристите към клуб "Ахридос" ще опишат редките билки и растения по известни маршрути

Община Кърджали заедно с Туристическия информационен център по идея на спортно-интелектуален клуб "Ахридос" започнаха кампании в рамките на инициативата „Аз обичам Кърджали". Само преди дни в първата се включиха 150 ученици, учители и доброволци.  Маркирани са пет туристически маршрута, като единият от тях от туристическата секция на..

публикувано на 21.05.24 в 13:24

110 години светско училище в Крумовград (ОБНОВЕНА)

Започнаха тържествата, посветени на 110-та годишнина от създаването на СУ "Васил Левски" в Крумовград, което поставя началото на светското образование там.  Тази вечер (21.05.2024) факелно шествие ще премине по улиците на града. То започва в 20 часа от основната сграда на училището и ще завърши пред сградата, където се обучават децата от началния..

публикувано на 21.05.24 в 13:07