Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двойно повече са кандидат-осиновителите, но има списък на чакащи за семейство деца

Сачева: Тайната на осиновяването не пада, гарантира се достъпа до информация за произход

| Интервю
Деница Сачева
Снимка: Личен архив

В последните години намалява броя на децата, които се осиновяват, а в същото време има списък на чакащи, в който към момента са около 960. Същевременно броят на кандидат-осиновителите е почти двойно по-голям –1700 души. Данните посочи депутатът от ГЕРБ/СДС Деница Сачева в ефира на Радио Кърджали, като част от мотивите за внасянето на законови промени в Семейния кодекс, които се отнасят до темите, свързани с осиновяването и които бяха гласувани преди дни в парламента.

Има големи трудности в самата процедура, която е административна, тежка и има необходимост от това да бъде оптимизирана така че, както децата да могат по-бързо да намерят своите семейства, така и кандидат-осиновителите да не бъдат оставени в дългата бездна на чакането, без да знаят какво се случва. Процесът на осиновяване трябваше да бъде оптимизиран. От друга страна това, което е важно да отбележим, че за всеки един човек е изключително важно да знае своя произход, да има информация за него, защото това му помага да се чувства по-сигурен, по-свободен и да живее психологически по-добре“, изброи Сачева част от причините за промените в Семейния кодекс, чийто съвносител е.

Тя припомни, че води „битката“ почти 7 години заедно с колегата си Екатерина Захариева още от времето, когато беше правосъден министър.

До момента хората, които са осиновени, можеха да търсят информация за своя произход, само след като докажат така наречените „важни обстоятелства“ и „в много случаи съдът, всъщност, не предприемаше действия по издирването на родителите на децата, защото не се вземаха под внимание аргументите“, допълни бившият социален министър от правителството на ГЕРБ.

Превенции на генетични заболявания, трансплантации, понякога дори и страхът от кръвосмешение, са също сред причините, довели до законовите новости. По думите на народната представителка в известна степен става въпрос и за „много сериозна културна промяна по отношение на начина на мислене, който имаме като общество, когато говорим за осиновяването“.

България е една от малкото държави, в които получаването на информация за произхода беше силно затруднено. „Това е едно право, което всеки един човек има. То е изведено и в Конвенцията за правата на детето, и в Хагската конвенция, и в редица международни документи“, посочи Сачева.

Искам много сериозно да обърна внимание на това, тъй като медиите разпространиха това, че пада тайната на осиновяването. Тайната на осиновяването не пада. Тя продължава да бъде в сила и в Наказателния кодекс продължават да бъдат в сила текстовете, които се отнасят до това, че който злонамерено разгласи информация, свързана с тайната на осиновяването, носи наказателна отговорност. Тук се улеснява получаването на информация за произхода, което означава, че вече хората, които са осиновени, след навършване на 18-годишна възраст, могат да потърсят такава информация за себе си през съда и отново ще се мине през съдебна процедура, в рамките на която ще бъдат изслушвани при закрити врати и самите родители, така че те да могат да дадат своите аргументи. Законодателството е такова, че уважава всички гледни точки и сме опитали да направим текстовете така, че те да създават възможно най-малки етични проблеми, когато говорим именно за тази система, която изисква наистина много, много висока степен на човешка и професионална етика“, подчерта още тя.

За да бъде максимално улеснен избора на най-подходящи родители за всяко осиновявано дете се създава електронна база данни, благодарение на която хартиените документи се минимизират като брой, а това пък от своя страна скъсява времетраенето на цялата процедура, поясни депутатката.

От друга страна въвеждането на Електронния регистър и Националната информационна система ще пресече всякакви възможности за незаконни и неетични практики, включително нерегламентирани плащания при осиновяване.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34