Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поскъпват чашите и кутиите за еднократна употреба

От началото на годината търговците, които използват пластмасови продукти за еднократна употреба за пълнене с храни, включително напитки и готови ястия, имат задължението да ги предлагат на потребителите срещу 10 ст. за чаша и 25 ст. за кутия, тоест с пет стотинки повече в сравнение с миналата година. За това информират на сайта си от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Оттам напомнят, че изискването е във връзка с влязлата в сила през 2023 г. Наредба за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда. Документът предвижда цената на използваните пластмасови чашки и кутии за храна поетапно да се увеличава през следващите години до 2027 година.

"Пластмасовите консумативи ще са на пазара до изчерпването им. Краен срок за тотална забрана не е предвиден, тъй като за някои продукти тя ще е неприложима", отбелязват от МОСВ. Целта на законодателството е да бъде намалено потреблението във възможно най-голяма степен.

"Задължение на бизнес операторите (търговски обекти, питейни заведения, заведения за бързо хранене) е да осигурят алтернативни възможности като съдове и чаши за многократна употреба и продукти, изработени от други материали – хартиени, алуминиеви, бамбукови, стъклени съдове. Следва да се има предвид, че към настоящия момент законодателството в областта на храните не позволява носенето на собствени съдове на мястото на продажбата", коментират също от МОСВ.

В търговските обекти задължително трябва да бъдат поставени на видно място информационни табели за необходимостта от намаляване употребата на пластмасови продукти, за вредното им въздействие върху околната среда, както и за алтернативните възможности, които се предлагат в търговския обект. Гражданите могат да изискват такава информация на мястото на продажбата, за да бъдат насочени към алтернативни и достъпни продукти за многократна употреба. Сумата за използваните пластмасови продукти за еднократна употреба се посочва в касовия бон отделно от цената на съответната храна и напитка. Гражданите могат да изискват от търговците да спазват това свое задължение, подчертават от екоминистерството. 

Според Националния туристически регистър общият брой на заведенията за бързо обслужване, в които със сигурност се използват продуктите в обхвата на наредбата, е над 4700, посочват още от МОСВ. През ноември на конференция бяха представени резултатите от проучване сред български фирми, което показва, че най-често използваният продукт, подлежащ на ограничения, са пластмасовите чаши за напитки (при около 30% от отговорилите), следвани от съдовете за храна, предназначена за незабавна консумация или консумация от съда (20%).


По публикацията работи: Гинка Динчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нова информация за пациентите с меланом

Нов наръчник в подкрепа на пациентите с меланом бе представен на четвъртата Национална среща „Ден на пациента: Меланомно общество в обществото“, която събра водещи специалисти, пациенти и близки в открит разговор за пътя на хората, диагностицирани с малигнен меланом. Събитието се организира от Меланом пациентската общност в България (МПОБ), с подкрепата..

публикувано на 21.07.25 в 12:51

Заради пълнолунието лятната астрономическа школа на Белите брези започна по-рано

Традиционната лятна астрономическа школа на Белите брези край Ардино започна по-рано тази година. Причината за промяната е очакваното пълнолуние на 9 август, което би затруднило наблюдението на метеорния поток Персеиди, обясни директорът на Астрономическата обсерватория в Кърджали Агоп Узинбохосян. „ Провежда се школа за наблюдение на..

публикувано на 21.07.25 в 11:10

Започна 16-ата международна среща на момчилградчани

Момчилград е домакин на 16-ата международна среща на момчилградчани. Празничната програма започва днес и ще продължи до 26 юли, съобщи  секретарят на общината Мехмед Мехмед. Сред акцентите са концерти на Стефан Вълдобрев, Росица Кирилова и група "Молец", която ще открие обновения централен площад. Очакват се гости от цял свят, а всички заведения и..

публикувано на 21.07.25 в 10:23

От първи януари пенсиите ще се изплащат в евро

От 1 януари 2026 година пенсиите и обезщетенията от НОИ ще се изплащат в евро, но без промяна в стойността им. Това увери директорът на дирекция "Пенсии" в института Любомира Язаджиева. Превалутирането ще стане автоматично по фиксирания курс лев-евро, без нужда от посещение в НОИ или в банките. Закръгляването ще е винаги в полза на гражданите - с един..

публикувано на 21.07.25 в 10:22

Шахматният турнир в Момчилград приключи с оспорвана надпревара и заслужени отличия

С оспорвани партии и много емоции приключи традиционният шахматен турнир, който се проведе в рамките на 16-ата международна среща на момчилградчани „Момчилград – винаги в сърцето ми“. Турнирът събра на едно място над 50 шахматисти от различни възрасти и населени места, а надпреварата премина в дух на спортсменство и приятелство. Състезанието беше..

публикувано на 21.07.25 в 09:46

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 21.07.25 в 09:09

Как незрящите ще разпознават евробанкнотите?

Около 9 000 са незрящите хора у нас и на тях също ще им се наложи да боравят с единната европейска валута. Към момента подготовката за запознаването им с новите образци на банкнотите и монетите не е започнала. А до въвеждането на еврото у нас остават малко повече от пет месеца.  Незрящият Добри предпочита пазаруването във виртуална среда...

публикувано на 21.07.25 в 07:49