Шест блока в кв. Възрожденци и два в централната градска част в Кърджали ще бъдат санирани по процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап 1“. Само осем проекта от общо подадените в област Кърджали 83 в пет общини получиха одобрение за финансиране на стойност 13 177 789 лв. И осемте са в областния център.
Много са недоволните и разочарованите. Сред тях са жителите на един от блоковете на улица „Стадионска“. Блокът не е голям, но влиза в приоритетните по програмата за саниране. Въпреки всичко не е одобрен за финансиране.
„Ние имахме очаквания, проведохме три общи събрания, докато да стигнем до извода, че трябва да кандидатстваме. Хората от нашия блок, както и от повечето блокове в Кърджали, са възрастни, получават пенсия и им е доста трудно, но въпреки това те отделиха средства, за да направим необходимите паспорти. А и ние вложихме доста време и усилия в разработването на самите документи, които беше необходимо да подадат“, каза Камелия Чолакова, която живее в този блок.
Според нея ще бъде много трудно, ако решат да подадат документи за втория етап на програмата. Първо, защото срокът е много кратък – само до 16 януари, и второ – заради съфинансирането от страна на собствениците. „В нашия блок на хората ще им е много трудно да осигурят 20% финансиране, защото, по най-груби сметки, ако за паспортите на един апартамент от примерно 100 квадрата трябваше да около 700 лева, сега сумата ще бъде с още една нула - 7000 много грубо“, коментира Камелия Чолакова.
„Има много резон в това хората сами да участват в процеса на обновяване на своите сгради, защото така те ще ги пазят и ще ги ценят повече. Само че не се отчита реалното финансово състояние положение на българите в момента“, категорична е Камелия Чолакова.
Представители на сдружения, недоволни от класирането по програмата, вече търсят съдействието на Община Кърджали. Готови сме да помогнем по всякакъв начин, увери зам.-кметът Даниел Делчев.
„Може би още в понеделник ще направим среща с всички, ще поканим и енергийните одитори, които са работили по съответните проекти. Да имаме готовност да жалим в този 14-дневен срок, в който имаме право да обжалваме пред управляващия орган тези резултати“, каза Даниел Делчев за Радио Кърджали.
„Да, хората са недоволни. Разбирам ги, защото малко или много в една такава оценка винаги има субективизъм. Там се ползват оценители, които вярно, че работят по стандартни чеклисти, по методиката, която е приета от министерството, която е била предварително известна за всички - тоест всички кандидати уж са равнопоставени, но субективният фактор винаги може да окаже някакво влияние при тази оценка. Евентуални грешки, допуснати в документацията в енергийното обследване, също“, коментира зам.-кметът на Кърджали.
Даниел Делчев увери, че общината ще действа „максимално бързо да не изтървем срока и съответно пък ако не получим решение на управляващия орган, което да е близко до очакванията на хората, имаме право да си действаме по националното законодателство, да обжалваме пред Административния съд“.
На този етап все още няма подадени проектни предложения по втория етап на програмата за енергийно обновяване, който предвижда финансирането да с 20 на сто участие на собствениците. Срокът за кандидатстване е 16 януари, но най-вероятно ще бъде удължен поне с месец.
„По мое виждане този един месец ще бъде крайно недостатъчен за блоковете, ако решат да кандидатстват отново. Вярно, те няма да правят енергийни обследвания наново и по-сложните неща, свързани с техническа паспортизация на сградите, но пък трябва да си направят на практика ново събрание и да постигнат съгласие отново за кандидатстване, защото вече програмата е различна“, коментира Даниел Делчев. Той очаква да има кандидати по втория етап, още повече, че няколко сдружения още в края на миналата година са декларирали, че ако не бъдат одобрени в първата фаза на програмата, ще кандидатстват отново.
Процедурата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I" е в рамките на Национален фонд за възстановяване и устойчивост. 30 млн. лв. е предвиденият финансов ресурс по програмата за община Кърджали, за по-малките общини сумата е 15 млн. лв.
Общо пет са общините от област Кърджали, подали проектни предложения по Етап 1. В Кърджали кандидатстваха 43 сдружения. Одобрените проекти са 8. 35 остават в резервния списък. В община Ардино няма одобрени, всички шест подадени проекта са в резервния списък. В община Джебел в резервите са и четирите проекта, в Крумовград – 15 и в община Момчилград – 18. Две от общините имат отхвърлени проекти. Това са община Крумовград – 2 проекта и община Момчилград – 3, става ясно още от публикувания списък.
Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..
И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон. Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..
Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..
Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..
Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите: Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..
Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща. В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..
Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478