Грипната епидемия наближава, очакванията са към средата на месеца заболеваемостта да е достигнала стойности около епидемичните, сочат наблюденията на лични лекари
Завишаване на заболеваемостта от остри респираторни заболявания забелязват джипита от началото на януари. „Най-често се срещат заболявания, свързани с предизвикани от респираторно-синцитиалните вируси, парагрипни вируси, които предизвикват ларингити и ларинготрахеити и вече рутинната „настинка“ – простудни заболявания. Има засягане във всички възрастови групи, но повече са засегнати във възрастова група 2-годишна до 6-годишна възраст. Ученическата възраст са по скоро с парагрипни състояния“, съобщи наблюденията си д-р Христо Бонев, джипи с една от най-големите практики в област Кърджали. „Можем да кажем, че нещата стъпка по стъпка напредват. Завишаването на заболеваемостта показва тенденция, която трябва да очакваме в най-скоро време гирпната вълна.
Не се очаква нещо по-различно, а традиционния грип, просто симптоматиката се слива с другите респираторни заболявания, които се наслагват на общия фон, поясни лекарят.
Симптомите, които трябва да ни светнат червената лампа, че се разболяваме от грип са внезапна висока температура, отпадналост, хрема, мускулни болки. „Това е класическата картина на грипната инфекция, който в рамките на два до дванадесет часа вече се проява клиничната картина на грипа“, припомни докторът.
„По принцип при първите симптоми трябва да се изолираме и да си останем вкъщи и евентуално да почнем да пием противовирусни лекарствени средства и общоукрепващи, и с много течности и противотемпературни. На първо време, един-два дни те могат да свършат работа, но ако усетим, че симптомите агресивно напредват, просто трябва да се потърси лекарска помощ“, посъветва джипито с дългогодишен опит.
Случаите на варицела са доста, тъй като в имунизационния календар ваксинирането срещу това заболяване не е е застъпена задължително. „Очакваме компетентните органи да вземат решение да го въведат като позиция в имунизационния календар на Република България, ваксинацията срещу варицела. Имаме ръст на респираторни заболявания от рода на респираторно синцитиални, които предизвикват ларингити, трахеити, трахеобронхити. В момента има един микс от много вирусни инфекции. Относно ковида имаме наблюдение, че все още си върлува, но ако правим тестове някъде около 10 или 15 % могат да бъдат диагностицирани. Тоест малко са като ковид инфекция“, посочи докторът. Няма съществен интерес към ваксиниране нито срещу ковид, нито срещу традиционния грип. „Целевите групи, които са планувани със средства, отпуснати по национални програми, ваксини за грип, са обхванати на 50 % и от тях даже няма много желаещи. Като казвам целеви групи над 65-годишна възраст и хронично болни със сърдечни заболявания“, допълни той.
По темата за нововъведенията, свързани с електронното здравеопазване лекарят подчерта, че обещаваните улеснения на работата и добри резултати все още се очакват. „До известна степен нещата горе-долу се канализират, но има доста да се работи. Относно рецептите трябва да има синхронизация на сървърите в аптечната мрежа в националната мрежа, при нас, за да може да пациентите, като им изпишем лекарствен препарат, да не се лутат по аптеките. Има още доста да се работи в тази посока, за да може нещата да са синхронизирани“, категоричен е медикът. Постепенно се нормализира ситуацията и с електронните медицински бележки, оправдаващи отсътвията от занятия на ученици и на децата от забавачките. Към момента за тази медицинска услуга не се изисква заплащане, договорили са се кърджалийските джипита.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите..
Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..
Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура. По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..
На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478