Виолета Георгиева е една от Сестри Георгиеви, изпълнителки на неделинския двуглас, на 13 януари отбелязва 60-годишен юбилей.
Вилета е родена е в гр. Неделино. През 1983 г. завършва Националното училище за фолклорни изкуства в Широка лъка, а през 1988 г. - Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство “Проф. Асен Диамандиев” - Пловдив.
Георгиева е била изпълнителка в ансамбъл „Тракия“ в периода 1983-1984 г. През 1988 г., заедно със сестрите си Роза, Радостинка и Надежда, записват за първи път "неделински двуглас" на дългосвиреща плоча. От тогава до 1996 г. Виолета е солистка в Академичния хор при Академията за музикални и танцови изкуства в Пловдив.През 2005 г. издава първия си самостоятелен албум „Заслушай Родопа“. Неделинката всяка година е част от журито на Национален фолклорен фестивал за двугласно пеене и народна песен с международно участие – Неделино.
“Нашият принос, на сестри Георгиеви не е малък за Неделино. Ние сме го направили от сърце и душа. Това намери признание в общината. Благодарни сме на всички кметове на общината. Всяка година ме канят да съм част от журито. Но, искам да отбеляжа, че от година на година, не се появяват нови гласове на неделински двугалс, участниците във фестивала. Нещо не се мотивират достатъчно децата в Неделино. Ако ние децата не успеем да мотивираме да се захванат да изпълняват този двуглас, няма кой да ни наследи. Това е най-ценното нещо на Неделино и трябва да се запази”, казва Виолета Георгиева.
Въпреки, че от години е спряла с пеенето тя не спира да помага, съдейства за развитието и поддържането на неделинския двуглас. На 1 и 2 февруари заедно с проф. Данка Цветкова организират първия по рода си майсторски клас по двугласно пеене в Музикалната академия в Пловдив.
Виолета Георгиева разказва, че не е вярвала, че ще стигне до 60 години. ”Но, ето днес съм на 60. Ще отбележа рождения ден скромно, с близките си, в тесен кръг”, казва родопската певица.
Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.
В делегация от наши поети и писатели се включиха кърджалийските поетеси и автор на детска литература Вилдан Сефер и Божидара Ангелова. Творците посетиха албанските градове Дуръс и Елбасан, където се срещнаха с етническите българи зад граница, а поводът бе 24 май. Част от групата бяха и поетите: Мариела Конова, Минко Танев и Христо..
За безопасността на алтентативните на автомобилите средства за придвижване като тротинетки, ролери, скейтборди и велосипеди разговаряхме с Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите". От изключителна важност е да се следи както за изправността на превозното средство, така и спазването на инструкциите за употреба и ползването на..
Голямо пано, изобразяващо красотата на кирилицата "Азбука на живота", представиха творците в Керимовата къща в Кърджали в навечерието на 24 май. Това не е нова идея, но този път се реализира по друг начин, каза галеристът Пенка Атанасова. 30 букви бяха представени върху 30 платна от 13 художника, а гости на откриването бяха ученици от..
Във втората част на предаването си спомняме за един от най-великите рок вокалисти на нашето поколение Крис Корнел, който се присъедини към небесния хор на 17 май преди 8 години. Ще чуем и какво нарисуваха творците на Кърджали за 24 май и какво завещата на децата, които участваха в работилницата за букви в Керимовата къща. Очакват ни изненади,..
На 31 май в смолянското село Виево ще се проведе традиционният празник на селото. Събитието се отбелязва ежегодно в последната събота на месец май и събира жители, гости и потомци на виeвци от близо и далеч. Подготовката вече е в разгара си, а програмата обещава богати емоции и много родопски дух. „ Това е традиционен празник за нас. Винаги го правим в..
На 31 май и 1 юни 2025 г. в родопското село Широка лъка ще се проведе седмото издание на фолклорния конкурс „Широка лъка пее, свири и танцува“. Организатор на събитието е Националното училище за фолклорни изкуства, с подкрепата на Министерството на културата, Община Смолян и Кметство Широка лъка. Ганчо Гавазов – учител по гъдулка и диригент на..
Една нова родопска песен събира в себе си обичта, вдъхновението и дълбокото уважение към една от най-значимите фигури в традиционната ни музика – бай Дафо Трендафилов. Музикалният проект, озаглавен „Песен за бай Дафо“ , е дело на известния гайдар Христо Коритаров и младия народен певец Даниел Караасенов.Песента възниква като дълбоко лична инициатива на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478