Очаква се „сребърно цунами“. Така определи д-р Здравко Карамитев процесите, които предстоят и в България, и в света, свързани със застаряването на населението. Държавата у нас не финансира в достатъчна степен нарастващите нужди за палеативни грижи. Управителят на хоспис „Добролюбие“ в Кърджали получи докторска степен по социална медицина, управление на здравеопазването и фармацията. В края на миналата седмица той защити успешно дисертация на тема: „Състояние и проблеми на хосписните грижи и интегрирането им в националната здравеопазна система“ във Факултета по обществено здраве на Медицински университет, гр. София.
„Беше извършено мащабно проучване на хосписите в страната. Изследваха се повече от половината хосписи, което прави изследването достатъчно представително и може да се каже, че са идентифицирани съществените проблеми. Изводите от проучването на три целеви групи – това са мениджъри на хосписи, медицински персонал, работещ на основен трудов договор в хосписи, както и потребителите и техните семейства, всички те под една или друга форма посочват, че основният проблем е липсата на обществен ресурс за финансиране на хора, които са в крайна нужда и са един вид, дискриминирани, защото са осигурени, а не могат да ползват здравноосигурителните си права“, посочи д-р Карамитев един от основните акценти в дисертацията му.
Сред другите проблеми на хосписите е липсата на утвърден стандарт, на регламент за документооборота на тези лечебни заведения и редица други, които „спъват интеграцията на хосписите в здравната система, което е крайно необходимо. Този модел е в целия цивилизован свят. Всички те осигуряват палиативна грижа за пациенти“, допълни още управителят на хоспис „Добролюбие“.
Той подчерта особената важност на този вид здравни заведения в България на фона на факта, че страната ни е на пето място по застаряващо население. По думите му в света, а и у нас „застрашително сребърно цунами се очаква – много възрастни хора с все по-тежки здравно-социални потребности и това неминуемо ще води до големи проблеми за всички социални и здравни системи. За жалост при нас закъсняват много“.
Д-р Карамитев изрази надежда, че макар бавно, проблемите започват да намират решение. Той припомни, че вече са приети промени, според които част от палиативните грижи могат да бъдат поемани от социални институции. Също така в цялата страна са изработени социални карти. В Кърджали също има такава. Одобрена е от социалното министерство, от което се предполага, че ще бъде осигурен финансов ресурс, макар лимитиран, и за тези нуждаещи се.
Очаква се с наредба министърът на здравеопазването да регламентира кои и как социални заведения могат да предоставят палиативни грижи за нуждаещи се потребители.
Акредитирането на докторски програми по палиативни грижи и гериатрия в медицинските университети в Пловдив, в Стара Загора и може би в Плевен дава надежда, че страната ни ще се присъедини към държавите с най-добри практики в грижата за възрастното си население.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите..
Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..
Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура. По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..
На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478