Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стотици жители и гости на Златоград се стекоха на празника "Трифониада" (ГАЛЕРИЯ И ВИДЕО)

Фестивалът на домашното вино се провежда вече 17 години

Стотици усмихнати и опиянени от вино и красиви емоции хора изпълниха днес улиците и площадите на Златоград. Днес виното ще се лее и пие на литър, а димящите скари ще са на всяка крачка. Защото е време за Трифониада, празникът който събира гости от близо и далеч вече 17 години.

"Тази година ще има конкурс за оценка на две категории вина – от домашни винопроизводители – непрофесионални и полупрофесионални – бутикови, които вече са пуснали своя марка. Това е една от целите на нашия празник. Да насърчим производителите на домашни вина, те да получат достойна оценка от ценители и приятели. Но не по-малко важно е да дадем шанс на полупрофесионалните винари, на така наречените "бутикови" производители да наложат своите все още непознати брандове", обобщи Александър Митушев, който е основният инициатор на Трифониадите.

Има и импровизирана чаршия, на която всички винопроизводители могат да предложат вината си за покупка. По-голямата част от бутиковите и домашните вина могат да участват и за наградата на публиката, която е печено прасенце.

Митушев допални, че и тази година ще бъде избран Цар на виното, който ще благослови лозята да бъдат по-плодородни. 

"Бог Дионисий ще раздава вино на присъстващите, има и бъчва, от която всеки може да си налее чаша вино или повече, без ограничение, ще има осигурени и мезета за гостите. Ще бъде винско", пошегува се Митушев.

Енологът на събитието и тази година е инж. Стефан Георгиев.

Местните хора са наясно, че винопроизводството не е от най-характерните отрасли за Родопите. 

Но са доволни, защото броят на участниците расте.

Две поредни години производител от Мадан печели първо място, има производители от Златоград, Кърджали, Северна България, също и от Асеновград, Хасково, Стара, Загора, Бургас, Ново село, Поморие и други традиционно винени региони. 


Митушев припомни, че миналата година е имало 46 производители с 95 мостри за дегустация на вина, а тази година се очаква да бъдат още повече.

Икономеските ползи от празника са безспорни - градът е пълен с туристи, хотелите и къщите за гости са пълни.

Както повелява традицията за 17-та година гостите ще се забавляват с богата фолклорна програма от местни самодейни състави.

Снимки и видео: Мехмед Реджеб


По публикацията работи: Божидар Събев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Незаконният хоспис в с. Ягода

Комисии в парламента обсъждат мерки срещу нелегалните домове за възрастни

Две парламентарни комисии - социалната и правната, ще обсъждат днес мерките, насочени срещу нелегалните домове за възрастни хора, добили популярност като "домове на ужасите".  Депутатите ще разискват по внесения от Министерския съвет проект за промени в Наказателния кодекс. С него се инкриминира предоставянето на социални и здравни услуги в нарушение..

публикувано на 10.09.25 в 09:40

Разяснителна кампания за еврото започва КЗП в малките общини в страната

Комисията за защита на потребителите започва разяснителна кампания в цялата страна във връзка с въвеждането на еврото като единна валута.  От днес до 31 октомври експерти на Комисията ще посетят 165 малки общини. Разяснителната кампания ще е насочена към граждани, търговци, представители на бизнеса и местната власт.  Кампанията започва от Етрополе и..

публикувано на 10.09.25 в 09:30

Водата в Хасково все още не е годна за пиене

Работна среща за качеството на водата в Хасково се проведе по инициатива на областния управител д-р Стефка Здравкова. На срещата присъстваха представители на ВиК – Хасково, РЗИ, РИОСВ и БАБХ. Беше решено ВиК – Хасково да предостави карта на града със зоните за водоснабдяване, за да се обсъдят варианти за прецизиране на мерките на РЗИ за ограничаване..

публикувано на 10.09.25 в 09:20

Слънчево и горещо ще е времето в сряда

В сряда ще преобладава слънчево време с разкъсана облачност, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология.  Изолирани слаби превалявания ще има само в планините от Западна България. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от изток-югоизток.  Максималните температури ще бъдат между 29° и 34°. В Кърджали и Хасково..

публикувано на 10.09.25 в 09:05

АРДА привлече опитен играч

Днес отборът на АРДА осъществи успешен входящ трансфер. Атанас Кабов подписа договор за три години с клуба, след като преди това успешно премина медицински прегледи. След това Кабов се срещна със спортния директор Ивайло Петков и подписа официално своя контракт. Той идва в АРДА като свободен играч. Атанас Кабов е роден на 11 април 1999г. в Пловдив, където..

публикувано на 09.09.25 в 16:39

100 лева глоба за пешеходци, нарушаващи правилата за движение

От 7.09.2025 г. в Закона за движение по пътищата са в сила нови правила за пешеходците.  Преди да пресекат по пешеходна пътека е необходимо:  да спрат, да се огледат внимателно,  да преценят скоростта, с която се движат автомобилите и тогава да преминат. Пешеходци, които пресичат, не трябва да използват мобилни телефони или други средства, които..

публикувано на 09.09.25 в 14:03

Майки с колички и възрастни хора вървят по платното заради паркирани коли

Наш слушател ни сигнализира за пореден проблем с неправилното паркиране в Кърджали. На ъгъла между бул. „Беломорски“ и ул. „Заводска“, непосредствено пред търговски обект, автомобилите редовно се спират върху тротоара. Така пешеходците – възрастни хора, майки с детски колички и деца – се оказват принудени да вървят по пътното платно. Ситуацията е..

публикувано на 09.09.25 в 11:49