Най-големият проблем са регионалните диспропорции, които регионът на Южна централна България, а и югоизточната част на страната изпитват. Все по-ясно се вижда, че те се дължат на засилената миграция. Когато човек загуби вяра и перспектива, че може да живее добре в даден регион, нормално е той да потърси другаде възможности за реализация, дори и извън пределите на България. Всички теми, които поставяме – икономика, инвестиции, земеделие, регионално развитие, образование, здравеопазване, култура, са подчинени на една цел – съхраняването на нацията. Трябва да мислим как да задържим хората тук, а държавата да просперира и да не бъде на последно място в ЕС.
Това каза председателят на Стратегическия институт за национални политики и идеи д-р Калоян Паргов в началото на срещата – дискусия „Икономика и земеделие - фактори за развитието на южно-централния регион на България“, която се поведе в Хасково.
„Нашата задача е да бием камбаната, да алармираме, да предлагаме решения и да търсим реализацията им заедно с институтциите“, обясни Паргов.
Във форума взеха участие експертите на СИНПИ по икономика - д-р Даниела Везиева, по земеделие - Живко Живков, по туризъм – Мариела Павлова, по сигурност – Васка Пенкова и историкът проф. д-р Боряна Бужашка.
В дискусията се включиха кметът Станислав Дечев и общински съветници от Хасково, представители на обществеността, бизнеса и местната власт от региона на Пловдив, Кърджали и Златоград.
“Пандемията ни показа, че имаме нужда да преосмислим дали глобалната икономика да е водеща или локалните и регионалните икономики”, изтъкна Даниела Везиева, която е била министър на икономиката.
По думите ѝ това, което се наблюдава през последните три години е тенденцията за развитие на локални и регионални икономики.
“Ето защо в последните две години анализите показват и ни карат да изграждаме нов модел икономически, който да е свързан по-скоро и да е базиран на нашите ресурси – природни ресурси, човешки ресурси, инфраструктура, образователна инфраструктура. Това са водещите критерии, които в следващите четири години трябва да изведем като приоритетни. Да се възползваме от всички ресурси, които имаме, за да преосмислим визията за развитието на икономиката ни”, убедена е Везиева и допълва, че индустрията е водещата част в икономическите сектори, защото добавената стойност, която дава, е достатъчна, за да можем да развиваме социалната среда.
Живко Живков, който е изпълнителен директор на АЗПБ и бивш директор на Фонд “Земеделие”, изтъкна, че южно-централният район е най-цветната и разнообразна част на България по отношение на земеделието – овощарство, зеленчукопроизводство, лозарство, животновъдство, а климатични условия и напоителната система, която природата е дала на този край на държавата, дават голям потенциал за развитие.
Според него, ако имаме всичко това, а не успяваме да се възползваме, значи системата не работи. Той счита, че чрез земеделието може да бъдат мотивирани хората да се върнат или да останат в съотвентия регион.
Експертите на СИНПИ работят върху идея, която да предложат на институциите – създаване на предпоставки за връщане на хората към земеделието чрез комплекс от мерки – предоставяне на земя, както и на стартов капитал в определен размер и облекчено кредитиране, които да създадат усещането за подкрепа и предвидимост.
Мариела Павлова, която има дългогодишен опит в сферата на икономиката и туризма, заяви, че този регион има изключителни дадености по отношение на културно-историческото наследство, възможности за туризъм, образование и инфраструктура, развита за култура.
Тя посочи, че всичко това дава възможности както за допълнителни приходи в местната икономика, така и по отношение на заетостта.
“Създаването и възстановяването на професионални гимназии, професионално образование в посока туризъм и култура има изключително значение. Толкова голямо колкото и по отношение на икономиката и селското стопанство”, каза още Мариела Павлова.
С дълбоко преклонение пред делото му жителите на село Пчеларово отбелязаха 152-а годишнина от гибелта на Васил Левски. За да изразят своята почит към великия революционер, н а площада пред паметника на Апостола присъстваха кметът на Община Черноочене Айджан Ахмед, Председателят на Общинския съвет Месру Мюмюн, Секретарят на Общината Рушен Фейзула,..
Пет от общо 30-е награди от XV-то издание на Националния конкурс „Завещано от Апостола“, организиран от Община Хасково, пристигнаха в област Кърджали. Резултатите от състезанието станаха известни в деня на отбелязването на 152 години от гибелта на Васил Левски. Ученици от цялата страна се състезаваха в два раздела за създаване на есе и на..
Практическо занимание с около 20 доброволци по програмата “Детско Полицейско Управление” в Крумовград се проведе в сградата на Средно училище „Васил Левски“. Инспекторът от Детска педагогическа стая Александър Славов съвместно с инструктора по полицейска лична защита старши полицай Красимир Георгиев и полицай Ердинч Халил от РУ-Крумовград представиха пред..
От години площада пред паметника на Васил Левски в Кърджали не е бил толкова изпълнен с хора, дошли да сведат глави пред делото на Апостола на българската свобода, както беше днес. По традиция Общината организира възпоменателна церемония по повод 152 години от гибелта на Левски. Освен представители на държавни и общински институции, патриотични..
С едноминутно мълчание и поднасяне на венци и цветя пред постамента на Васил Левски в Ардино бе отбелязана 152 -та годишнина от гибелта на Апостола на свободата. Ритуалът събра в двора на СУ „Васил Левски“ ученици, учители и родители. Думите и делата на Левски "продължават да ни вдъхновяват и днес, напомняйки ни за силата на вярата, честността и..
Поради заболяване на актьори няма да се състои предвиденото за петък представление на самодейна театрална формация „Арт-кошер”. Любителите актьори трябваше да представят пиесата „Женско царство” по Ст. Л. Костов в Кърджали на 21 февруари от 18.00 часа в залата на НЧ „Обединение 1913”. Трупата е към читалище „Иван Буюклиев 1926” в с. Пчеларово, община..
Йовковци се включват в петото издание на Националната инициатива за отбелязване на годишнината от гибелта на Апостола на свободата. Тя ще се проведе на 19 февруари т.г. в 12.00 ч. Водени от второкласника Борис Чаушев, който по собствена инициатива е научил стиховете и 9„а“ и 6„б“ класове ще рецитират стихотворението на Христо Ботев „Обесването на Васил..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478