Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ния Петрова: "Излез от екрана" търси баланс между живота онлайн и реалността

Ния Петрова
Снимка: Мехмед Реджеб

Инициативата „Излез от екрана“ на Сдружение "ПроБудник" обикаля страната в специален инфо-керван. И Кърджали беше част от това турне, като тук идеята прерасна в благотворителен концерт на 23 февруари с много музикални звезди, които успяха да накарат младите хора да оставят телефоните си поне за час-два. Организатор и основен двигател на инициативата „Излез от екрана“ е Ния Петрова. 
"Всички сме се вторачили в екраните. Забравяме изначални ценности - на разговора лице в лице, на това да можем да се справим сами в спор, без да погледнем в Гугъл. За младите, учениците, младежите, животът им е онлайн. Дали чрез коментиране, през постване до това кой е видял сторито им. Има много агресия и в коментарите, защото те не могат да кажат тези неща наживо, но онлайн си позволяват да притискат и потискат и обиждат, без да мислят за последствията", коментира Ния Петрова първоначалната идея, довела до осъществяването на проекта.

Той е продължение на предишна инициатива по подобен проект, свързан с медийната грамотност, фалшивите новини, екранната зависимост, онлайн агресията и живота на младите в онлайн обществото.

В днешното динамично време не може да живеем без телефон, но смисълът на този проект е да покаже, че трябва да има граници.

"Живеем в 21 век, във време, в което почти всичко е онлайн, и колкото и да не ни се иска, нещата стоят така, но всичко може да бъде в правилната пропорция, да има баланс. Ние всъщност реално търсим баланса, който да се постигне между това да бъдем онлайн и да не бъдем", каза Ния Петрова.

Тя разказа и любопитни истории за живота без телефон. Първият пример е от Ловеч, където при една от срещите, ученици се опитват да дадат рецепта на мусака и да опишат етапите в готвенето й, без да гледат и търсят помощ в интернет. Другият пример е от живота на самата Ния: "Един ден се събуждам и се събудих късно, защото телефонът ми не беше звъннал. Беше предал своя жизнен път. И аз тръгвам да ходя на работа със закъснение и осъзнавам, че картите, с които плащам в трамвая също са онлайн в телефона ми, който не работи вече. Глобиха ме." А за да отиде до сервиза, търсила адреса в интернет и прилежно си записвала маршрута и на колко преки от офиса й се намира телефонният техник. "Но всъщност една седмица без телефон ми се отрази много отрезвяващо", коментира Ния.

Според нея обиколката из страната показва, че младите хора не се различават много в различните градове, включително и в Кърджали. "Те са си едни млади хора, които ги вълнуват горе-долу едни и същи неща. Различен е начинът, по който може да събудиш тяхното внимание... Трудно е да ги докараш, за да слушат...", смята Ния Петрова.

Проектът създава и игри - едната е онлайн и може да се намери на сайта на сдружението, другата е физическа, с карти, на основата на настолните игри и може да събере до 8 участници. С нея уж се отговаря на въпроси, но всъщност започва дискусия, която може да е забавна и води до комуникация и гледане очи в очи, обясни Ния Петрова.

Според нея скролването и втренчването в екраните на телефоните е мода, която ще отмине. И даде за пример Щатите, където пейджърите се завръщат в живота на хората.


целият разговор на Станислава Георгиева с Ния Петрова може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Петя Цонева

Петя Цонева представя новата си стихосбирка в Кърджали

Премиера на стихосбирката на Петя Цонева - "Люлката на живота" събира средства за за издаване на сборник на английски език на поета Ивайло Балабанов. Поетичната книга на младата авторка, излезе миналата година с финансовата подкрепа на община Ивайловград. " Люлката на живота е една книга,  която е вдъхновена от  посещението ми в село Хухла,..

публикувано на 17.05.24 в 11:00
д-р Димитър Димов

Педиатърът д-р Димов: Най-уязвими при коклюш са кърмачетата, ваксината е важна

Спад в заболеваемостта от остри респираторни заболявания наблюдава в последните дни педиатърът д-р Димитър Димов. Това не е изненадващо за края на зимния сезон и пролетта. Няма ръст и на заболеваемостта от коклюш, посочи още в ефира на Радио Кърджали специалистът с дългогодишна практика.  „ За съжаление в началния стадий коклюшът не се отличава..

публикувано на 13.05.24 в 23:40
Алириза Юсуф, кмет на с. Гургулица и с. Момина сълза

Алириза Юсуф - кмет на 50 души от две села

Гургулица е село в община Момчилград, разположено на западен склон на Източнородопския рид Стръмни рид. Къщите изградени от камък, каменни дувари ограждат дворовете. Еднолентов асфалтов път води до селската чешма, в центъра на селото. От там тесни пътечки водят до всяка къща. В селото някога е имало училище. Днес само сградата напомня за това. Къщите..

публикувано на 13.05.24 в 12:07

Възстановиха стар ритуал за гадаене около вековния дъб в Житница

Една вековна традиция се възроди по Гергьовден в Чернооченско.  Това се случва в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, както и в Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Местните жените празнуват Хъдърлез като възстановяват обичая "мартъфал". Още предната вечер, на 5 май, млади момичета разнасят..

публикувано на 06.05.24 в 12:24

Габриела Руменова: Срокът за рекламация на туристическа услуга е 14 дни

Хората винаги да проверяват туроператора в регистъра на Министерството на туризма , преди да реализират почивката си и да четат внимателно договора. Те трябва да проверят и дали търговецът има застраховка професионална отговорност. При съмнение за повече права на оператора за сметка на техни, да преговарят и едва при отстраняване на..

публикувано на 06.05.24 в 11:58

Поставиха 10 контейнера за стари дрехи и обувки в Кърджали

Десет контейнера за разделно събиране на дрехи и обувки са поставени от няколко дни в централната част на Кърджали и в кв. "Възрожденци".  В тях ще могат да бъдат изхвърлени дрехи, обувки и  текстилни изделия. Препоръчително е старите текстилни отпадъци да са чисти. Те трябва да бъдат опаковани в торба, която да може да премине през плъзгащия се..

публикувано на 02.05.24 в 12:23
Маймунски салеп

Разцъфнаха първите диви орхидеи в Източните Родопи

Започнаха да цъфтят едни от най-красивите и изящни цветя в Източните Родопи - дивите орхидеи. Заради климатичните си особености този район е един от най-богатите на видово разнообразие в цяла България. Голяма част от орхидеите са включени в Червената книга на страната.  Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и..

публикувано на 28.04.24 в 18:19