Една от най-богатите колекции от пауни се намира в хасковското село Сусам. Във фермата си Димитър Димитров отглежда в момента 300 големи и 200 малки от 26 разновидности на красивите птици.
Пред екип на Радио Кърджали Димитър разказа, че е започнал да се занимава с това малко случайно. Приискало му се да има жива красота в двора си. Купил няколко пауна. След това се появило желание за още, впоследствие започнал да създава свои разновидности.
Димитър е агроном по образование и селектирането не му е чуждо. Сред 500-те пауна във фермата му има поне два изключително редки екземпляри – въглен и един „американец“ от вида спаудинг. От многобройните селекции в момента даже има получена разновидност, която стопанинът нарича сребърно камео, защото главата и тялото са като на сребърен, а опашката като на камео.
Най-интересното и удовлетворяващото е, че можеш да създаваш красота, както го прави природата, споделя селекционерът. Винаги е любопитно какъв ще е резултатът, защото не се знае в поколенията назад какви са гените, които ще се смесват в новия екземпляр, не крие вълнението си той. На практика 90 процента от малките паунчета са различни от родителите си, допълва Димитър.
Цените са различни и зависят както от възрастта на продаваното пиле, така и от уникалността му. Започват от 50 лв. за малко паунче от по-масовите видове и могат да достигнат до 1 500 лв. за такова от редките разновидности.Всъщност интересното е, че цената се определя не толкова от красотата, а от това колко екземпляри има от съответния вид в света. За да запазят висока цена на някои пауни, италианците даже прибягвали към хитрости, разказва Димитър.
Различни са клиентите, като причината за покупката в най-често е птиците да красят – двор или вила, или хотел, или пък да попълнят зоокът. Димитър е забелязал, че в 90% от случаите белите пауни „грабват очите на жените“. Единици са клиентите, които са се обадили, за да поискат да си купят от красивите птици за консумация, но колекционерът категорично е отказал. И подчертава, че досега не е опитвал паунско, макар че може да си го позволи, защото за него „е грехота тази красота да отиде във фурната“.
Пауните не са най-любвеобилните животни. Обикновено не се привързват, както топлокръвните и не показват емоции, забелязал е младият стопанин. Напоследък обаче сърцето му е "грабнато" от двама пернати малчугани, които го „печелят с отношение“.
Бизнесът с пауни не е основен за Димитър Димитров. Даже напротив, той му е между другото. Отглежда кози, овошки. Доскоро коне – но ги е продал. Същата вероятно ще е съдбата и на фермата му за калифорнийски червеи. Един от основните проблеми е липсата на работна ръка.
Държавата и помага, и не на стопаните. Според Димитър , ако никъде по света нямаше раздаване на субсидии за производителите, би било по-добре, защото готовите пари, давани от държавите са направили стопаните по-малко борбени.
Повече любопитни подробности можете да чуете и видите в прекачения звуков файл и във видеото.
Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите..
Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..
Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура. По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..
На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478