Кърджали бе домакин на Пролетнонационално състезание по физика. Управлението по образование е домакин, заедно със Средно училище „Йордан Йовков“. Състезанието се проведе през почивните дни. Участие взеха близо 300 ученици, придружавани от около 50 преподаватели, каза началникът на Регионалното управление по образование Ангелина Костова.
“Кърджали е домакин за първи път на Националното състезание по физика. Радваме се да посрещнем ученици и преподаватели от цялата страна в нашия град”, каза Костова.
Участниците в състезанието бяха посрещнати в петък с културна програма поднесена от възпитаниците на СУ “Йордан Йовков”.
“Преди доста година, може би 10, нашето училище беше домакин на национална олимпиада по Български език, а тези дни, за първи път сме домакини на Пролетното национално състезание по физика”, каза директорът Людмила Чаушева.
Същинското състезание бе в съботния ден в училището домакин. Своите знания ученицитемереха в общо седем състезателни групи, една от които е за участници със засилено изучаване на предмета физика. Председател на комисия е проф. Мирослав Абрашев от факултета по физика при Софийски университет “Св. Климент Охридски”. ”Задачите са подбрани да не са много трудни, но и да не са прекалено лесни. Точките, които получават участниците са между 15 и 30. Последните 5-10 години фаворит в състезанието е Софийска математическа гимназия “Паисий Хилендарски”. Това не е случайно, защото основния фактор е, че там сега са учители, които преди 10 години бяха олимпийци от такива състезания. Над 80-90% успеха на учениците на подобни състезания зависи от учителите”, каза проф. Абрашев.
Национална комисия, с представители на Министерството на образованието оценяваха работите на участниците, а победителите бяха наградени на официална церемония в неделя.
“Много голям е интересът към националните състезания по физика. Не знам друго такова състезание с талкова голям брой участници. Националното състезание по физика има своята над 19-годишна история. Тази година състезанието за първи път се провежда в Кърджали. Учениците от града имат добри постижения в областта на астрономията, разбира се имате представители и в това състезание, а и в Националната олимпиада по физика”, каза Силвия Стойкова, контролиращ от Министерството на образованието и науката.
Участниците и гости на града имахавъзможност след състезанието да разгледат забележителностите на Кърджали - средновековния манастирски комплекс „Св. Йоан Предтеча“, астрономическата обсерватория и природния феномен „Каменната сватба“.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..
Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..
Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478