Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семействата на поп и мюфтия заговяха заедно


Заговяването и при християни, и при мюсюлмани тази година съвпадна. На 18 март започват 40 дневните пости, с които християнския свят ще се подготви за посрещане на възкресението на Спасителя Исус Христос. Седмица преди Великденския пост, тази година това е 10 март , са Местни заговезни. Също на 10 март започна и свещения за мюсюлманите месец Рамазан.

При това съвпадение, в Кърджали поп и мюфтия решават за пореден път да дадат пример за единност и толерантност. Семействата на духовниците заговяха заедно.

„Някак си стана от само себе си, със семейството на мюфтията и моето семейство заедно заговяхме. Тъй като и при тях говеенето, и при нас е еднакво, като те го наричат „хоруч“, но това няма значение, значението е това, че понякога молитвите ни, понякога празниците ни, и особено този важен момент на постенето, съвпада, когато и едните и другите вярваме, че молитвите са най-силни и хората са най-състрадателни, когато със своите, макар и минимални лишения, се доближават до лишенията на други.“, каза отец Петър Гарена от храма „ Свети Георги Победоносец“.

Кърджалийският свещеник призова към повече състрадание и  към единение по време на поста:

„Нека всеки един, дали мохамеданин, дали християнин, дали от някакъв етнос, си даде ясна сметка, че с нашия малък пост ние със съвсем малко можем да се доближим до хората, и особено до децата, които гладуват по света. Глада не избира християни , мохамедани, не избира черни или бели, и ние трябва да бъдем състрадателни към всички тях, без значение кой какъв е. Нека молитвите ни бъдат общи за целия град, за целия наш народ , защото ние народа в Кърджали не го делим, не ми се ще никой друг да го разделя. По турски да го наречем това е „инсан“.  Има една поговорка „Insanlık var sorun yok!“ - когато има човещина между хората, няма как да има проблеми, или поне ще бъдат по-малки. Затова нека всеки който пости си даде ясна сметка, че не го прави нито за диета, нито за нещо си, а да прави добро да се състрадава, да се постави на мястото на друг, и Бог ще види по-скоро това, което той прави, а не това, което не е изял или не е изпил. Много вода, много вино, много ракия, много жени, или кой каквото си иска да го казва, ще остане неизпито, не целувано,  не видяно, но едно добро е винаги много по-силно от всичко друго. Ние не можем да придобием целия свят, но може да придобием едно малко късче доброта за душата си. Пожелавам леки пости, и пак ще кажа и на мохамедани, и на християни, и дано Бог, като молитвата ни е обща, да помогне в днешните времена, когато света има нужда от мир, мир, мир, а ние друго оръжие освен молитвата, за съжаление нямаме. Пък може и да не е за съжаление, може добротата да победи най-голямото зло и най-тежките бомби. „

Всичко което каза енорийския свещеник от храма „ Свети Георги Победоносец“ в Кърджали  отец Петър Гарена чуйте в прикачения файл.


По публикацията работи: Гинка Динчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30

„Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, ни припомня последните думи на Христос отец Кирил Делчев

Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.  Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.  На всеки един ден от..

публикувано на 15.04.25 в 12:01

Екрем Хасан: До петък в университета, в събота и неделя – във фермата в Ардино

Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..

обновено на 15.04.25 в 11:53

Танзер Юсеинов: Младежите се противопоставят на участието ни в това мнозинство

Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..

публикувано на 15.04.25 в 11:19
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57