Астрофизикът Никола Каравасилев е треньор на отбора, който представя България на международни олимпиади по астрономия и астрофизика. На последната олимпиада по астрономия в Китай в края на миналата година възпитаниците му Мартин Недев, Елена Йорданова, Красимир Станков и кърджалиецът Атанас Митрев, спечелиха осем медала. Никола Каравасилев е преподавател в Националната природо-математическа гимназия в София. Отбор на училището участва в проведеното в Кърджали Пролетно национално състезание по физика, а самият той беше сред проверяващите на задача на участниците от 7 клас.
"Впечатленията ми са добри, бяха се справили добре на това, което аз проверих. Повечето ученици имаха над средния брой точки за задачата. Набелязах си няколко човека, които са между 7 и 10 клас, с които бих искал да продължим да работим по-късно. Вече съм се свързал с някои от техните учители и за тях виждам надежда и в бъдеще", коментира Никола Каравасилев за Радио Кърджали. Той уточни, че на всяко такова състезание се виждат нови таланти, с които си струва да се работи, важното е и след форума да бъдат насърчавани да се развиват.
Шегува се, че талантите, както и болестите, трябва да се откриват навреме, но "навреме" е разтегливо понятие и не бива да се унифицира. И дава пример: "Аз самият се интересувам от астрономия от 6 клас...Но истината е, че много ученици започват да се изявават в 9 и 10 клас и се оказва, че показват наистина отлични резултати. Тоест няма късно, това искам да кажа... Всеки има своя индивидуална крива на развитие. Някои достигат своя максимум 7-8 клас. Някои по-нататък. Има дори такива, които всъщност реализират пълния си потенциал чак през студентските си години."
"За жалост, в повечето училища в България няма необходимата среда, за да се развие един талант. Затова всъщност има специализирани училища, тоест математически гимназии, природо-математически гимназии, където се предполага да има необходимата творческа атмосфера за развитието на талантите и в голяма степен това се случва, защото там има извънкласни дейности, като школи, като кръжоци, в които талантливите ученици се развиват." Така Никола Каравасилев отговаря на въпроса дали талантите изгряват "заради" или "въпреки" българското образование.
В подготовката на българския олимпийски отбор по астрономия и астрофизика няма нищо скрито, казва той: "Всичко е публично, което правим. Тоест, който не ми е поискал задачите и методиката, по която се готвим, на него не съм ги дал."
Обяснява, че всяка година, след като се избере разширеният отбор, се прави анализ на участниците - какви ученици са попаднали, какво знаят, къде са им пропуските, какъв тип подготовка се изисква. Когато е ясна петицата класирани ученици за международна олимпиада, се прави индивидуална подготовка с всеки един от тях, целта на който е всеки да покаже максимума на своя потенциал.
Според него, когато обяснява на учениците си, "се качвам на тяхното ниво. Често пъти казвам, че всъщност това не е слизане, това е по-скоро изкачване, защото това е пречупване на начина, по който преподаваш".
Младите го учат на това да не спира да има интерес към науката, да търси нови начини за преподаване на физика и астрономия, да се развива.
А освен да се заеме сериозно с желанието си да защити докторска степен и да прави изследвания за удоволствие, Никола Каравасилев мечтае още да продължи да създава научни таланти и бъдещи учени, а също и мислещи хора. "Никой не е длъжен да стане физик или астроном, важно е стане мислещ човек, който прилага научното във всичко, в което работи", казва астрофизикът.
цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Председателят на партия Величие Ивелин Михайлов, прогнозира, че отиваме на нови предсрочни избори, като се позовава на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят. Той не изключи възможността на някои от следващите вотове на МЕЧ или "Да, България" - "Продължаваме промяната"..
Община Кърджали предлага на жителите възможност за безплатна подмяна на отоплителните уреди на дърва и въглища с по-екологични и икономични решения. Проектът цели да подобри качеството на въздуха и да намали разходите за отопление на домакинствата. „Абсолютно всичко е безплатно – от подаването на заявлението, през огледа на място, до монтажа на..
Националната асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 в България, в партньорство с международни организации, стартира експериментален проект за отглеждане на нови за страната сортове едролистен тютюн. Инициативата цели да се адаптира тютюнопроизводството към климатичните промени и да осигури по-добра икономическа устойчивост за сектора. В интервю за..
22 заявления за участие в конкурса за директори на образователни институции са подадени до крайния срок - 17.30 ч. на 14 юли. Има интерес към някои от училищата, където подадените заявления са 3-4, но има и такива без нито един кандидат. Това съобщи за Радио Кърджали Ангелина Костова, началник на Регионалното управление по образованието в Кърджали...
Близо 100 деца се включиха в стартиралото „Плувно лято 2025“ в Момчилград. В инициативата се включиха близо 100 деца на възраст от 7 до 12 години, които ще преминат напълно безплатен курс по плуване. Занятията ще се провеждат от 14 юли до 8 август под ръководството на опитния инструктор Янчо Станков, като през цялото време ще присъства и медицинско..
663 заявления за помощи за отопление са подадени в област Кърджали през първата седмица от началото на приемът на заявления за енергийни помощи за отоплителен сезон 2025/2026 г.. Документите ще могат да се подават в дирекциите "Социално подпомагане" до 31 октомври. Въпреки това, пред гишетата на дирекция „Социално подпомагане“ в Кърджали се..
Влияят ли високите температури на автомобилите и как? Кои са най-уязвимите системи в една кола? Какво трябва да знаят шофьорите, когато тръгват на път в горещото време? И как да оцелеят в жежкия Кърджали през лятото, където основни улици и булеварди са разкопани и се ремонтират. "Жегата може да окаже различни негативни ефекти върху автомобила...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478