Вчера бе първият ден от свещения за мюсюлманите по цял свят месец Рамазан. Сезер Садулов, районен координатор на мюфтийството в област Кърджали сподели, че през годината последният брой на постещите сред младите се е увеличил и това се увеличава на нарастващия процент на информацията за сред младите. За това моделирайте и организирайте от мюфтийството безплатните курсове на Корана. Със Садулов разговаря Билге Мехмед със Сезер Садулов.
- Господин Садулов, намираме се в един много специален момент. В началото сме на месец Рамазан, месецът на мюсюлманските пости. В какво се изразява специално през този месец, какво трябва да следват мюсюлманите?
- В месец Рамазан сме и това е много вълнуващо. С изключително вълнение изчакахме този месец и той дойде. Най- важното по време на месец Рамазан, разбира се, това е повелята на Аллах да се държи оруч, да се говее през месец Рамазан. Това трябва да се направи, защото е според повелите на Корана. Според нашата религия това е задължително. Разбира се, като се има предвид говеенето през месец Рамазан се става преди залез слънце и се яде малко. Това се нарича сухур. Яде се малко, пие се достатъчно вода и след това до залез на слънце нищо не се яде, нищо не се пие и по този начин в продължение на 30 дена целият Рамазан се изкарва. Разбира се може би пак едно от най-важните неща за месец Рамазан е молитвената терави, която почнахме още предишния ден преди първия ден на постинието.
- Накратко може ли да разберете същността на Рамазана?
- Човек чрез говеенето през месец Рамазан може да осъзнае стойността на храната. И също така да осъзнаете какво е глад. Има толкова много гладуващи по света...
Сред тях има и мюсюлмани, има и немюсюлмани. Всички те са хора. А и пък от друга страна като погледнем има толкова много изобилие. Цел е човек да осъзнае благата на Аллах. Какъв е смисълът да те облагодетелства, да те дарява с блага. Да се храниш с тези блага и като ги няма тези блага какво е да съчувстваш на хората, които не могат да се хранят толкова свободно, когато си искат. Нямат вода за пиене, нямат най-исконните и прости неща. Човек тук трябва да може да осъзнае тези неща да ги преживее един вид и да тренира душата си, да възпитава душата си, това е смисълът от цялото това нещо по принцип.
- Има ли хора на които е позволено да не постят?
По принцип постът е за здрави хора, които нямат здравословни проблеми. Разбира се, човек, ако е пътник, което е споменато и в Корана, ако си пътник, ако си болен, може и да не постиш тези дни. Например, ако е болен човек и постенето може да увеличи болестта, съответно мюсюлманската религия тук е много строга и не иска по всякакъв начин човек да си навреди. Но след това трябва даси отпостят тези дни.
Ако болните хора не постят, може ли чрез даване на пари, сега да си отпостят?
По скоро това е за възрастни хора. Ако няма как да пости такъв човек може да даде пари, смисълът е да се покрият тези пропуснати дни. Това се нарича фидие за месец Рамазан и се дава под формат на пари. Може да се дава и като храна и като пари. За тази година както се определя комисията по фетва в главно мюфтийство е 12 лв. за ден. Трябва да се види колко дни е изпуснал или целият месец Рамазан. Нали, става въпрос за човек, който вече няма да може да говее. Тоест 30 дена по 12 лв. е 360 лв. Трябва да дадете на бедните.
Има ли някакви други пари,които човек трябва да даде или това е единственото? Хората, които са с по- добро материално състояние трябва ли да подпомогнат бедните, има ли нещо специално?
По-добре е да се дава през месец Рамазан, ако ще се дава. Например няма някакво материално мерило, за да се дава фитрето и всеки може да го дава и всеки трябва да го дава, това се касае за всички мюсюлмани. Обаче колкото за зекята него го дават вече по-заможните мюсюлмани. Както пак комисията по фетва определи и стойността за зекят един мюсюлманин през 2020 г. трябва да притежава поне 8000 лв.на страна, това е спестени за да му се полага зекят. Ако има чисти 8000 лв. и ,ако е минал 1 годишен период върху тази сума и от тази сума вече се пресмята 40 на 1 и се намира стойността и тя се дава на бедните.
Тази година мюсюлманските и християнските пости ще съвпаднат, как ще коментирате?
Тази година мюсюлманските и християнските пости ще съвпадат, което разбира се е хубаво от една страна, защото по този начин според хората се сливат и виждат, че религиите искат да насочват хората към по-добро.Това е много радващо и рядко съвпадат.
Може ли да кажеш някакво послание, нещо за всички мюсюлмани и постещи?
От името на районното министерство Кърджали им пожелаваме да им е честит месецът. Дано месецът рамазан ни стори по- добри хора, по- добри мюсюлмани. По- разбиращи и с повече човещина. Това е най-важното според мен.
Интервюто може да чуете в прикачения файл.
Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов. Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..
Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..
В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..
Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..
Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..
Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..
Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478