Поточница е заобиколено от реките Крумовица и Арда. Кметът Фариз Сефтин казва, че именно на тях населеното място дължи и името си. Някога, когато още яз. "Студен кладенец" не е бил построен, при пълноводие прииждащите води ограждали селото като остров, а потокът заобикалял островът с къщите. Оттам останало името Поточница.
"Бяхме едно от големите села в Кърджалийски окръг. От 2200 останахме около 400. 1800 човека заминаха за Република Турция. Имаме и в чужбина - във Франция, Испания, Германия, Холандия. Взимат и семействата си", разказва кметът и уточнява, че тук са само пенсионери. Но не се оплакват: "Криво-ляво се живее, но пенсиите са ниски", казва Фариз Сефтин.
Една от атракциите в района е площадката за подхранване на лешояди, която е изградена над селото от Българското дружество за защита на птиците. Тя привлича природолюбители, фотографи, туристи и, разбира се, много грабливи птици. Местните хора поддържат добра връзка с дружеството и когато някое добиче умре, те веднага се обаждат на БДЗП, за да го вземат и закарат на площадката. Туристите обаче рядко спират в селото, казва кметът.
Той си спомня, че някога - по времето на ТКЗС и АПК, са гледали много лозя. А гроздето от Поточница е биело по захарност ивайловградското. Заслугата за това е тогавашния председател на кооперацията, който изпратил проби от пустеещите земи в земеделския институт в Пловдив. Там анализирали почвата и подбрали сортовете грозде, които ще виреят най-добре. Най-големият плюс за гроздето се оказало изложението - лозята били засяти покрай реката така, че от ранна сутрин до залез слънцето ги огрявало. Затова славата на гроздето се носела из целия окръг, че дори и страната.
От село на животновъди, днес Поточница има едва седем стопани, които гледат стада по около 30 крави. Хората са малко, тъй като изискванията на Европейския съюз за субсидии станаха много големи и не всички могат да ги изпълнят, обяснява кметът. Според него пазарната икономика е причината за скъпото месо в магазините. И не само там, а също и на село.
Мечтата - не само неговата, а и на хората, е в селото да се изгради канализация за обратни води. И да се увеличат пенсиите.
повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Започна Страстната седмица, която приключва с „празника над празниците“, както го наричат отците. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..
Днес на Цветница, домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук. На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и..
Във втората част на предаването продължаваме с кулинарните съвети, тъй като Великден е неделя, а предстои и месенето на ръка на козунаците, както и да научим тънкостите за хубавото агнешко печено. Разбира се, с шеф Пеньо Иванов-Васко и с нашата приятелка от Смолян шеф пекаря Снежана Орлова. Но преди това, от Елена Топалова ще научим за..
Днес празнуват всички с имена на цветя. Църквите отбелязват тържествения вход на Господ Исус Христос в Йерусалим, когато народът го посреща с възгласи, които са от пророческите псалми за идването на месия. Исус пристига на магаренце, а пътят му е застлан с клонки от палми, маслини и лаври, заради чудото с възкресяването на Лазар. След..
Кърджалийци се срещнаха с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер по инициатива на Спортно-интелектуален клуб "Ахридос" в приятелска атмосфера и наситен на емоции следобед. Председателят на клуба Елена Топалова даде начало на събитието, к ато обясни, защо в неговия надслов доминира любовта. Литераторката на клуба прочете..
Цената на агнешкото месо не би трябвало да надхвърля 24 лева в търговската мрежа , каза за радио Кърджали Бойко Синапов. В момента, по думите му се внася замразено новозеландско месо и се предлага за българско. Това е куриозна ситуация и пореден шамар за нас, казва председателят на "Обединени български животновъди". Голяма част от..
Причината да не се извозва боклука от махала Дар дере в кърджалийското село Перперек е, че живеещите там не плащат такса смет. Това обясни кметът Халил Бекир. По думите му повечето от къщите са незаконно построени. Имало и предположение, че някои хора, в нарушение на правилата, се прикачали и към електропреносната мрежа през къщите на съседите..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478