Селото на щъркелите Звиница посреща вече своите птици. Първите кацнаха в гнездата си още преди десетина дни, до края на месеца ще си дойдат и останалите, казват местните. В петък, деня, в който екип на Радио Кърджали влиза в селото, има и други поводи за усмивки - раздават пенсиите. Десетки жители се стичат към сградата на читалището, където изчакват на опашка, за да получат парите си. За съжаление, усмивките им са тъжни и криви.
Повечето се оплакват – един взима едва 523 лв. пенсия, а стажът му е 42 години. Други са с още по-ниски пенсии – по 440 лв. „тока ли да плащаш, за храна ли, за лекарства ли по-напред“. Мнозина казват, че първото нещо, което ще си купят, е лекарства. Някои философски отбелязват, че ако пенсията е по-голяма, ще харчат повече, като е малка – по-малко ще харчат. Но всички са категорични, че парите не стигат.
Тежи им, че селото има два големи проблема – няма вода, няма и лекар и здравен пункт
Превръща ли се Звиница в село със затихващи функции? За съжаление демографските проблеми не подминават и нашето село. Младите са по чужбина, а които се замогнат, отиват в града. Селските условия на живот не са както преди години, казва Мухарем Алиосман, секретар в читалището в село Звиница:
„Затвори се училището преди 10 години. Преди две се затвори и детската градина. Вече нямаме лекар в селото. И това е голяма трудност за местните. Около 80 процента са възрастни, над пенсионна възраст и за тях е трудно да ходят до града на лекар. Почти всички хора са болни и имат нужда от постоянни прегледи.“
Нерешеният проблем с водоснабдяването на едната от махалите в Звиница също отказва младите от живота на село, казва Мухарем Алиосман и отбелязва, че „хората в пустинята изкарват вода и живеят, а ние в една европейска държава имаме такива банални проблеми“.
Всъщност, радост на местните хора носят щъркелите, които са емблемата на Звиница. За област Кърджали това е селото с най-много от прелетните птици. А в страната Звиница е на четвърто място по брой на бели щъркели.
Мухарем Алиосман разказва: „Щъркелите идват заради хората, защото ние сме свързани с тях, като обработваме нивите… Нашето трудолюбие ги привлича.“
От няколко години кръжокът по краезнание към читалището преброява щъркелите в селото. Данните показват, че от 50-те гнезда постоянно заети с двойки са 36. С потомството, което птиците отглеждат, броят им достига до 150 всяка година.
Освен като селото на щъркелите, допреди десетина години Звиница беше известно и като селото на чушките, тъй като е заемало трето място в цялата страна по производство на червена капия. Над 1500 декара се засаждаха с капия, спомня си Мухарем Алиосман. В момента обаче едва десетина души гледат чушки. Драстично е намалена и площта – около 100-150 декара. Вместо капията навлизат житните култури.
Малката надежда за духовния живот в Звиница се разраства през лятото, когато в селото идват децата и младежите, пръснати иначе по градовете и големия свят. Тогава и читалището се оживява, и тук-там някой посяга към някоя книга в библиотеката, а любознателните търсят да научат повече за родния край, казва Мухарем Алиосман. Според него районът е с богат туристически потенциал, който може да конкурира съседните ни държави, но не се прави достатъчно в тази насока.
„Ето, нашето село е от малкото села , които имат история от праисторическо време. Ние имаме селище от каменно-медната епоха, отпреди 7 хиляди години и оттогава непрекъснато има живот – от времето на траките, от времето на римляните, от византийско време, от османско време. Първото сведение за заселване на турци е от 1472 г. В османския архив за санджак Чирмен се споменава нашето село като Боаджик. Тогава са били 15 домакинства. Това прави Звиница едно от най-старите със запазена история“, каза Мухарем Алиосман.
Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов. Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..
Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..
В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..
Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..
Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..
Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..
Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478