Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търсят гид за уникалната дървена джамия в Подкова

| Репортаж
Снимка: Венета Нниколова БНР

Дървената джамия в село Подкова община Кирково, която е известна като „Джамията на седемте девойки“, се нуждае от местен гид, който да разкаже на стотиците туристи за историята на уникалния религиозен храм.  Това каза за Радио Кърджали кметът на Подкова- Хълми Муса.

Село Подкова се намира в Източните Родопи, едва на 15-ина километра от границата ни с Гърция. Разположено е встрани от главния път, който води към ГКПП “Маказа”, затова тук рядко се отбиват случайни пътници, но тези които идват, го правят с определена цел – да се докоснат до мистиката на една уникална конструкция, 

разказва за нея в свой репортаж журналистът от БНР Венета Николова.

Високо в небето над село Подкова се извисява минарето на дървената джамия, известна като “Джамията на 7-те девойки“. Тя е единствената по рода си в България и представлява уникален образец на ислямската архитектура. Мястото е свято за тукашното население, което e съставено предимно от българо-мохамедани и турци, изповядващи исляма. Джамията е постоянно отворена за посетители. Всеки може да открехне дървената порта на добре поддържания й двор, да се разходи сред цветните  лехи и да влезе в покоите на храма. Но преди това следва да се събуе бос, както подобава традицията.


Освен датата на изграждането на джамията, не се знае почти нищо за нейното минало. “Нашата джамия е построена през 1428 г. и казват, че е завършена точно на 6 май. В тази връзка всяка година на този ден, когато отбелязваме Хъдърлез, (пролетен празник в мюсюлманиските общности, съвпадащ с християнския Гергьовден) в джамията се стичат хиляди гости от цяла България, както и от Гърция, Турция, дори от Западна Европа“, разказват местните хора. 

Изглежда повечето хора тук приемат като исторически факт легендата за 7-те девойки, които със собствените си ръце издигнали дървения храм за нула време:

“Годениците им заминали за война и не се завърнали. Затова девойките продали своята зестра и със средствата са направили нашата джамия. Те докарали дървения материал от близката гора, намираща се край днешните ж.п. прелези и за една нощ построили джамията, без да забият нито един железен пирон в конструкцията. На сутринта, преди да се разсъмне, девойките се поклонили, направили молитвата си и повече никой не ги видял и нищо не се е чуло за тях", разказва легендата, която се предава от поколение на поколение.

Хората от Подкова отдават почит на подвига на 7-те девойки чрез седем символични гроба - кенотафи, подредени в двора на храма.

В непосредствена близост пък попадаме в турско гробище, но не какво да е, а осеяно с … лечебни камъни.

“Там имаме няколко камъка, които са лековити, а също и едно провирало – разказва местната жителка Севинч Шериф. 

– На турски се казва “Деликликая“. 

Но от по-старите ми баби съм чувала, че трябва да вярваш в лечебната им сила, за да те избавят от болестите. Те са там откакто се помня аз. Казват, че камъните са от времето когато е построена джамията. Но никой не знае с точност дали садокарани отнякъде или са си оттук.“

Всеки от четирите камъка в гробището си има табелка с фигурално обозначение как точно да се възползваме от лечебните им сили. Смята се, че ако се допрем до тях и поемем от живителната им енергия, след време ще оздравеем. Единият камък е за коленете и ставите, другият - за главоболие, има и камък за кръста. А провиралката, известна още като “Дупчения камък“ била универсална! Твърдят, че помага при всички болести, включително и при безплодие. Но има едно условие – да се промушиш през нея три пъти в посока обратна на часовниковата стрелка и по възможност на 6-ти май, когато лечебните свойства на това мистично място, са най-силни.

Снимки Венета Николова


По публикацията работи: Божидар Събев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

АПИ: Шофьорите да тръгват на път с автомобили, готови за зимни условия /Обновена/

321 снегопочистващи машини обработват настилките от републиканската пътна мрежа в районите със снеговалеж за осигуряване на безопасно пътуване. Обработката на настилките продължава. Сняг вали в областите Габрово, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Перник, Русе, София и Стара Загора, както и на проходите „Троянски“, „Шипка“,..

обновено на 11.01.25 в 18:05

Жълт код за обилен снеговалеж обявиха за Кърджали, Хасково и Смолян

Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за десет области за 12 януари. Това показва прогнозата за времето, публикувана на сайта на Националния институт по метеорология и хидрология . Предупреждението е в сила за областите Хасково, Пловдив, Пазарджик, Кърджали, Смолян, Благоевград, София област, София-град, Кюстендил и Перник. Между..

публикувано на 11.01.25 в 17:11

Регионалните екоинспекции са открили 250 незаконни сметища за 3 месеца

Регионалните инспекции по околната среда и водите са установили над 250 незаконни сметища в страната от края на септември миналата година. Повече от половината са почистени след намесата на инспекторите. Сред общините, които активно са взели мерки, са Силистра, Стара Загора и Пловдив. Най-много незаконно замърсени терени има все още на..

публикувано на 11.01.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Снежен циклон обхваща Гърция

Снежен циклон постепенно обхваща и Гърция. След почти есенни температури вчера,от тази нощ те се понижиха в цялата страна с повече от 10 градуса. По високите места в страната вали сняг. До края на деня снежната покривка се очаква да достигне 20 сантиметра. Дъжд и сняг ще вали през целия ден днес и утре в северната част на..

публикувано на 11.01.25 в 11:37

Отбелязваме международния ден на думата "благодаря"

На 11 януари отбелязваме  Ден на думата "благодаря", който има за цел да привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората.  На този ден благодарим на семейството си, на близките си, на колеги и приятели и на всички, които са направили деня ни по-добър и по-ведър. "Благодаря" е повече от дума. "Благодаря" е отношение и..

публикувано на 11.01.25 в 09:40

Полицаи и горски стражари проверяват ловджиите заради зачестили инциденти

В започващия последен уикенд, в който е позволен груповият лов на дива свиня, полицаи и горски стражари ще правят засилени проверки. Причината е високият брой инциденти през изминалия сезон, през който са загинали четирима ловци. Предстоят последните два дни, в които е разрешен груповият лов на дива свиня в България. В тези два дни..

публикувано на 11.01.25 в 09:02

КНСБ: Липсата на трудов договор е сред най-честите нарушения

Работа без трудов договор е сред най-честите нарушения на трудовите и осигурителните права в страната - това сочат получените в КНСБ сигнали за миналата година.  Сред най-засегнатите са в сферата на услугите, ремонтните дейности и ресторантьорството. При започване на работа задължително трябва да се сключи писмен трудов договор,..

публикувано на 11.01.25 в 08:50