Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По проект „Перперикон-дом на богове и хора“

Съкровищата на скалния град на траките светват (видео)

Пътят до местата, където първият римски император получил предсказание за бляскаво бъдеще, ще бъде осветен

| Репортаж
4
Перперикон
Снимка: Георги Аргиров

Едва ли има човек в страната, който да не свързва Кърджали с Перперикон. В годините скалният град на траките се превърна в емблема не само на областния град, но и на региона и фокусира вниманието на туристи от близо и далеч.

Археологически комплекс Перперикон най-големия мегалитен паметник в България е на 18 км от Кърджали. Той се състои от крепост на върха, Акропол;  укрепен Дворец-светилище, както и северно и южно подградие.

Екипът на проф. Николай Овчаров и Регионалния исторически музей вече повече от 20 години проучват пластовете история, оставени през вековете от не една цивилизации.

Така в годините Перперикон се превърна в емблемата на Кърджали и фокус на туризма.


Перперикон


На площ от няколко хиляди квадратни метра са разположени десетки помещения. Сред тях, безспорно, едно от най-впечатляващите е дворецът-светилище. Няма турист, който да подмине дворцовия трон и да пропусне да увековечи в снимка преживяването си от това заредено с енергия място.  Северозападната част на комплекса е заета от монументално помещение, с овална форма, без покрив. В самия център  е изсечен пирамидален постамент, завършващ с величествен кръгъл олтар. Тази зала е била сърцето на прочутото светилище на Дионис-Загрей, в което се извършвали т.нар. прорицания, според свидетелството на Херодот. Тук, според разказа на Светоний, бащата на Октавиан Август получил предсказание за бъдещето на своя син. Авторът разказва, че когато жрецът излял виното върху горящия огън, пламъкът се издигнал толкова високо,  колкото, когато преди векове в светилището е бил Александър Велики, сочи информацията в страницата на Регионалния исторически музей в Кърджали.

През последните години бяха проучени значителни части от крепостта на върха - Акропола. Особено монументална е Южната порта, която е изсечена в монолитната скала. Не може да бъде пропусната ранно-християнската църква, построена върху езически храм. Разходката по изсечената в скалите улица, с елегантна колонада, водеща до т.нар. Малък дворец събужда въображението на туриста.

Впечатляващо съоръжение е Цитаделата. Най-ранната еднокорабна църква, с елегантни пропорции и изящен каменен амвон се свързва с мисията на епископ Никита  Ремесиански, наложил християнството в Родопите.

Крепостта запазва своята важност и през Средновековието.


Перперикон


През 1339 г. в писмо на Вселенския патриарх Перперикон е означен като център на епископия със значителни възможности.

Ако се заслуша човек със сърцето си, може би даже ще чуе епичните битки при падането на Перперикон при турското нашествие.

След него крепостта вероятно запазва още известно време своите функции, а населението от околните села е християнско до  средата на ХVІІ в. и изпълнява задължения по опазването на прохода по реката.

В годините паметникът се развива. Община Кърджали го стопанисва. Един от последните проекти, по които се работи и предстои приключването му е „Перперикон – дом на богове и хора“. Неговото приключване предстои скоро. „Това е доста мащабен проект на стойност почти 10 млн. лв., който е стартирал през месец ноември 2020 г. и трябва да приключи през юли тази година“, съобщи заместник-кметът Даниел Делчев. Дейностите се изпълняват на три етапа. В различните етапи са изпълнени дейности по реставрация и консервация на сгради от археологическия комплекс, изграждане на пасарелки и разгледни площадки, както и цялостна социализация на паметника. В последния етап е предвидено монтиране на осветление и видеонаблюдение на археологическия комплекс. Като недвижима културна ценност с национално значение, всички дейности, които се по паметника се съгласуват с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Ресми Мурад

Ресми Мурад: Ерол Мюмюн е изключен от Движението

Кметът на Кърджали Ерол Мюмюн, а и други привърженици на ДПС - Ново начало, са изключени от партията на заседание на Областния съвет днес, каза Ресми Мурад, областен лидер на формацията на Движението около Ахмед Доган пред Радио Кърджали. Припомняме, че снощи от ДПС - Ново начало съобщиха, че са изключени 12 души, като сред тях са бившият кмет на..

публикувано на 14.11.24 в 18:54
зимни гуми

Опашки пред пунктовете за смяна на гуми, ден преди да започнат да ни глобяват/ВИДЕО/

Опашки се извиха пред един от най-натоварените пунктове за смяна на гуми в Кърджали, ден преди да започнат да глобяват за несменени гуми с подходящи за зимния сезон. По стара нашенска традиция, повечето хора чакат наистина последния момент, за да сменят гумите. Важно е и да се следи за това на колко години са зимните гуми. Ако са на..

публикувано на 14.11.24 в 17:49

300 млн. евро за проекти за обществени поръчки в областта на отбраната одобри EK

В опит да засили отбранителната готовност на държавите членки на Европейския съюз, ЕК съобщи, че е одобрила по 60 милиона евро за пет проекта, всеки от които е за подпомагане на по-ефикасни обществени поръчки в областта на отбраната. Цялата сума възлиза на общо 300 милиона евро финансиране по линия на Подсилване на европейската отбранителна индустрия..

публикувано на 14.11.24 в 16:58

Четири са вече делата в КС по жалби с искане за частично или пълно касиране на вота

Конституционният съд образува още две дела, свързани с изборите на 27 октомври. Така делата по жалби с искане за частично или пълно касиране на вота за 51-во Народно събрание вече са четири.  Срокът за обжалване на изборните резултати изтича в 17:00 часа. Тази сутрин, малко преди клетвата като конституционни съдии да положат назначените от..

публикувано на 14.11.24 в 16:54
снимката е илюстративна

БДЖ удължи маршрута на влаковете в района на Момчилград след настояване на общината

БДЖ удължи маршрута на влаковете в района на Момчилград след настояване от общината. Крайната гара, до която ще пътуват влаковете през 2025 г. ще бъде Подкова. Уверението е на управителя на "БДЖ - Пътнически превози" инж. Венцислав Славков. В свое писмо до кмета на община Момчилград и до председателя на Общинския съвет той уведомява, че представляваната..

публикувано на 14.11.24 в 15:15

МТСП: Към момента няма окончателен вариант за промени в Кодекса на труда за определяне на минималната работна заплата

Oт Mинистерството на труда и социалната политика заявиха пред БНР, че към момента няма окончателен вариант за промени в Кодекса на труда, с които да се въведе нов механизъм за определяне на минималната работна заплата. Разпратените до бизнеса и синдикатите текстове от ведомството имат за цел да бъде насърчен социалният диалог, така че националното..

публикувано на 14.11.24 в 14:45
Кирил Петков

Петков обвини Борисов, че цялата държава е в това състояние, заради неспособността му да се откаже от Делян Пеевски

В публикация във Facebook съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков обвинява лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че "цялата държава е в ступор - без работещ парламент и без редовно правителство", заради неспособността на Борисов да се откаже от Делян Пеевски. "Ако не се скъса тази връзка веднъж завинаги, бъдещето ще става все по-лошо", пише Петков. Според него..

публикувано на 14.11.24 в 13:58