Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По проект „Перперикон-дом на богове и хора“

Съкровищата на скалния град на траките светват (видео)

Пътят до местата, където първият римски император получил предсказание за бляскаво бъдеще, ще бъде осветен

| Репортаж
4
Перперикон
Снимка: Георги Аргиров

Едва ли има човек в страната, който да не свързва Кърджали с Перперикон. В годините скалният град на траките се превърна в емблема не само на областния град, но и на региона и фокусира вниманието на туристи от близо и далеч.

Археологически комплекс Перперикон най-големия мегалитен паметник в България е на 18 км от Кърджали. Той се състои от крепост на върха, Акропол;  укрепен Дворец-светилище, както и северно и южно подградие.

Екипът на проф. Николай Овчаров и Регионалния исторически музей вече повече от 20 години проучват пластовете история, оставени през вековете от не една цивилизации.

Така в годините Перперикон се превърна в емблемата на Кърджали и фокус на туризма.


Перперикон


На площ от няколко хиляди квадратни метра са разположени десетки помещения. Сред тях, безспорно, едно от най-впечатляващите е дворецът-светилище. Няма турист, който да подмине дворцовия трон и да пропусне да увековечи в снимка преживяването си от това заредено с енергия място.  Северозападната част на комплекса е заета от монументално помещение, с овална форма, без покрив. В самия център  е изсечен пирамидален постамент, завършващ с величествен кръгъл олтар. Тази зала е била сърцето на прочутото светилище на Дионис-Загрей, в което се извършвали т.нар. прорицания, според свидетелството на Херодот. Тук, според разказа на Светоний, бащата на Октавиан Август получил предсказание за бъдещето на своя син. Авторът разказва, че когато жрецът излял виното върху горящия огън, пламъкът се издигнал толкова високо,  колкото, когато преди векове в светилището е бил Александър Велики, сочи информацията в страницата на Регионалния исторически музей в Кърджали.

През последните години бяха проучени значителни части от крепостта на върха - Акропола. Особено монументална е Южната порта, която е изсечена в монолитната скала. Не може да бъде пропусната ранно-християнската църква, построена върху езически храм. Разходката по изсечената в скалите улица, с елегантна колонада, водеща до т.нар. Малък дворец събужда въображението на туриста.

Впечатляващо съоръжение е Цитаделата. Най-ранната еднокорабна църква, с елегантни пропорции и изящен каменен амвон се свързва с мисията на епископ Никита  Ремесиански, наложил християнството в Родопите.

Крепостта запазва своята важност и през Средновековието.


Перперикон


През 1339 г. в писмо на Вселенския патриарх Перперикон е означен като център на епископия със значителни възможности.

Ако се заслуша човек със сърцето си, може би даже ще чуе епичните битки при падането на Перперикон при турското нашествие.

След него крепостта вероятно запазва още известно време своите функции, а населението от околните села е християнско до  средата на ХVІІ в. и изпълнява задължения по опазването на прохода по реката.

В годините паметникът се развива. Община Кърджали го стопанисва. Един от последните проекти, по които се работи и предстои приключването му е „Перперикон – дом на богове и хора“. Неговото приключване предстои скоро. „Това е доста мащабен проект на стойност почти 10 млн. лв., който е стартирал през месец ноември 2020 г. и трябва да приключи през юли тази година“, съобщи заместник-кметът Даниел Делчев. Дейностите се изпълняват на три етапа. В различните етапи са изпълнени дейности по реставрация и консервация на сгради от археологическия комплекс, изграждане на пасарелки и разгледни площадки, както и цялостна социализация на паметника. В последния етап е предвидено монтиране на осветление и видеонаблюдение на археологическия комплекс. Като недвижима културна ценност с национално значение, всички дейности, които се по паметника се съгласуват с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Депутатите приеха промени в Закона за движение по пътищата

След поредните смъртни случаи на пътя, депутатите спешно прекрояват Закона за движение по пътищата. Основните акценти в предложенията са кметовете на общини да могат също да осъществяват контрола по пътищата, да се ползват общинските камери за това. Приета е средната скорост, която да бъде измервана от камерите на ТОЛ-системата. 17-годишните ще могат..

публикувано на 11.04.25 в 15:41

Карта на АПИ показва най-опасните пътища в страната

На интернет страницата на Агенция "Пътна инфраструктура" – www.api.bg ,  е публикувана карта на участъците с концентрация на пътно-транспортни произшествия.  Публикуван е и План за действие за обезопасяване на отсечките, който ще се актуализира ежеседмично. Картата и планът са публикувани в специално създадената секция "Пътни участъци с повишен риск",..

публикувано на 11.04.25 в 14:46

Блъснаха пешеходка на зебра в Кърджали

71-годишна жена е била блъсната на пешеходна пътека в района на централната поща в Кърджали.  От Областната дирекция на МВР в Кърджали съобщиха, че сигналът за произшествието е подаден около 11:30 часа днес. Пострадалата е с фрактура на ръката и е транспортирана в болница за оказване на медицинска помощ. На място са извършени оглед и..

публикувано на 11.04.25 в 13:51

Кърджали е домакин на 10 Научна ученическа историческа конференция

Започва юбилейната 10-та Научна ученическа историческа конференция, организирана от СУ „Петко Рачов Славейков“. Стартът ще бъде даден тази вечер в Дома на културата в Кърджали. Тази година във форума участват рекорден брой ученици – 160 и 57 преподаватели. „Това вероятна се дължи на двете теми, които предложихме и които се..

публикувано на 11.04.25 в 13:14

Опасна шахта притеснява жители на "Възрожденци"

Слушатели на Радио Кърджали сигнализираха за отворена шахта на улица „Райна Княгиня“ в кв. "Възрожденци" в Кърджали, която представлява сериозна опасност за пешеходци и автомобили. По думите на очевидци, шахтата е незатворена от няколко дни, а около нея са поставени дъска и гума, за да се предупредят минувачите за опасността. Въпреки това, мястото..

публикувано на 11.04.25 в 12:54

Канят с баница доброволци за почистване на яз. „Студен кладенец“

С баница ще посрещнат доброволците, които в събота, 12 април, се включат в акцията по почистване на брега и водите на язовир „Студен кладенец“ край село Гняздово. „След 10 часа се събираме на брега под село Гняздово, официално се води зона за къпане Гняздово. Сред кърджалийци е по-известна като залива на Калоянци, там, където се събират..

публикувано на 11.04.25 в 12:51
снимката е илюстративна

Глоба до 500 000 лв. заплашва сметището в Кърджали

Глоба до 500 000 лв. може да бъде наложена на Регионалния център за управление на отпадъци - Кърджали заради неизпълнение на предписание на Регионалната инспекция по околната среда и водите след неспазване на комплексното разрешително.  Това каза директорът на екоинспекцията Мариана Вълчева:  "При една от проверките на Регионален център за управление..

публикувано на 11.04.25 в 11:00