Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Великден е онзи ден, който осмисля живота не само тук, но и след смъртта, каза художникът Хари Атанасов

4
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща - "Сладки сънища" - акрил върху платно


Малък празник на изкуството създадоха художниците на Кърджали вчера. Върху светлината на Възкресение и победата над смъртта акцентира Великденската изложба, представена вчера в Керимовата къща. Представени са 37 платна на 18 художници, сред които и дебютантът Ивайло Атанасов с картината "Сладки сънища" - живопис, акрилна техника върху платно. Тя бе посрещната радушно от посетители и колеги, които оцениха високо реалистичния стил, наситените цветове и детайлите в творбата

Художникът и галеристът Пенка Атанасова откри изложбата, като подчерта, че художниците, които представят, са утвърдени, а сега за пръв път заедно с тях се представя и Ивайло Атанасов. Ние предаваме щафетата по този начин, на младите хора. Освен, че дебютантът е възпитаник на СУ "Владимир Димитров-Майстора", редица са художниците от Дружеството, завършили училището - Мая Мечева, Христо Габеров, Есин Салим и Десислава Емилиянова. Надявам се повече възпитаници на училището да идват и да поемат щафетата, каза Атанасова.
Ивайло Атанасов преди години представи своя изложба с художествена фотография, допълни Пенка Атанасова. 

Зам.-кметът на община Кърджали Веселина Тихомирова даде висока оценка за експозицията: "отново успявате да ни изненадате. Творбите са богати и красиви". Тя пожела успех на дебютанта и също подчерта, че е възпитаник на училището по изкуства в Кърджали и "това е повод да се гордеем, че имаме такава школа".
Веселина Тихомирова пожела Великден да бъде споделен и светъл празник за всички.

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни
творби от утвърдени имена, класици, както и нови дарования. Искам да пожелая много успех на изложбата и много закупени картини"
Никола Чанев пожела успех на изложбата и светли великденски празници, изпълнени с мир и любов.
Прави чест на кърджалийските художници всяка година да почитаме Великден в традиционна изложба, каза художникът Хари Атанасов и обясни как самият той е станал вярващ, докато изучава изобразително изкуство и осмисля Библията: "Вярвам, че донасяме от нашата вътрешна радост и настроение, което предусещане за празника го показваме и в творбите, в картините. Аз си спомням покрай този празник как преди много години повярвах в Исус Христос. ....бях атеист, обаче като студент във Великотърновския университет по история на изкуството изучавахме старите майстори. По онова време техните картини бяха със съдържание, което е библейско. И се чудих много. Има ли някъде материал, откъдето да разбера какво всъщност изобразяват тези картини? Защото изучаваме плащаниците, изучаваме дрехите, композицията, обаче нямахме описание на историята и тогава намерих една много стара книгаЗнаете коя е тя, в една антикварна книжарница и започнах да я изучавам и видях, че всъщност историята с Юда е написана в 2-3 реда само. А художниците са нарисували толкова много неща около тази история. За тайната вечеря да не говоримВеронезе има 7 метра - голяма картина със стотици фигури вътре. Но там е споменато в писанието само в една глава. Но си извадих изводът, че въпреки кратките текстове те са наситени с огромно, дълбоко съдържание и особено за Възкресението на Христос. 
Всичко това ни прави да разсъждаваме много около факта на Възкресението, защото ако то не е реален факт, това променя коренно борбата срещу смъртта и срещу греха. А Библията казва, че Христос е победил смъртта и подарява тази победа на всички нас. Затова ние казваме - "Великден".
Иначе какво му е великото на този ден, ако ние не си спомним за великото събитие, което осмисля живота не само тук, но и след смъртта. В това има голяма надежда и когато рисуваме, когато празнуваме идването на пролетта казваме - "ето и Великден наближава". Добре е да не подминем това и да видим дълбочината на надеждата, която се крие зад тази фраза".
Изложбата продължава до 26 май. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Даян Шаер за пътя си от книгата до белия лист

Кърджалийци се срещнаха с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер по инициатива на Спортно-интелектуален клуб "Ахридос" в приятелска атмосфера и наситен на емоции следобед. Председателят на клуба Елена Топалова даде начало на събитието, к ато обясни, защо в неговия надслов доминира любовта. Литераторката на клуба прочете..

публикувано на 09.04.25 в 12:45
салами колбаси месо

Бойко Синапов: Ядем колбаси със замразено вносно месо

Цената на агнешкото месо не би трябвало да надхвърля 24 лева в търговската мрежа , каза за радио Кърджали Бойко Синапов. В момента, по думите му се внася замразено новозеландско месо и се предлага за българско. Това е куриозна ситуация и пореден шамар за нас, казва председателят на "Обединени български животновъди".  Голяма част от..

публикувано на 09.04.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Кметът на Перперек: В махала Дар дере не плащат такса смет затова тънат в боклуци

Причината да не се извозва боклука от махала Дар дере в кърджалийското село Перперек е, че живеещите там не плащат такса смет. Това обясни кметът Халил Бекир. По думите му повечето от къщите са незаконно построени. Имало и предположение, че някои хора, в нарушение на правилата, се прикачали и към електропреносната мрежа през къщите на съседите..

публикувано на 08.04.25 в 00:10
Един от красивите мостове над Лоара в град Блоа

Франция, мон амур! Еп.48

В епизод 48 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя, след дълга обиколка из долината на Лоара, последния департамент в регион Център Вал дьо Лоар, а именно Лоар е Шер. Ще чуете: Откъде идва името на департамента? Коя песен допринася за известността на департамента във Франция? Кои са..

публикувано на 06.04.25 в 18:10

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това ще ви разкажа как премина срещата на ценителите на словото с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер.  А Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на..

публикувано на 06.04.25 в 17:52

В Бургас ще се проведе трето издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“

През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..

публикувано на 05.04.25 в 15:50

Лазарки отново ще огласят кв. „Гледка“ с песни за здраве и благоденствие

И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..

публикувано на 05.04.25 в 15:05