Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани

5
Стената на родолюбието в село Гугутка, Ивайловградско
Снимка: Данчо Йорданов

Ивайловградското село Гугутка вече има Стена на родолюбието и първите си двама почетни граждани. Това са хирургът проф. д-р Георги Паскалев и общественикът и писател Георги Петков, автор на „Кървавата 1913 година“, в която са описана историята на селото и трагичните събития през 1913-та, когато Гугутка е ограбено и опожарено до основи от османски башибозук, а мирните му жители - жестоко избити.
Проф. Паскалев, който е и бивш ректор на Медицинския университет в Пловдив, получи званието лично, а почетната титла за писателя Георги Петков, който почина наскоро, бе приета от дъщерите му. Една от тях - художничката Ваня Петкова, дари на кмета Анка Юлиянова картина на църквата „Свети Йоан Благослов“ в селото. 
"Получавал съм много награди, но тази ми е най-близка до сърцето ми, защото я получавам от мили хора, които виждам, че се радват на това, което подаряват. Не е протоколно", каза след получаването на званието проф. д-р Паскалев. Той уточни, че никога не е крил, че е от Гугутка: "Исках дса го има на картата, но в ония географски карти го нямаше отразено. И като студент, и като преподавател винаги съм казвал, че съм от Гугутка. Много хора го знаят... Когато дават някой репортаж или филма за Гугутка, или книгата на Гошо Петков, обаждат ми се хора, които не познавам - бивши студенти, лекари, да ми кажат - проф. Паскалев, дават филма за Гугутка, да гледаш. Успяхме да се наложим и да покажем, че хората от Гугутка са образовани хора, хора с ум и талант. Гошо Петков проби пръв - той направи селото известно в цяла България", разказа професор Георги Паскалев. Той е категоричен, че гугутчани са хора, готови да помогнат безвъзмездно и благородно: "Хора на честта са. Няма да ви излъжат, няма да ви измамят."
Стената на родолюбието носи мотото „Вярата и знанието са силата и духа на Гугутка“. На нея са изобразени патриархът на българската литература Иван Вазов, двамата свети равноапостоли Кирил и Методий и революционерът-поет Христо Ботев. До портретите са изрисувани сградите на първото светско училище в селото, направени по рисунки на учителя Петко Кацаров от казанлъшкото село Турия, племенник на Чудомир, директор на школото от 1934 г. Стената е подготвена от Русин Касабов и изрисувана от художника Стойко Гъгъмов. Тя е изградена по идея и със спомоществователството на проф. д-р Георги Паскалев. 
На тържеството за откриването ѝ по време на църковния празник на светите братя Кирил и Методий присъстваха и официални гости - председателят на Общински съвет в Ивайловград Богдана Богданова и заместник-кметовете на Община Ивайловград Светла Моллова и Кръстю Делииванов.
Паралелно с идеята за стената се развива и идеята да бъдат отличени двамата видни гугутчани, спомня си Станка Везирова от Инициативния комитет в селото.
"Идеята да направим почетни граждани Георги Паскалев и Георги Петков дойде спонтанно. Защото това са хора, които прославят Гугутка и ние сме възхитени от тях и винаги с уважение сме се отнасяли", разказа  Станка Везирова. Тя припомни как е получила оригиналите на рисунките на старото училище в селото от първия учител, претворени на стената на родолюбието и които и досега пази в дома си. И с доза радост коментира, че с обновения площад, на който се намира паметника на загиналите в смутната 1913 г. и новата Стена на родолюбието, селото вече става известно: "Даже вече от съседните села идват в Гугутка семейно и си правят снимки хората. Нашият площад вече се обнови."
 И още за празника и за бъдещето - от Райна Делимоллова, също член на Инициативния комитет за изграждането на стената на родолюбието в ивайловградското село Гугутка
Освен да продължат традицията да пазят паметта на селото и да отличават и други значими съселяни, в Гугутка вече обмислят нова идея - да възстановят, отново с подкрепата на проф. д-р Георги Паскалев камбанарията на църквата "Св. Йоан Богослов", построена през 1838 г. и изиграла важна роля в историята на селото. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

СУ „Йордан Йовков“ – Кърджали изпраща своите абитуриенти на 24 май

С тържествена церемония на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали ще изпрати своите дванадесетокласници. По този повод директорът на училището – г-жа Людмила Чаушева, разказа за празничната програма, атмосферата в училището и специалните послания към зрелостниците. „По традиция СУ ‘Йордан Йовков’..

публикувано на 23.05.25 в 11:05

Английският отново най-желан за матура в Кърджалийско

На 23 май дванадесетокласниците в цялата страна полагат втория задължителен държавен зрелостен изпит. В област Кърджали изпитният ден започна в 08:30 часа и премина без сериозни затруднения. „Безпроблемно стартира и вторият зрелостен изпит на територията на областта.“ – съобщи началникът на Регионалното управление на образованието в Кърджали, г-жа..

публикувано на 23.05.25 в 10:46

Показват как се приготвя домашна трахана на Фармфеста в Момчилград

Теменужка Матева от Плевун , която възражда традицията на траханата у нас ще участва във втория ден на фермерския пазар "Фармфест" в Момчилград. Тя ще покаже как се прави трахана и сушени домати по българска рецепта. За смисъла на тези изложения и защо в миналото не е имало глутенова непоносимост , разговарях със самата нея. "Ще участвам с..

публикувано на 22.05.25 в 15:12
Снимката е илюстративна

5 рокли, една вечер и цяла нова епоха

В навечерието на най-вълнуващата седмица за зрелостниците – седмицата на баловете – разговаряме с абитуриентката Есиен Гюрсес от СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали. Тя разказва за емоциите около абитуриентския бал, предизвикателствата при подготовката и големите планове след дипломирането. 5 рокли за 5 събития: подготовката започва..

публикувано на 21.05.25 в 14:48

Вечер с танцуващия с думи Николай Милчев в Момчилград

На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..

публикувано на 20.05.25 в 14:02
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10