Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Педиатърът д-р Димов: Най-уязвими при коклюш са кърмачетата, ваксината е важна

Имунизацията не предотвратява заболяването, но гарантира по-лекото му протичане

2
д-р Димитър Димов

Спад в заболеваемостта от остри респираторни заболявания наблюдава в последните дни педиатърът д-р Димитър Димов. Това не е изненадващо за края на зимния сезон и пролетта. Няма ръст и на заболеваемостта от коклюш, посочи още в ефира на Радио Кърджали специалистът с дългогодишна практика. 
За съжаление в началния стадий коклюшът не се отличава от другите респираторни инфекции. Той си върви с една кашлица, с хрема, възможно повишаване на температурата, заради което е доста трудно да бъде отличен от другите респираторни инфекции. И това е неприятното, защото един пациент, болен от коклюш е заразоносител и докато се постави неговата диагноза, той може да направи доста контакти и да зарази доста хора около себе си", коментира д-р Димов. Изключително важно е деца с хрема, с кашлица да не се допускат в детските колективи - в забавачката или в училище, а да бъдат насочени към лекар, подчерта специалистът. Това ще спомогне да се пресече разпространението на заболяването.
Ако болният е с кашлица повече от две седмици и няма ефект от провеждано симптоматично лечение, тогава задължително трябва да се направи изследване за коклюш, препоръчва лекарят. В по-късната фаза се развива и типичната за заболяването картина на пристъпна кашлица с отделяне на оскъден секрет в края на пристъпа, даже до повръщане, посочи той част от симптоматиката, която трябва да „светне червената лампа“ за задължителна консултация. При съмнения за бактериална инфекция, дори да не е сигурно, че е коклюш, е добре да се направи изследване – кръвна картина, „защото започването и провеждането на антибиотично лечение в катаралния период при коклюша намалява възможността от усложнения и съкращава времето на боледуване, т.е. антибиотичното лечение в първоначалния етап има своя положителен ефект“, коментира д-р Димов.
По отношение ускоряването на предстояща след около година реимунизация на дете, педиатърът изрази личното си мнение, че не е необходимо. „Никъде не съм срещал препоръки да се избързва с реимунизацията“, допълни още той. Трябва да се знае, че имунизацията срещу коклюш не предотвратява заболяването. Тя може да облекчи протичането на заболяването, а не да предотврати самото заболяване. Така че дори и да си поставите реимунизацията по-рано, това няма да ви предпази от възможността да се разболеете. Не намирам голяма логика в това да се избързва с една година, ако предишните имунизации на детето са направени по календар“, аргументира се д-р Димов. Заболяването е опасно за малките бебета, чиито майки не са боледували и които още не са имунизирани. Затова сега се предприема изтегляне по-рано на ваксинирането с комбинираната ваксина, включително срещу коклюш, защото кърмачетата са най-уязвимата групаТези, които са пропуснали по някаква причина да си поставят ваксината или реимунизацията, да го направят, защото рисковете не са малки“, категоричен беше д-р Димов. Той допълни и че хора, които имат някакви хронични болести не е лошо също да се имунизират, „защото рисковете от една такава инфекция биха били също високи“.
Най-добрата превенция е да се избягват контакти, както и всички добре познати ни вече от ковид пандемията хигиенни превантивни мерки. 
Повече можете да чуете н прекачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как да постъпим, ако намерим паднало птиче? Експертни съвети от РИОСВ – Хасково

През летните месеци улиците и дворовете в населените места често стават сцена на първите, плахи стъпки на новото поколение птици към самостоятелния живот. Това предизвиква съчувствие у много хора, които, виждайки паднало птиче, веднага искат да го спасят. Но добрите намерения не винаги водят до правилни действия. Какво наистина е..

публикувано на 23.07.25 в 17:16

Тони Димитрова към кърджалийци: Нека да вярваме - в себе си и в доброто

„Когато има химия – става магия“, каза певицата Тони Димитрова след концерта, с който  докосна сърцата на своите почитатели в Кърджали.  Обичаната българска изпълнителка покори сцената на парк „Арпезос Север“  и остави след себе си топлина, емоция и вдъхновение. Макар родена край морето, тя се чувства прекрасно в Родопите – и не крие това...

публикувано на 23.07.25 в 13:55

Експертно мнение: И камъче може да е фатално за водач на тротинетка

Депутатите приеха някои промени в Закона за движение по пътищата , но не и всички след 9 часа дебати. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите..

публикувано на 23.07.25 в 12:51

Временно облекчение за трафика в Кърджали: Регулировчици и нова организация на движението предлагат от "Възраждане"

   „В момента да се придвижиш в града, трябва да тръгнеш поне 40 минути по-рано. Докато нямаме летящи коли, трябва да чакаме решения от институциите,“ каза в ефира на Радио Кърджали общинският съветник от ПП "Възраждане"  Георги Дяков. През последните години Кърджали се утвърждава като един от най-натоварените транзитни пунктове в..

обновено на 23.07.25 в 09:10

Ивелин Михайлов: Делян Пеевски унищожи тютюнопроизводството в България

Председателят на партия Величие Ивелин Михайлов, прогнозира, че отиваме на нови предсрочни избори, като се позовава на казаното от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че може би е време политическите партии отново да се преброят. Той не изключи възможността на някои от следващите вотове на МЕЧ или "Да, България" - "Продължаваме промяната"..

публикувано на 18.07.25 в 10:40

Голям интерес към безплатната подмяна на отоплението в Кърджали – кампанията продължава

Община Кърджали предлага на жителите възможност за безплатна подмяна на отоплителните уреди на дърва и въглища с по-екологични и икономични решения. Проектът цели да подобри качеството на въздуха и да намали разходите за отопление на домакинствата. „Абсолютно всичко е безплатно – от подаването на заявлението, през огледа на място, до монтажа на..

публикувано на 17.07.25 в 13:40

България тества нови сортове тютюн, устойчиви на климатични промени

Националната асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 в България, в партньорство с международни организации, стартира експериментален проект за отглеждане на нови за страната сортове едролистен тютюн. Инициативата цели да се адаптира тютюнопроизводството към климатичните промени и да осигури по-добра икономическа устойчивост за сектора. В интервю за..

публикувано на 16.07.25 в 12:05