Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писателката Мира Нико и баритонът Руси Ников за романите, операта, сцената и живота

Мира Нико и Руси Ников
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

30 години след първите си изяви на сцената на Дома на културата в Кърджали оперният певец Руси Ников отново пя в родния си град. Баритонът, участвал в над 4700 спектакли и концерти по целия свят, докосна с гласа и песните си публиката по време на представянето на книгата "Ерата на Шестото слънце" на писателката Мира Нико в дните на фестивала "Сцени на Арда".

Двамата са семеен и творчески тандем. Живеят и работят в австрийското градче Баден, на 20 км от Виена. В България бяха заради излизането на втория роман на Мира Нико "Отвъд честта и чувствата".

а мен беше много вълнуващо, защото не бях влизал в тази зала 30 години и по-рано ми се струваше много голяма и внушителна. Днес ми се видя една много малка заличка, но въпреки това много китна, с много хубава акустика и много сантимент. Много беше вълнуващо, защото си спомням преди 30 години с Радост Попова, лека ѝ пръст, имахме една група "Ахрида" и със Снежана Полихронова. Ние бяхме млади деца, ученици, обичахме да пеем, да свирим и единствената възможност беше политическата песен, но нашите политически песни бяха много социални по-скоро, отколкото политически - с текстовете и музиката на Радост Попова", върна годините назад Руси Ников.

"Трамплинът" е група "Ахрида", а кариерата му тръгва още в трети курс в Консерваторията, когато, още учейки, започва и да пее в Бургаската опера, и продължава у нас и по света. От 1998 година е в Австрия по покана на оперен театър там. След година работа на договор, става  артист на свободна практика в течение на 24 години. От една година е назначен отново в същия театър, където някога е започнал. 

Бил е на всички континенти, пял е в повече от 16 страни. Догодина ще отбележи 30 години на сцената и една от идеите и Кърджали да бъде включен в юбилейните му концерти: "С Мариана Ликова, директорката на Дома на културата, вече говорихме за един голям концерт с голям оркестър или даже на открито в Кърджали - за Деня на Кърджали например. Ще доведа оркестър. Имам много добър приятел, Сунай Муратов, който е директор на операта в Анкара, диригент, който ще дойде, ако го поканят, може да вземем оркестъра например на Старозагорската или на Пловдивската опера. Имаме контакти, така че ще стана нещо много интересно", прогнозира Руси Ников

От страните по света най-трайни и любими спомени са му оставили Мексико, където е почетен гражданин на два града - Леон и Тепик, Япония, Корея, Египет и Австрия, разбира се. На много от турнетата е придружаван от съпругата си, която черпи вдъхновение за своите романи от тези далечни дестинации.

Така идеята за роман за Мексико "Ерата на Шестото слънце" се ражда по време на 40-дневно турне там. Книгата е провокирана от мъдростта на толтеките. А вторият роман "Отвъд честта и чувствата" е свързан и посветен на Япония.

"Моето творчество е отдадено на изследването на чужди култури и аз може би придобих някакъв непредубеден стил да навлизам в чуждите култури без предразсъдъци, да ги изследвам, да ги заобичвам, после да го изоставя по някакъв философски начин. Да дестилирам най-същественото от тях, от тяхната мъдрост, тяхната култура - всичко, което би могло да донесе полза на хората. И да направя един опит за роман еликсир", разказва Мира Нико.

Тя уточнява, че "всеки роман е като човек, има си характер, понякога е послушен, понякога е вироглав, тоест писателят винаги е поставен пред интересни инспирации, предизвикателства". Понякога писането е свързано с много и денонощен труд и не винаги музата помага. Още повече, когато писателят е семеен човек, има деца и провокациите във всекидневния живот нямат край, казва с усмивка Мира Нико. Такова предизвикателство е бил и компютърният вирус, който "изял" 400 страници от ръкописа на романа за Япония. "Трябваше да започна съвсем наново, което пък означава, че може би не е бил точният момент да излезе точно това, което съм написала и наистина писах съвършено различен сюжет", спомня си Мира.

За нея "Отвъд честта и чувствата" е много специален роман, който на пръв поглед е посветен на Япония, японците, тяхната култура, проблематика, взаимоотношения и традиция. Разказва за древен меч, за неговата загуба от семейството, което го притежава, за смяната на различни собственици, търсенето му и връщането му на законния му притежател.

"На пръв поглед е за Япония, но който го прочете, ще види, че аз съм се задълбочила като с един макро обектив, с който се вглеждам надълбоко в човешката психология и чувства, защото човешкото навсякъде е едно и също. Без значение дали сме в Япония, в Мексико, в България. Манталитетите са различни култури, те са различни, но човешкото в нас е много общо", обяснява Мира Нико. Тя уточнява, че японците са хора на честта, но стават все по-отворени към света.

Мира и Руси Никови споделят факта, че българите в чужбина "сме нито рак, нито риба. Много често тук сме хора, които са "избягали" от България, а там сме чужденци, които не са винаги желани. А най-интересното е при мен в моята професия и в нейната - на Мира, че ние каквото и да правим, ние популяризираме България, ние представяме България и сме горди с нея", казва Руси Ников.

В прикачения звуков файл може да чуете целия разговор с Мира Нико и Руси Ников



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57

Данаил Добрев: Коромораните изяждат по 3 кг. риба на ден, лишават риболовците от хобито им

Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..

публикувано на 11.04.25 в 13:51
Лидия Кирилова

"Когато Родопите са били архипелаг..." разказва за растенията през палеогена

Регионалният исторически музей в Кърджали ще отбележи Деня на Земята с лекция на известния учен палеоботаник доц. Владимир Бозуков, посветена на растителността на Източните Родопи по времето на палеогена. Темата е "Когато Родопите са били архипелаг и след това", а времемият отрязък, който ще бъде разгледан - от 55 милиона години до 5 милиона години..

публикувано на 10.04.25 в 13:52

Никола Чанев: Сега над 400 милиона са разходите за гражданите и бизнеса от превалутиране в евро

Искрено вярвам, че приемането на еврото ще се случи на 1 януари 2026-а.Още с подписването на договора за присъединяване към Европейския съюз България е поела този ангажимент, каза Никола Чанев пред Радио Кърджали. Ние не трябва да се притесняваме от това, подчерта той. В ефира на Радио Кърджали икономистът, който е и областен управител, обясни как ще..

публикувано на 09.04.25 в 10:34

Смолян се възстановява след интензивния снеговалеж, пътищата са отворени

Обстановката в Смолян е нормализирана, електричеството е възстановено, премахнати са и ограниченията за движение. Това каза в ефира на Радио Кърджали заместник-областният управител Андриян Петров. „Вчера картината беше коренно различна. Повече от 14 часа не спря да вали силен сняг в цялата Смолянска област, което доведе до редица проблеми...

публикувано на 08.04.25 в 10:15
Росица Средкова

Повечето от децата, отпадащи от училище, са от уязвимите групи

Според официалните данни ситуацията с отпадналите от образователната система деца се подобрява. Според статистиката непосещаващите училище и детска градина подлежащи на задължително обучение деца у нас са около 11 процента при 8 на сто средно за Европейския съюз. Реалността обаче сочи обратното, че ситуацията е тревожна. Това коментира в ефира..

публикувано на 07.04.25 в 19:22