Стотици жители и гости на кирковското село Шумнатица се стекоха на селския мегдан на 1 юни за Празника на качамака. Той се превърна в традиция и жители и гости на селото за поредна година се събраха, "за да почетат зърнената култура, дошла по нашите земи от далечно Мексико и превърнала се не само в основен земеделски продукт за българина, но и в запазена марка на Кирковския регион".
Празникът започна с шествие от римския мост в центъра на селото към трибуната, поведено от кмета на общината Шинаси Сюлейман, кмета на с. Шумнатица Ваньо Трендафилов, народния певец Николай Славеев и гайдарски оркестър „Войводите“.
Още от ранни зори работеше и първата възстановена воденица в селото. Там любопитните можеха да видят как точно царевичните зърна се превръщат в брашното, от което се приготвя вкусния качамак. Мелничарят Венцислав Ханков показа процеса на мелене. Той разкри, че за хубавия качамак е нужно по-ситно смляно брашно. От рано сутринта туристи бяха дошли специално в Шумнатица, за да видят атракцията, правеха си снимки и споделяха в социалните мрежи.
Местната майсторка на качамака Шинка Пехливанова, която е родом от съседното село Априлци, но вече от 45 години живее в Шумнатица, разкри тайните за приготвянето на родопската вкусотия. Майсторлъкът имала по наследство от дядо си Юсеин, бащата на майка ѝ, който правел най-вкусния качамак в околността.
„Слагаш водата в тенджерата. Като заври, слагаш брашно. Подравняваш. Правиш дупки с точилката. Седем или девет дупки правиш. Така е по традиция. И в дупките слагаш сол. Трябва да прецениш колко сол да сложиш. После, като заври, две-три минути трябва да ври с дупките. Пробваш водата. Като започне водата да става малко гъста, сваляш тенджерата. Почваш да бъркаш с точилката. Напитяваш (правиш като питка, б.а.) с дървената лъжица. Слепваш отгоре. Слагаш пак малко на котлона да навдигне качамака. Като навдигне, сваляш го от огъня и почваш да го слагаш в тарелки или в тава с дървена лъжица, на топки. С дървена лъжица се прави, защото по-малко полепва. Има много тънкости“, разкри майсторката.
На мегдана се завъртяха кръшни хора, а междувременно кметовете Шинаси Сюлейман и Ваньо Трендафилов, както и заместник-кметът на община Кирково Валя Димитрова, раздадоха стотици самуни царевичен хляб. Народът се струпа и там, където пък майсторите на качамак раздадоха над 1200 порции от местния деликатес, овкусен с месо и сирене.
Шинаси Сюлейман каза, че скоро предстои да бъде реставрирана и да заработи още една от водениците в селото. Той не скри задоволството си, че празникът, станал вече традиционен, привлича гости и извън селото.
Главните виновници за това да се случи празника Ваньо Трендафилов и Валери Гюдюлев също бяха доволни.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл, както и да видите във видеото в YouTube.
Народното събрание отхвърли предложението на "ДПС - Ново начало" за създаване на Временна комисия, която да разследване на дейността на фондациите на Джордж и Александър Сорос в България. Депутатите от "Възраждане" не участваха в гласуването. По време на дебата вносителите от "ДПС - Ново начало" размениха остри реплики с депутатите..
Повечето турци не вярват, че която и да било турска политическа сила може да се справи с проблемите в страната, според анкета, проведена от социологическата агенция АСАЛ, предаде БТА. Според резултатите от проучването, 37,9 на сто от анкетираните граждани не вярват, че има политическа формация в страната, която може да се справи със съществуващите..
Досъдебно производство за нанесена телесна повреда е образувано в Районното управление в Кърджали с постановление на Районната прокуратура. По първоначални данни при роднински спор, свързан с ползването на общ двор, 46-годишен нанесъл удари и причинил счупване на гръдната кост на 70-годишна жена. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай..
На 27 януари, 2025 г. в конферентната зала на Монек България АД в Кърджали, бяха представени етапите на изпълнение на успешно спечеления проект “BG-RRP-4.021-0114-C01 - Подобряване на енергийната ефективност на производствена сграда на Монек България”. Монек България АД подписа договор за финансиране с Министерство на регионалното развитие и..
От сряда, 5 февруари 2025 г., БДЖ въвежда по-ниски зонови цени за пътуващите в железопътния участък Кърджали – Момчилград – Подкова. Целта на мярката е да се подобри обслужването и да се улесни пътуването в региона, информират от БДЖ. Пътуванията в тази отсечка ще се таксуват по две фиксирани, по-ниски цени, независимо от категорията на влака –..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..
До Народното събрание стигна темата за острата задушлива миризма, носеща се от дни вече в източната промишлена зона в Кърджали. Депутат от "Продължаваме промяната" зададе въпрос към Министъра на околната среда и водите. Татяна Султанова е еколог, дълги години е работила в Министерството на околната среда и водите на различни експертни и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478