Стотици жители и гости на кирковското село Шумнатица се стекоха на селския мегдан на 1 юни за Празника на качамака. Той се превърна в традиция и жители и гости на селото за поредна година се събраха, "за да почетат зърнената култура, дошла по нашите земи от далечно Мексико и превърнала се не само в основен земеделски продукт за българина, но и в запазена марка на Кирковския регион".
Празникът започна с шествие от римския мост в центъра на селото към трибуната, поведено от кмета на общината Шинаси Сюлейман, кмета на с. Шумнатица Ваньо Трендафилов, народния певец Николай Славеев и гайдарски оркестър „Войводите“.
Още от ранни зори работеше и първата възстановена воденица в селото. Там любопитните можеха да видят как точно царевичните зърна се превръщат в брашното, от което се приготвя вкусния качамак. Мелничарят Венцислав Ханков показа процеса на мелене. Той разкри, че за хубавия качамак е нужно по-ситно смляно брашно. От рано сутринта туристи бяха дошли специално в Шумнатица, за да видят атракцията, правеха си снимки и споделяха в социалните мрежи.
Местната майсторка на качамака Шинка Пехливанова, която е родом от съседното село Априлци, но вече от 45 години живее в Шумнатица, разкри тайните за приготвянето на родопската вкусотия. Майсторлъкът имала по наследство от дядо си Юсеин, бащата на майка ѝ, който правел най-вкусния качамак в околността.
„Слагаш водата в тенджерата. Като заври, слагаш брашно. Подравняваш. Правиш дупки с точилката. Седем или девет дупки правиш. Така е по традиция. И в дупките слагаш сол. Трябва да прецениш колко сол да сложиш. После, като заври, две-три минути трябва да ври с дупките. Пробваш водата. Като започне водата да става малко гъста, сваляш тенджерата. Почваш да бъркаш с точилката. Напитяваш (правиш като питка, б.а.) с дървената лъжица. Слепваш отгоре. Слагаш пак малко на котлона да навдигне качамака. Като навдигне, сваляш го от огъня и почваш да го слагаш в тарелки или в тава с дървена лъжица, на топки. С дървена лъжица се прави, защото по-малко полепва. Има много тънкости“, разкри майсторката.
На мегдана се завъртяха кръшни хора, а междувременно кметовете Шинаси Сюлейман и Ваньо Трендафилов, както и заместник-кметът на община Кирково Валя Димитрова, раздадоха стотици самуни царевичен хляб. Народът се струпа и там, където пък майсторите на качамак раздадоха над 1200 порции от местния деликатес, овкусен с месо и сирене.
Шинаси Сюлейман каза, че скоро предстои да бъде реставрирана и да заработи още една от водениците в селото. Той не скри задоволството си, че празникът, станал вече традиционен, привлича гости и извън селото.
Главните виновници за това да се случи празника Ваньо Трендафилов и Валери Гюдюлев също бяха доволни.
Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл, както и да видите във видеото в YouTube.
На 20 ноември се отбелязват 80 години от построяването на последния участък от жп линията Русе - Подкова, в участъка от Момчилград до Подкова. Строителството на линията се извършва на няколко етапа, като първата отсечка от гара Русе до гара Велико Търново е въведена в експлоатация на 8 октомври 1900 г., а последната от Момчилград до Подкова – на 20..
Над 60 таксиметрови коли се събраха на стадиона пред Арена Арда в Кърджали, подкрепяйки колегите си от цялата страна и, за да изразят своя протест срещу драстичното повишаване на цената на задължителната застраховка Гражданска отговорност. Новите ставки са непосилни за повечето от тях, твърдят шофьори. Според представители на бранша имало..
Срещаме се с него в родното му родопско село Дружинци. Лято е. Селото е пълно с хора - тукашни и пришълци, създали вече дом и семейство по всички краища и на България, и на света. Той е млад, предприемчив и силно родолюбив. Прилича на много от младите, предприемчиви и родолюбиви българи, пръснати по света, но и различен - някак тъжен, че му..
Вечер в памет на големия щангист и почетен гражданин на Момчилград Наим Сюлейманоглу беше проведена в община Авджълар, Истанбул. Поводът беше 7-та годишнина от смъртта на спортиста. Сред гостите бяха кметът на Община Момчилград Илкнур Кязим, председателят на ОбС - Момчилград Ерсин Юмер, депутатът в турския меджлис и почетен гражданин на общината..
Възпоменатели церемонии по повод 7-годишнината от смъртта на световноизвестния щангист и олимпийски шампион Наим Сюлейманоглу бяха организирани в Истанбул и в Момчилград. В Истанбул церемонията се проведе на гроба на тежкоатлета. На нея присъстваха представители на местните власти, спортисти и гости от България, включително кметът на община..
Може да говорим за нуждата от решения по спешност, свързани с кадрите в здравната система. Проблемите са от години, задълбочат се и ако не се вземат мерки, ще рефлектират със страшна сила. Това каза в ефира на Радио Кърджали д-р Николай Колев, член на УС на Българския лекарски съюз. Колев посочи, че в региона на Източните Родопи средната..
Гражданска инициатива ще събира подписи за референдум по въпроса дали България да стане президентска република. Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков, който се представи като координатор на идеята. Той каза, че в областните градове и общини ще бъдат, "призовани доброволни граждански съвети", които ще учредят гражданско..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478