На 3 юни от 18 часа в Арт галерия "Кръг" на бул. "Тракия" в Кърджали ще бъде открита фотоизложбата "Етнопалитра - лицата на балканския фолклор" в рамките на "Мултикултурния град 2024". Автор на снимките е журналистът Георги Кулов. С тази експозиция Арт движение "Кръг" стартира акцията „Журналисти и каузи“, в която ще представя журналисти от регионалните медии през техните каузи и оригинален опит.
"Идеята за тази изложба се роди спонтанно. Това стана, когато между Кърджали и северномакедонския град Струмица беше подписан протокол за приятелство. Искахме да направим един мост със Струмица и да покажем Кърджали като столица на толерантността и като мост между балканските народи, какъвто е всъщност. Искахме да покажем младите лица на Кърджали и на Струмица, снимани по време на фолклорни фестивали, документирани от мен по време на тези събития, на които съм бил свидетел и съм отразявал", разказа за Радио Кърджали авторът Георги Кулов.
Снимките са на млади хора в народни носии. "Защото носиите обличат лицата в едно друго настроение, създават неповторима атмосфера", обясни Георги Кулов.
Той си припомни, че първата носия, които е снимал, е от Беломорска Тракия. Любопитното е, че се е съхранявала от жена в населеното предимно с турци село Горски извор, на границата с Гърция. На интересната находка Кулов попаднал през 1985 г., още когато работел в Музея
"Носиите се създават от жените в семейството. В тях са закодирани шевици, в тези шевици има закодирани послания към поколенията, те имат свой език тези шевици, имат своите кодове. Аз като председател на една неправителствена организация "Балкански форум за мир Кърджали", смятам, че тези послания за бъдещето са послания за мир, защото жените пазят мира, жените пазят живота и те в тези носии, в тези шевици закодира тези послания", коментира журналистът.
А снимките му показват приятелството между младите хора на Балканите. "Това приятелство, което е непреходно и което ще пребъде в годините, въпреки че сега се намираме в трудни времена политически. Мисля, че здравият разум на тези млади хора, които идват след нас, ще надделее и те ще се преборят да не бъдат пушечно месо в едни конфликти", убеден е Георги Кулов.
Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..
Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..
Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..
Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..
След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..
За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..
25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478