Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Висок е интересът към трудовата борса в Кърджали

При много висок интерес и от страна на работодатели, и от страна на безработни премина традиционната вече трудова борса в Кърджали. Общо 12 от заявилите участие 14 фирми се включиха в инициативата на Агенцията по заетостта в Кърджали. Около 200 бяха и търсещите работа. За сравнение миналата година предлагащите работа бяха седем на брой, а търсещите  - около 130. 
Ето и какво казаха някои от търсещите работа: 

"Дойдох да видя какви условия предлагат и какви позиции." 

"Имам внучка на 11 години, която не може да ходи. Просто ми трябва работа на смени. Бях в една бензиностанция, обаче там се кара по три нощни смени, а ми идва много тежко. Последният път щях да легна на земята. Просто искам да си намеря работа, защото ми предстои операция на очите.Иначе съм съкратена, освободиха ме там за 9 или 12 месеца още не ми е дошло писмото, но 500 лв. са нищо." 

"Като цяло хем проучвам, но конкретно ако има нещо свързано със Ай Ти сектора ще бъда доволен." 

"Нямам много очаквания, тъй като ни е разбита икономиката от десетилетия и работните места са по-малко от търсещите работа. Забелязала съм от доста години работодателите принуждават без нужда работниците да стоят прави, независимо дали има или дали няма клиенти, предимно за търговията. Излишно похабяват здравето на работника и като се разболее го изхвърлят. " 

На трудовата борса присъстват работодатели от различни сфери - от ресторантьорство и хотелиерство, през машиностроене, до производство на текстилни изделия. Те посочиха какви са техните изисквания и критерии: 

"Интерес има голям. В момента търсим квалифицирани работници с по-висока квалификация като главен счетоводител, лаборант, механошлосер и електромеханошлосер.Това са отворените ни позиции за момента.

Това, което ми прави впечатление тази година и това, което споделиха от бюрото по труда е големия брой фирми, включително фирми, които са извън Кърджали, които са представени. 

Единственото неудобство в случая е многото хора на едно място и невъзможността добре да се чуваме, което напряга и кандидатите, както и нас. Но съм убедена, че за следващото мероприятие, към което има такъв голям интерес от страна на бюрото по труда ще направят необходимото, така че да имаме комфорта, да разговаряме спокойно с хората, да се чуваме ясно и реално това за което сме се събрали да се случи по най-добрия начин.

Шивачки търсим, машинни оператори за ситопечат търсим, ОТК и гладачи."

Като успешна отчете трудовата борса и директорът на Бюрото по труда в Кърджали Метин Хафъзсалим: 

"14 бяха работодателите, които заявиха участието си, дори повече имаше, но ние ги отклонихме, защото се преповтарят в дейностите, който те осъществяват. Целта ни беше тази обща трудова борса да има представители на работодателите от всякакви сектори на икономиката. Огромно беше желанието на работодателите да се включат." 

Чуйте повече в звуковите файлове.




По публикацията работи: Илияна Типова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ясен Бурдев, майстор-гайтанджия от Златоград

Да изработваш гайтани с автентични машини на 150 години

Знаете ли какво е гайтан?  Може би да, а за нашите слушатели, които са чували, но сега се питат - какво беше това – ами това е онази вълнена нишка, с която се украсяват автентичните български народни носии. В Златоград – в Етнографския ареален комплекс , където се пазят традициите и всеки, който посети този красив родопски град, може..

публикувано на 08.08.25 в 15:20

Още находки в Града на малките хора на Перперикон (видео)

30 нови погребения от XIII–XIV век бяха открити в южния квартал на Перперикон, наричан още „Град на мъртвите“. Заедно с тях археолозите попаднаха и на 15-килограмова бойна каменна топка, използвана в обсадна техника от Средновековието. Разкритията са част от тазгодишния археологически сезон, който ще продължи до края на септември или началото на..

обновено на 07.08.25 в 13:50

Пожарът в Харманлийско прехвърли магистрала "Марица"

Пожарът, който избухна между селата Доситеево и Коларово в Хасковска област, прехвърли АМ “Марица”. Към момента няма пряка опасност за населените места. Това съобщи областният управител на Хасково Стефка Здравкова в интервю за Радио Кърджали. По първоначални данни огънят е обхванал над 20 000 декара сухи треви, храсти, стърнища и горски масиви. Пожарът..

публикувано на 06.08.25 в 16:49

Представиха изложба с архивни снимки на ФК „Юнак“ в Ардино

В рамките на втория ден на „Дните на Ардино“ пред спортна зала „Юнак“ бе подредена фотоизложбата „Юнак – минало и настояще“.  В нея са представени архивни снимки на ФК „Юнак“ от създаването му до днес. Изложбата бе представена от Ефсун Юмеров, който поднесе и приветствие от името на ФК „Юнак“ Ардино. „Спортната култура е незаменима част от..

публикувано на 05.08.25 в 16:24

Експерт: Внимавайте с фалшиви стоки от инфлуенсъри и непроверени сайтове

Голяма част от фалшифицираните стоки, предлагани на българския пазар, идват от Китай и други страни извън Европейския съюз. Това коментира Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“, като подчерта, че често тези продукти не отговарят на изискванията за качество и безопасност, въпреки че не винаги са опасни. " Нормативната база в ЕС поставя..

обновено на 04.08.25 в 17:00
Гайдарско надсвирване в село Гела

Гайдарското надсвирване на Илинденските поляни край село Гела събира гости от цялата страна

Традиционното гайдарско надсвирване и съборът на Илинденските поляни край родопското село Гела ще се проведат днес и утре. Събитието ежегодно привлича хиляди посетители, които се събират, за да усетят духа на Родопите и българския фолклор. В рамките на двата дни родопската каба гайда ще огласи планината, а поляните ще оживеят от музика, танци,..

публикувано на 02.08.25 в 11:40

Засилена сигурност при обмяна на евро в малките населени места

Всички договори за доставка на оборудване за нуждите на „Български пощи“ във връзка с въвеждането на еврото вече са подписани. Това съобщи вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на заседание на Механизма за координация по наблюдението и контрола на процеса. Сред доставеното оборудване са монетоброячни и..

публикувано на 01.08.25 в 11:16