"Повод за написването на тази книга е това, че през 2025 година и двете с колегата Светла Михайлова имаме малък юбилей. Аз навършвам 30 години работа в Музея, а тя 20 и по този повод решихме да направим една компилация от теми, по които сме работили през годините, с които сме се явявали на конференции, които сме публикували в научни списания, като ги съберем на 1 място, за да е по удобно на всички, които имат интерес по тези теми", това каза за Радио Кърджали Лидия Кирилова.
Тя обясни, че публикациите не са в пълния си вид, както са публикувани в научните издания.
"Опитахме се да ги пречупим през погледа, така че да могат да бъдат достъпни до по-широк кръг читатели и да бъдат по-ясни, защото в научните сборници малко терминологията е по-различна. И много се надявам да сме успели да направим книгата така, че тя хем да бъде научна, хем да бъде достатъчно достъпна за читателите", уточни Светла Михайлова.
Изследваните теми са за ритуални практики, свързани с лечение, но и с баене, за целебната сила на водата, за традицията на сватбените ракли, за накитите от мъниста или малки раковини - "бабки", които освен като украса, се използват и със защитни функции, за дървета, които са използвани в ритуали още от Критско-Минойската епоха
"Като започвах работа в музея, научният ми интерес беше в сферата на етно-ботаниката, така че това за мен са естествени теми. Конкретно в тази книга, най-много присъстват растенията с техните лечебни свойства, защото по принцип става въпрос за лечебни практики, но тези лечебни практики в миналото, в древността са вървяли ръка за ръка с магическото, с баенето, с гаданията... Във втората част на книгата растенията също присъстват, но там вече са символи, апотропеи, служат за защита, изображенията им се откриват в материалната култура на хората от Източните Родопи", разкри част от съдържанието Лидия Кирилова.
Светла Михайлова е работила по темите за мънистените накити и е открила връзката между източнородопските и африканските племенни накити, които изглездат досущ еднакво, както и за водата и чешмите в региона, "защото те са много характерни за Родопите и в частност за Източните Родопи, защото може би това е един от регионите, където има най-много чешми. Знаем водата е символ на живот и е култ".
повече чуйте в звуковия файл
За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478