В навечерието на 100-годишнината от отваряне на първото светско училище в кирковското село Дрангово над 50 жители излязоха на протест пред ОУ "Васил Левски" в центъра на селото. Дранговчани протестират решението на общински съвет Кирково за закриване на школото.
Хората от селото казват, че ако решението не се отмени ще предприемат по мащабни протести.
ОУ "Васил Левски" от следващата учебна година отпада от списъка на защитените детски градини и училища на МОН.
Звукова картина от протеста слушайте сряда сутрин (03.07.2024) в сутрешния блок на Радио Кърджали - "След първото кафе" от 9:15 до 12 часа.
Училището в с. Дрангово е единствената институция, която прави селото оживено. През 1924 е издадена държавна заповед 4041 за назначаване на първия светски учител в първото светско училище в Дрангово – Асен Калоянов от град Пазарджик. През 1952/53 е регистриран първия прогимназиален клас –V . Назначен е и първият местен редовен начален учител - Боян Димитров.
От 1951 до 1968 година започва създаването на начални училища в махалите на Дрангово - Сараганска, Куцовска, Пещерска и Балабанска.
Сградата на днешното училище отваря врати през учебната 1986 - 1987 година. През последните 10 години училището е в списъка на защитените.
На 20 ноември се отбелязват 80 години от построяването на последния участък от жп линията Русе - Подкова, в участъка от Момчилград до Подкова. Строителството на линията се извършва на няколко етапа, като първата отсечка от гара Русе до гара Велико Търново е въведена в експлоатация на 8 октомври 1900 г., а последната от Момчилград до Подкова – на 20..
Над 60 таксиметрови коли се събраха на стадиона пред Арена Арда в Кърджали, подкрепяйки колегите си от цялата страна и, за да изразят своя протест срещу драстичното повишаване на цената на задължителната застраховка Гражданска отговорност. Новите ставки са непосилни за повечето от тях, твърдят шофьори. Според представители на бранша имало..
Срещаме се с него в родното му родопско село Дружинци. Лято е. Селото е пълно с хора - тукашни и пришълци, създали вече дом и семейство по всички краища и на България, и на света. Той е млад, предприемчив и силно родолюбив. Прилича на много от младите, предприемчиви и родолюбиви българи, пръснати по света, но и различен - някак тъжен, че му..
Вечер в памет на големия щангист и почетен гражданин на Момчилград Наим Сюлейманоглу беше проведена в община Авджълар, Истанбул. Поводът беше 7-та годишнина от смъртта на спортиста. Сред гостите бяха кметът на Община Момчилград Илкнур Кязим, председателят на ОбС - Момчилград Ерсин Юмер, депутатът в турския меджлис и почетен гражданин на общината..
Възпоменатели церемонии по повод 7-годишнината от смъртта на световноизвестния щангист и олимпийски шампион Наим Сюлейманоглу бяха организирани в Истанбул и в Момчилград. В Истанбул церемонията се проведе на гроба на тежкоатлета. На нея присъстваха представители на местните власти, спортисти и гости от България, включително кметът на община..
Може да говорим за нуждата от решения по спешност, свързани с кадрите в здравната система. Проблемите са от години, задълбочат се и ако не се вземат мерки, ще рефлектират със страшна сила. Това каза в ефира на Радио Кърджали д-р Николай Колев, член на УС на Българския лекарски съюз. Колев посочи, че в региона на Източните Родопи средната..
Гражданска инициатива ще събира подписи за референдум по въпроса дали България да стане президентска република. Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков, който се представи като координатор на идеята. Той каза, че в областните градове и общини ще бъдат, "призовани доброволни граждански съвети", които ще учредят гражданско..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478