Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър и Вилизар от "Уке дуо": Музиката дава свобода

Вилизар Гичев (вляво) и Петър Терзиев на сцената на Кърджали джаз фест
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Как звучи боса нова на български? Някой ще каже какъв е този странен въпрос? Няма нищо странно, ако чуете музиката на двама млади, талантливи и емоционално заредени музиканти - Петър Терзиев и Вилизар Гичев, или както са познати в музикалния свят - Пепи и Вили от "Уке дуо". Първият им самостоятелен албум "Виж" е вече записан и скоро ще бъде на пазара. А Пепи и Вили представиха парчетата от него за първи път на кърджалийската публика, когато гостуваха на Кърджали джаз фест.
"Особеното на музиката (в албума, бел.р.) е, че хем е авторска музика, хем е вдъхновена много от боса нова стилистиката. Пепи не крие колко е слушал Жуау Жилберту, колко много го вдъхновяват композициите на Антониу Жобим, а специфичното е, че е на български с много красиви текстове, които Пепи написа и мисля, че това е една симбиоза, която е нова и различна" - така Вилизар обясни какво прави различна тяхната музика. Освен текстовете, и музиката е дело на Петър Терзиев. 

Вдъхновението за него се оказват "доста силни турболентни лични преживявания, които по такъв начин са описани в текстовете, че всичко се разбира, няма скрито покрито. Така че тази музика е като едно оголване. Затова всеки път, когато я свирим на живо е доста специално изживяване, понеже  наистина са изключително лични историите, които са разказани в нея", коментира Пепи.

Любовта, раздялата, търсенето на светлина и възможните пътища, по които човек да поеме след една загуба са в основата на дебютния албум на Пепи и Вили. Двамата обаче нямат намерение да се разделят като дует, въпреки че учат в различни държави и се събират да свирят заедно през лятото, когато наваксват с концерти и участия. Приятели са повече от десет години.

"Това е едно много интересно приятелство, което дава много и на музиката и чисто личностно", казва Вилизар и уточнява, че са се "намерили" в Испанската гимназия, където и двамата са учили в един випуск и свирили в двора на училището, в кварталните градинки, дори в близките пицарии.

Музиката, освен споделеност и приятелство, им дава и свобода: "Тъй като ние сме избрали една такава музика, какъвто е джазът, който по принцип е музика на свободата и за мен това е най-ценното", казва Пепи.

Но не е само джаз единственото, което свирят. Тази година Вилизар експериментира с приятели в рокендрол проект с музика за буги-вуги танци. "Дотогава най-често бях свирил джаз, но мога да кажа, че погледът, който ми даде джазът като стил, въобще като начин на живот, присъства винаги, независимо от това какво свиря и по някакъв начин ме обогатява и ми позволява винаги да търся отвъд музиката. Така че го пазя, независимо какво свиря, а пък приемам всяка нова група и нов стил като експеримент и търся къде съм аз", разказва Вили. И уточнява, че времето, в което са творили групите, които интерпретират, рокът и джазът са били доста близки стилове, а доста джаз барабанисти например са станали легендарни барабанисти в рокендрол банди.

Пепи приема джаза не толкова като стил, а по-скоро като отношение към музиката - по-импровизационно, по-креативно, по-богато на идеи мелодически и хармонически. "През последната година, две години даже ми доставя голямо удоволствие композирането на музика и освен тази програма, която написах за този дует, правя и по-различна авторска музика, която е без текст, в която гласът изпълнява малко по-различна функция, като инструмент и въобще всички тези посоки на мен са ми страшно интересни и ми дадоха да разбера, че определено искам да се развивам като композитор, освен като изпълнител", коментира Петър.

В момента той учи в Барселона в Испания и следващите години ще се концентрира върху това да се образова музикално. Вилизар също е насочил поглед към учението. След българската музикална академия, наесен ще отпътува към Рим, Италия, където ще изкара магистратура като Еразъм-студент.


повече може да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. д-р Дора Янчева

Доц.д-р Дора Янчева: Науката в Кърджали се отличава със специфичност и оригиналност, което я прави уникална

Научните работници в Източните Родопи отбелязват тази година два юбилея - 80 години от създаването на Съюза на учените в България и 40 години от учредяването на клона на съюза в Кърджали. Тържествена сесия ще бележи двете събития. Тя ще се проведе на 15 октомври в конферентната зала на хотел „Арпезос“ от 17.30 ч. и ще бъде под патронажа на..

публикувано на 15.10.24 в 08:47
 Мария Митева

Мария Митева: Активното и целенасочено сътрудничество между учители и родители е от ключово значение за успеха на учениците

 Разработка на тема „Съвместната работа между учители и родители на деца с изявени дарби“  на извоюва една от наградите в конкурс за успешни практики за образователната интеграция и приобщаването на деца и ученици от уязвими групи.  Конкурсът беше организиран от Министерството на образованието и науката, а разработката й беше отличена сред..

публикувано на 12.10.24 в 16:52
Проучванията до двете кули в крепостта край Храстово продължават и тази есен

Археолози ще търсят още тайни в двете кули и църквите на крепостта край Храстово

Разкопките на късноантичната и средновековна крепост до крумовградското село Храстово се подновяват от началото на следващата седмица. Това е четвърта археологическа експедиция на обекта. За трети път финансирането е осигурено от Община Крумовград. Тази есен то е в размер на 60 хиляди лева. Интересен паметник, който дава много интересни..

публикувано на 11.10.24 в 13:58

Танер Чобанов: Музеят в Ардино привлича туристи от цял свят

Дошли да видят прочутият Дяволски мост, все повече  хора посещават и Общинският музей в Ардино. В родопското градче отчитат силен летен сезон. Ръстът на туристите е около 60 процента, каза  главният  уредник  на музея Танер Чобанов, според него "посещаемостта на музея нараства драстично". Той е убеден, че една от причините за този посетителски..

публикувано на 10.10.24 в 16:20

Кометата, която ще се приближи до Земята на 12 октомври, няма да може да се наблюдава с невъоръжено око

Ярка комета приближава Земята. Най-близо до нашата планета тя ще ена 12 октомври. Това е кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), която бе открита в началото на 2023 г. и предизвика голям интерес сред астрономите заради прогнозите, че ще се наблюдава с висока яркост към края на лятото и през есента на 2024 г.  За жалост обаче през..

публикувано на 10.10.24 в 15:52

Министерството на младежта и спорта насърчава младите хора да бъдат физически активни

Министерството на младежта и спорта обяви нова инициатива под името "Be Active", чиято цел е да стимулира младежите да спортуват повече и да започнат да водят здравословен начин на живот. Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов коментира за Радио Кърджали и още други проекти и инициативи, насочени към младите хора. Той заяви, че в..

публикувано на 10.10.24 в 15:48

Бойко Синапов: Положението е тревожно, губим ферми с часове

Като отчайващо определи положението не само в животновъдството, но и в целия земеделски сектор председателят на Асоциация "Обединени български животновъди" Бойко Синапов. Той уточни, че напрежението в животновъдния сектор е голямо, защото фермерите са поставени в трудна ситуация: "Много важно е да отбележим да се  знае, че има една голяма..

публикувано на 09.10.24 в 11:39